В основі агресії Росії проти України лежить не ідея «слов'янської єдності», а страх Кремля перед непоправними втратами військово-промислового комплексу, більша частина якого була зосереджена в Україні.
Таку думку висловив російський і американський історик, теоретик мистецтва і культури, філософ, кінознавець, філолог, професор Нью-Йоркського університету Михайло Ямпольський.
«Ведуться розмови про якусь слов’янську єдність, про «Новоросію»… Але насправді мені здається, що реальним механізмом був військово-промисловий комплекс», – сказав він.
Як пояснив Ямпільський, «російська оборонна промисловість в значній мірі знаходилася в Україні. Всі ці вертолітні двигуни, системи навігації для ракет, оптичні прилади – все це виготовлялося в Україні і в Білорусі. Тому я думаю, у Путіна був страх, що вся російська оборонка – єдиний зв’язок з культом державності і державної сили – може впасти. Від цього така істерична реакція на ці розмови про відхід в НАТО, в Європу і т.д. Тому відпустити Білорусь і Україну було для них невротично важко ».
Експерт підкреслив: армія являє собою «головну символічну сферу ідентифікації росіян з силою».
«У Росії більше немає ні економіки, ні науки. Тільки бомби, ракети і їх зв’язок з державністю дозволяє щось тримати разом », – констатував він.