Проект Starlink з 12 тисяч супутників від Ілона Маск виглядає приголомшливо, але астрономи стурбовані тим, що він може створити небезпечну кількість сміття на орбіті
Минулого тижня компанія SpaceX запустила на орбіту 60 телекомунікаційних супутників Starlink. Це перший етап амбітного проекту з 12 000 супутників з метою в кінцевому підсумку забезпечити надшвидкий інтернет по всьому світу.
Запуск 227-кілограмових супутників пройшов без сучка, але захоплююче відео «поїзда» з супутників над Нідерландами – зняте астрономом-любителем Марко Лангбруком – викликало дискусію про потенційні проблеми проекту Starlink.
Наземним телескопам важко працювати навіть з уже існуючими супутниками, пояснює астроном Суінбернского університету Алан Даффі, який також є провідним вченим Королівського інституту Австралії.
«Все нинішні супутники представляють собою проблему, але астрономи розробили методи її вирішення», – сказав Даффі виданню ScienceAlert
«Оптичні телескопи, такі як Pan-STARRS, автоматично маскують проходять супутники в той час як за допомогою радіотелескопів, таких як ASKAP в Західній Австралії, ми скануємо небо в проміжках між засліплюють супутниковими навігаційними сигналами, такими як GPS».
Згідно з поточними даними Управління Організації Об’єднаних Націй з питань космічного простору, в даний час на орбіті Землі перебуває 5162 об’єкта, з яких близько 2000 перебувають в експлуатації.
Тому розгортання мережі з 12 000 супутників стане безпрецедентним випадком. Навколишнє середовище, в якій ми живемо, наповненою радіохвилями – WiFi, телефонні вишки і бездротові мережі випромінюють багато радіоперешкод, але супутники є справжнім кошмаром для радіотелескопів.
«Виведення на орбіту всіх супутників Starlink, ймовірно, означатиме кінець наземних мікрохвильових радіотелескопів», – вважає Даффі.
«Величезні переваги глобального інтернету переважать цінність чистого неба для астрономів, але все людство втратить можливість бачити світло від Великого вибуху або спостерігати формування нових зірок з Землі».
Даффі вважає, що флот Starlink зробить ці радіочастотні перешкоди «неминучими», і пропонує «побудувати радіотелескоп на протилежному боці Місяця».
З такою кількістю супутників проблема може бути не тільки в радіочастотному забрудненні. Не можна забувати про космічне сміття.
«SpaceX пропонує вивести 12 000 нових супутників на орбіту туди, де вже знаходиться велика частина космічного сміття», – коментує Еліс Горман, космічний археолог з Університету Фліндерс в Аделаїді, Австралія.
У SpaceX є якийсь план щодо зменшення космічного сміття. У теорії, супутники будуть видалятися з орбіти, коли буде «закінчений термін корисного використання (приблизно п’ять-сім років)». Але це не допоможе, якщо супутник буде збитий до того, як у нього з’явиться шанс піти з орбіти самостійно. І, як підкреслила недавня паніка на Міжнародній космічній станції, навіть крихітна частинка сміття може серйозно пошкодити супутник.