Телеканал National Geographic зняв фільм про покинуті космічні проекти часів холодної війни, що залишилися на території Казахстану.
На сьогодні в одному з ангарів на космодромі Байконур перебувають два космічних шатли радянської епохи. Вони спроектовані та побудовані в 70-х та 80-х роках.
Передбачалося, що космічні кораблі мали не тільки літати самостійно, а й піднімати в космос значно важчі вантажі, які потім можна було б використовувати для створення космічних станцій. Однак цього не сталося, наголошує журнал.
“Один човник, названий “Пташкою”, ніколи не залишав Землю. Інший випробувальний корабель ніколи не повинен був літати. Це досить безцеремонний кінець для цих покинутих шатлів колись гордої космічної програми”, – ідеться в статті.
Тим часом у 1988 році відбувся успішний політ безпілотного орбітального апарата “Буран”. Він був єдиним радянським орбітальним кораблем, що покинув Землю. Однак 1993 року Борис Єльцин скасував програму. Як повідомляє телеканал, унаслідок цього деякі кораблі згнили в ангарі, інші – виставили для показу на літніх Олімпійських іграх у Сіднеї та в парку імені Горького в Москві. Зазначають, що по сусідству з човновим ангаром є ще одна самотня “печера”. Вона містить залишки величезної ракети “Енергія”, що призначена для збільшення шатлів у космосі.