Стрічка новин
Сьогодні
25 Листопада 2024

“Він був швидкою допомогою від рейдерських та корупційних наїздів”, – одеські бізнесмени про результати роботи Саакашвілі

10 Листопада 2016, 20:20
no image

Після заяви про відставку журналісти запитали в бізнесменів: що встиг зробити і з чим не впорався грузинський реформатор, чи вдалося йому побороти корупцію в регіоні та заручитися підтримкою інвесторів.

Одеський губернатор Михайло Саакашвілі, який позиціонує себе затятим борцем з корупцією в регіоні, подав у відставку. Майже півтора року тому, коли екс-президента Грузії призначили головою Одеської області, місцеві бізнесмени покладали на нього великі надії. Після 100 днів роботи Саакашвілі одеський бізнес буквально заспівав Міхо дифірамби як борцю з хабарництвом і людині, яка поважає бізнес.

Але відповідати на запитання погодилися не всі. Наприклад, менеджмент одеського виробника соків Вітмарк, керівництво дистриб’ютора сигарет Тедіс Україна, власником якого є одеський бізнесмен Борис Кауфман, представники одного з найбільших виробників соняшникової олії Олсідз, алкогольної компанії Глобал Спірітс, що володіє коньячним заводом у Шустов в Одесі, а також власник Укрлендфармінг Олег Бахматюк, що планує будувати в Одеському порту перевалочний термінал, – усі вони спілкуватися з журналістами не захотіли. Більшість із них мотивували відмову тим, що питання щодо Саакашвілі є не бізнесовим, а політичним.

Саакашвили

Деякі бізнесмени розповіли про свої враження від роботи Саакашвілі на умовах анонімності. “З реальних позитивних результатів роботи можу назвати прозору роботу митниці. Був епізод, коли Михайло Саакашвілі допоміг мені особисто. Саакашвілі не дозволив зупинити роботу компанії”, – розповідає одеський підприємець.

За словами ще одного співрозмовника, у момент, коли Михайло Саакашвілі став губернатором Одеської області, зацікавленість з боку інвесторів до регіону істотно зросла. “Однак потім багато хто зрозумів, що не все може вирішити губернатор. Його відставка це підтвердила. Є інші сили, які керують містом”, – уточнює співрозмовник.

Нижче – найбільш змістовні відповіді одеських бізнесменів.

Андрій Ставніцер, співвласник і гендиректор групи терміналів ТІС

Я можу зрозуміти це рішення Саакашвілі (про відставку. – Ред.). Наскільки я знаю, він готовий був це зробити десь наприкінці літа. Відставка Лорткіпанідзе – голови Нацполіціі в Одеській області, напевно, стала останньою краплею. Де-факто без Лорткіпанідзе, без прокуратури проводити якісь зміни нереально. Яким губернатором був Саакашвілі? За Михайла бізнесу було спокійно. В тому сенсі, що контролюючі та силові органи тримали себе в рамках. Логіка така – є Миша, який любить і вміє шуміти, тому краще з ним не зв’язуватися. І є багато інших міст, де можна чинити повне свавілля. В Одесі за Михайла Саакашвілі все-таки беззаконня не було. Всі органи – міліція, прокуратура, СБУ, екологи, митниця – працювали нормально. Були якісь окремі випадки, але він їхав туди та розбирався. Робив він це, використовуючи якісь резерви організму, здоров’я, бо реальних адміністративних важелів вплинути на ситуацію в нього майже не було. Саме тому головною його зброєю проти рейдерства, незаконних перевірок стало використання громадського резонансу. Загалом така система працювала справно. Я пам’ятаю ситуацію, коли в офісі одного мого знайомого були маски-шоу з Києва. Тоді Лорткіпанідзе особисто був присутній і змушував київських перевіряючих діяти за буквою закону та мінімізувати наслідки. Наприклад, хотіли вилучити сервери в офісі. Це паралізувало б усю мережу компанії в Україні. Переконанням вдалося цього не допустити. Уся команда Саакашвілі була заточена на виключення таких випадків. Я впевнений, що бізнес дуже скоро занудьгує за часом, коли Саакашвілі був губернатором. За ті два роки, які він працював в Одесі, негативну динаміку міста вдалося переломити. Думаю, його послідовники перетворять одеський регіон на щось подібне до всієї України. Кандидати на заміну Саакашвілі, яких сьогодні обговорюють в інтернеті, не викликають жодного оптимізму, а більше навпаки.

