Нейробіологи з Сент-Ендрюського університету у Великобританії з'ясували, чому виникає стан "дежавю", в якому людина відчуває, що вже потрапляв в подібну ситуацію.
Вчені вважають, що причиною є робота лобових часток, які здійснюють своєрідний моніторинг пам’яті.
Фахівці провели експеримент, заснований на методиці створення помилкових спогадів.
Добровольцям кажуть ряд пов’язаних один з одним понять, наприклад «ліжко», «подушка», «ніч», але при цьому ключове слово – в даному випадку «сон» – відсутня. Коли пізніше учасників дослідження запитують, які слова вони чули, то вони, як правило, вважають, що в переліку був також «сон».
Щоб створити відчуття “дежавю”, вчені спочатку уточнювали, чи було присутнє в наведеному списку слово на букву «с». Учасники відповідали негативно, однак, коли у них запитували, чи було слово «сон», їм здавалося, що вони його чули, хоча знали, що в переліку воно було відсутнє.
В ході експерименту нейробіологи провели сканування головного мозку у 21 добровольця за допомогою функціональної МРТ і з’ясували, які ділянки відповідають за виникнення почуття “дежавю”.
Встановлено, що найбільш активними були лобові частки, а не гіпокамп, який бере участь в процесах формування пам’яті. Дослідники вважають, що вони посилають сигнали, коли відбувається помилка пам’яті – конфлікт між тим, що ми насправді пережили, і тим, що ми думаємо, що зазнали. Дежавю в цьому випадку є ознакою ефективної роботи систем перевірки пам’яті в мозку.