У Фонді незадоволені боротьбою з корупцією, популізмом, дефіцитом бюджету й акцизами.
МВФ та інші західні партнери не побачили в Україні прогресу в боротьбі з корупцією, як щодо ліквідації можливостей для корупційних дій, так і щодо покарання корупціонерів, заявив UBR.ua виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, коментуючи підсумки місії МВФ.
Як зазначив фінансист, Міжнародний валютний фонд не задоволений розглядом справ корупціонерів нижчого та середнього рівня.
“Хотіли бачити розслідування, як у Румунії. Ця країна зробила серйозний стрибок у рейтингу, коли прем’єр, 5 міністрів та понад два десятки депутатів опинились у в’язниці. Приклад боротьби з корупцією – ув’язнення прем’єра Перу за корупційні дії на суму $40 млн”, – зазначив Устенко.
Також як приклад активної боротьби з корупцією, на неформальній зустрічі представників МВФ з українськими експертами, наводили Гватемалу, де завдяки створенню антикорупційного суду з іноземців за корупційні дії було покарано вищу посадову особу країни.
“Інтерес полягає в тому, щоб створити антикорупційні суди. У Гватемалі було створено один такий суд, до якого увійшли представники Канади та США. На це пішли, бо довіра до судової системи була такою низькою, як і в Україні. Тому набирали персонал за межами країни”, – зазначив експерт.
Також Олег Устенко розповів, що попри позитив запуску е-декларування до результатів декларування довіри немає.
“У Фонді впевнені, що обсяги кешу занижені. Згідно зі світовим досвідом, суми можуть бути занижені в 5-6 разів. І ці гроші не обов’язково в Україні, а можуть бути за межами країни. І це звучало дуже гнітюче”, – поділився враженнями Устенко.
Також в МВФ звернули увагу на різке зростання популізму в країні та складність роботи виконавчої влади з законодавцями.
“Якщо і трапляються правильні економічні рішення, то їх не підтримують нинішні політичні сили в Україні”, – зазначив економіст.
У частині переглянутого бюджету МВФ бентежить імовірність утримання 3% дефіциту через дворазове підвищення мінімальних заробітних плат, можливість відв’язати ці зарплати від чинної тарифної сітки для бюджетних структур. Не до вподоби також імовірність залучення 15 млрд грн. від приватизації коштів-скарбів колишньої влади та компенсаторів цих джерел, у разі їхньої відсутності.
На думку МВФ, наголошує Олег Устенко, дуже сумнівним є збільшення акцизів на тютюнові вироби на 30%.
“Таке збільшення бентежить, бо може спричинити зростання обсягів контрабанди. Такий сценарій є імовірним в умовах відсутності контролю як мінімум частини східного кордону. Світовий досвід свідчить, що контрабандні потоки зростають під час підвищення акцизів на 10-15%, а Україна збільшує їх одразу на 30%. Те саме стосується алкоголю та всієї групи підакцизних товарів”, – наголосив Устенко.