Режим Ердогана, обвал ліри та погіршення відносин із США істотно знизили рейтинги Туреччини, на думку експертів
Рейтингове агентство Moody’s знизило суверенний кредитний рейтинг Туреччини до Ва3. Таким чином, агентство оцінило кредитоспроможність економіки країни на три щаблі нижче інвестиційної категорії. Агентство S & P знизило свою оцінку до В+, помістивши «високо спекулятивну» групу на чотири кроки нижче інвестиційної.
Такі синхронні рішення ухвалили міжнародні рейтингові агентства в ніч на 18 серпня, суботу.
Як зазначає Moody’s, через обвал турецької національної валюти та потребу зовнішнього фінансування Туреччину чекає рецесія та посилення інфляції. Водночас режим Ердогана не демонструє будь-якого переконливого плану щодо виходу з кризи. Особливу стурбованість в агентства викликає незалежність центробанку, що фактично перейшов під контроль президента Туреччини після позачергових виборів.
Експерти шоковані небажанням банку підвищувати процентні ставки. Згідно з прогнозами експертів, ВВП Туреччини знизиться на тлі обвалу інвестицій, зниження споживчого попиту і стрибка інфляції до 22%. Економіка Туреччини наступного року скотиться до рецесії, прогнозує агентство: ВВП зменшиться 0,5% на тлі обвального падіння інвестицій (на 6%), стрибка інфляції до 22% і стиснення платоспроможного попиту, через що споживання скоротиться на 1,4% .
На думку S&P, знецінена турецька ліра (на 38% з початку 2018 р.) створює ризики для навантажених зовнішнім боргом корпорацій і банків, що залежать від іноземних фінансів. Як зазначають експерти, ризики несе й зовнішня політика: проти міністрів уряду Сполучені Штати Америки вввелі санкції, є ризик нових санкцій.
Банківська система залишається слабкою ланкою. Серед основних ризиків – корпоративні дефолти, відтік депозитів, складне рефінансування. В таких умовах найближчим часом іноземний капітал не повернеться до Туреччини.