Стрічка новин
Сьогодні

Associated Press: Натхненна “MeToo”, сербська жінка висловлюється і бореться

7 Березня 2019, 18:28
serbia sexual harassment 27707 c0 293 3157 Економічні новини - головні новини України та світу

Натхненна рухом "MeToo", Марія Лукич знайшла в собі сили розповісти про свою проблему і стала героєм для багатьох жінок в Сербії

Це почалося на співбесіді, коли начальник Марії Лукич замкнув двері офісу і спробував поцілувати її. Пізніше він пообіцяв, що це більше не повториться. Але це відбувалося знову і знову, поки вона не вирішила, що це має припинитися, – повідомляє Джоанна Джек у виданні Associated Press

Лукич каже, що за два роки роботи секретарем у високого муніципального чиновника в маленькому містечку в центральній Сербії до неї надійшло близько 15 000 телефонних повідомлень зі скаргами про сексуальні домагання чиновника. За те, що вона знайшла в собі сили розповісти про цю проблему, 30-річна мати двох дітей стала героєм для багатьох жінок в Сербії. Нагадаємо, Сербія є консервативною балканською нацією, де домінують чоловіки з сильною “мачо-культурою”.

Коли в минулому році вона набралася сміливості, щоб звернутися до суду проти найвпливовішої людини в місті, Лукич зіткнувся з погрозами і тиском. Але вона також отримала безліч повідомлень підтримки, що заповнили соціальні мережі за допомогою хештега #JusticeForMarija.

Боротися було нелегко в країні, де влада невеликих міст жорстко контролює місцеві установи і де сексуальні домагання були визнані злочином тільки в 2017 році. «Весь час я скаржилася його найближчим друзям … його сестрі, але ніхто не реагував», – сказала вона в інтерв’ю Associated Press. «Я очікувала, що хтось принаймні скаже йому, щоб він залишив мене в спокої, але це не мало ніякого ефекту», – сказала Лукич.

co 1018 feature1 750px 8b38574 Економічні новини - головні новини України та світу

Вона каже, що глобальний рух #MeToo підштовхнув її висловитися. Вона написала відкриті листи президенту Олександру Вучич та іншим посадовим особам і розповіла свою історію в численних інтерв’ю для ЗМІ. Колишній роботодавець Лукич Мілютін Джеліч оголосив про свою відставку перед обличчям зростаючого суспільного тиску і обурення. Судовий процес триває. Лукич сказала, що вона не відступить, поки він не буде притягнутий до юридичної відповідальності.

Проблема полягає в тому, що «існує система, яка захищає таких людей. До мене зверталися багато жінок. Зверталися навіть ті, які були зґвалтовані і боялися повідомити про це», – сказала Лукич. Спочатку шість інших жінок приєдналися до Лукич, звинувачуючи Джелича в сексуальних домаганнях і зловживанні владою. Джеліч не відповів на неодноразові запити Associated Press про надання коментарів.

Експерти попереджають, що, деякі кроки вже були зроблені для зміцнення прав жінок в суспільстві, де насильство по відношенню до жінок широко поширене. Однак необхідно зробити набагато більше. Правозахисні групи кажуть, що принаймні 30 жінок були вбиті партнерами в 2018 році, а сексуальні домагання взагалі часто вважаються нешкідливими. Уряд Сербії зобов’язався вирішувати проблеми по мірі вступу країни в Євросоюз.

Випадок Лукич, однак, показує, що це буде важка битва. Член руху “Автономний жіночий центр” Саня Павлович сказала, що дії суду у справі Джеличем показали, що «країні не вистачає довіри до жінок». «Жінки повинні відчувати підтримку, як соціальну, так і інституційну. А як щодо жінок, які не отримали 15 000 повідомлень?», – сказала вона.

У червні 2017 року у кримінальні закони Сербії були внесені поправки, що визначають сексуальні домагання як будь-яку “вербальну, невербальну або фізичну поведінку, що загрожує сексуальній гідності іншої особи” і карають винних або у фінансовому відношенні, або у вигляді тюремного ув’язнення на термін до шести місяців.

За словами Павлович, за перші сім місяців після прийняття закону 29 справ були передані до суду. Однак тільки двоє чоловіків отримали тюремні терміни. «Потрібний час, щоб змінити культуру. І я вірю, що в якийсь момент ми це зробимо», – сказала вона.

Лукич сказала, що її власна родина спочатку порадила їй не пред’являти позов Джеличу, побоюючись, що у неї немає шансів проти місцевого чиновника, який хвалився, що президент захищає його. Вона майже здалася, коли до неї підійшли невідомі чоловіки і попередили, щоб вона забула про судовий процес і видалила повідомлення проти Джелича зі свого профілю на Facebook для уникнення «неприємностей». Місцева влада пригрозила закрити перукарню, що належить чоловікові Лукич. А вона отримала десятки повідомлень з погрозами в соціальних мережах.

«Я була в жаху. Я не могла ні їсти, ні пити, я просто курила сигарети», – згадує вона. Лукич сказала Associated Press, що після першої співбесіди вона не бачила Джелича кілька місяців. Вона влаштувалася на роботу тільки після того, як він вибачився і пообіцяв поводитися пристойно. Але, за її словами, «в перший раз, коли ми були одні, він зробив те ж саме, тільки гірше». За словами Лукич, в суді Джеліч стверджував, що його обвинувачі намагалися спокусити його і відправляли образливі повідомлення до нього на телефон. Оголошуючи про свою відставку, він скаржився, що кампанія проти нього є частиною політичних інтриг з метою дискредитування президента Сербії Вучича.

Увечері, коли Лукич повинна була з’явитися на популярному телевізійному каналі, загадкове відключення електроенергії не дозволило більшій частині міста подивитися її інтерв’ю. Лукич каже, що піде до європейських судів, якщо не знайде справедливості в Сербії. “Це боротьба за гідність!”, – сказала вона тисячам людей на антиурядовому протесті минулого тижня в Белграді.

«Я не знаю, смілива чи я. Але тепер я знаю, що я не одна», – сказала вона на демонстрації.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті