Мінекономрозвитку: "Тінь" зменшилася на 5%. Експерти: вийдемо з кризи через 2 роки.
Послаблення податкового навантаження на бізнес починає давати результати. За підрахунками Мінекономрозвитку і торгівлі, економіка поступово виходить з тіні. А отже, зростають надходження до бюджету й офіційна зарплата українців. Експерти обіцяють, що ця тенденція триватиме.
ЯК РАХУВАЛИ. Головним зниженням податків фахівці МЕРТ та фінаналітики називають податок на зарплату: нагадаємо, з 2016 року єдиний соцвнесок (ЄСВ) на неї було знижено з 41% до 22%. У МЕРТ підрахували: тільки за 1-й квартал 2016 р. це привело до “вибілювання” економіки на 2,5-6%, залежно від галузі (див. інфографіку).
Як роз’яснили нам у МЕРТ, обсяг тіньового виробництва розраховується декількома непрямими способами: за зміною валової доданої вартості, споживанням електроенергії, витратами населення.
Президент Украналітцентру Олександр Охріменко підрахував: зниження ЄСВ дало в 1-й квартал приріст фонду зарплати на 11%, це додаткові десятки мільярдів гривень, 22% податку на які надійшли до Пенсійного фонду. “Заради цього влада й пішла на зниження ЄСВ, щоб збільшилася база оподаткування”, – зазначив Охріменко.
ЕКСПЕРТИ. Економісти по-різному сприймають зниження рівня “тіні” в країні. Так, керівник секретаріату Ради підприємців при КМУ Андрій Забловський уважає, що рано радіти зафіксованій детінізації, адже позитивні тренди спостерігаються завдяки поступовому виходу економіки з кризи.
“Зараз економіка почала зростати. Це означає, що підприємства, які працюють у легальному руслі, демонструють у звітності більше рівень податків, зарплат тощо. Такі тенденції можна спостерігати в будівництві, оскільки сектор виходить із застою, і здається більше об’єктів. Детінізується торгівля, де щораз більше покупок здійснюються за безготівковим розрахунком. Усе це сприяє виведенню економіки з тіні, однак поки весь український бізнес сам не захоче працювати офіційно, ми не зможемо ефективно боротися з корупцією, платити зарплати прозоро та залучати інвестиції в країну”, – пояснює Забловський.
“Треба почекати даних за другий, третій квартал, щоб говорити про переломну тенденцію, – говорить Охріменко. – Бізнесу все одно працювати важко через неповернення ПДВ, що фактично здорожує продукцію на 20%. Саме з цієї причини триває дроблення фірм: працівників оформляють приватними підприємцями, які ПДВ не платять. А в МЕРТ це вважають детінізацією”.
Зі свого боку, економіст Іван Нікітченко зазначає, що детінізація економіки стала можливою завдяки поступовому поліпшенню бізнес-клімату. “Бізнес потроху виходить з тіні, тому що сповільнилась інфляція, а люди звикли жити в умовах воєнного конфлікту. Все це дало в першому кварталі зниження тіні з 46% до 41%, і це не межа”, – розповів нам Нікітченко. На його думку, легалізація спостерігатиметься в багатьох секторах економіки: “А ось падіння тіні в сільському господарстві може не бути, оскільки тут показники й так на прийнятному у світі рівні – у 9-10%”.
Бізнес чекає від влади чесних правил
Нікітченко прогнозує, що в найближчі два-три роки рівень “тіні” може знизитися до докризових показників у 34-35%. Щоправда, це стане можливим лише в разі подальшого зростання економіки та припинення ескалації конфлікту на Донбасі.
А Забловський вважає, що знизити тінь в економіці можна завдяки виведенню бізнесу в легальне поле: “Щоб бізнес захотів працювати офіційно, потрібно забезпечувати відповідний клімат. Для цього треба завершити низку структурних реформ – зокрема щодо податків, пенсій, банків, охорони здоров’я тощо. І якщо ці умови будуть дотримані, тоді рівень “тіні” знижуватиметься впевненіше. Не виключено, що через п’ять років показники тіньової економіки України наблизяться до загальносвітових стандартів у 10-12%”, – зазначає Забловський.
Охріменко песимістичний – на його думку, бізнес не почне вибілювати свої доходи, поки держава не стане дотримуватися правил гри, насамперед це стосується повернення ПДВ: “Доходить до абсурду – у фірми є гроші на ПДВ-рахунку, проте вона не може ними скористатися. Доводиться частину грошей приховувати та розготівковувати”.