У будь-якому разі, хто б не прийшов, найважливіше для бізнесу – однакові правила гри.

Віктор Берестенко, голова профспілки експедиторів Одеської області

Що встиг:
1. Усе-таки домігся фінансування будівництва дороги Одеса-Рені;
2. Зламав системну корупцію в Одеській митниці (прогнавши структури, що годувалися в ній, – СБУ, прокуратуру, МВС, народних депутатів і представників Кабміну, УВБ ДФС та контрабандистів);
3. Системно розв’язував проблеми бізнесу (хоча це робила начальник Одеської митниці Марушевська, але заслуга Міхо) під час оформлення вантажів на Одеській митниці (розпорядження щодо часу оформлення, країни походження, груп товарів, великих платників податків та ін.);
4. Відкрив центр обслуговування громадян.

На мою думку, все, що йому не вдалося зробити, – це невиконані обіцянки перед ним нашого президента та прем’єр-міністра. Йому не вдалося від початку розібратися й усвідомити, що його намагаються використати як завісу для влади, за якою триває вища політична корупція.
У своєму роді Михайло був публічним для президента та прем’єра, спонукаючи їх до активних дій, а не продовження закулісних договірних.

Як на мене, для бізнесу він був і залишається своєрідною швидкою допомогою від рейдерських та корупційних наїздів, рецидивів “системи”, і надією на те, що повторить грузинський успіх реформ.

Я відразу прогнозував, що його повноважень недостатньо, і всі успіхи – результат його політичної ваги. Михайло та його команда були недоговороздатними, вони писали правила й самі їх виконували, для багатьох це видавалося аномальним, і це вселяло надію на реформи в державі.

Олександр Лазарєв, директор одеської компанії Ламарін (митне оформлення та транспортно-експедиторські послуги)

За Михайла Саакашвілі велася боротьба з корупцією. Упродовж останнього року-півтора я не пригадаю жодного випадку, щоб у мене попросили хабар за оформлення вантажу. Ще три-п’ять років тому спостерігалася прямо протилежна ситуація. Великі компанії оформляють вантажі на Одеській митниці без особливих складнощів, а всі процедури спрощено. Інша ситуація з дрібними компаніями, які не платять хабарів, але стикаються з процедурою підвищення мінімальної митної вартості. Зараз усі компанії очікують анонсованого спрощення правил оформлення вантажів, створення так званого Відкритого митного простору. Та чи втіляться наші надії в життя – поки що невідомо.

Борис Музальов, співвласник продовольчих мереж Космос і Таврія-В

Дорогою Одеса-Рені нарешті можна проїхати, і це великий позитив. В області, у сільській місцевості ремонтують дороги, чого не було за інших губернаторів. У нас є магазини та виробництво в Одеській області, і гарна транспортна доступність спрощує нам роботу. На Одеській митниці немає великих проблем. Місцева поліція працює ефективно й бореться з шумом у нічний час доби, особливо це спостерігається в період масового напливу туристів. Я не знаю, кому приписати це досягнення, – меру чи губернатору. Курорти під Одесою розвивалися завжди, однак зараз темпи розвитку набагато вищі. Це можна пояснити: українці стали менше їздити до Туреччини та Єгипту. Погоджувальна система, як і раніше, складна, й інвесторам важко пробитися через ці перепони.

Шота Хаджишвілі, СЕО групи агропромислових компаній Risoil S.A.

Що встиг? Нічого не встиг… Вітряки перемогти неможливо.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті