Горе-кербудів звільнятимуть мешканці. Експерти: слюсарі стануть дорожчими
Верховна Рада вчора фактично відклала на рік ліквідацію ЖЕКів, ухваливши зміни до закону про особливості права власності в багатоквартирному будинку. Закон набирає чинності наступного дня після його опублікування. Очікується, що це станеться вже днями. Нагадаємо: з 1 липня замість ЖЕКів компослуги мешканцям мали надавати керуючі компанії, але вони досі ще не створені повсюдно.
ЩО УХВАЛИЛИ. Головних нововведень – три. Перше: якщо в багатоквартирному будинку немає ОСББ (а таких у країні понад 80%, в основному це будинки, зведені 1960-1980 рр.), то ще рік для мешканців все буде по-старому. Але після створення в такому будинку ОСББ він відразу після реєстрації має право вийти з-під опіки ЖЕКу й найняти іншого постачальника компослуг. Друге: якщо наданням компослуг займається представник керуючої компанії, то за новим законом збори мешканців можуть достроково розірвати договір з недбайливим або злодійкуватим кербудом, письмово попередивши його про це за два місяці. Третє: житловим кооперативам дозволено платити за компослуги по-старому, через ЖЕКи, поки вони не створять ОСББ, при цьому терміни його створення не прописані. Після створення ОСББ сплачувати рахунки вони будуть новим постачальникам послуг.
ЖЕКИ ЗАЛИШАТЬСЯ. Як роз’яснила нам заступник директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політікі Мінрегіону Світлана Старцева, уже розроблено проект Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, де передбачено й участь ЖЕКів. І якщо житлові контори запропонують вигідніші умови, ніж інша структура, то зможуть і далі обслуговувати будинки. В іншому разі, їхнє місце займуть конкуренти. Щоправда, на думку екс-міністра ЖКГ, голови Спілки власників житла України Олексія Кучеренка, приватні фірми піднімуть ціни на свої послуги. “Депутати виправили свою помилку, ввівши перехідний період, але за цей час має з’явитися ринок постачальників компослуг – повноцінної альтернативи ЖЕКам поки що немає, – говорить Кучеренко. – По-перше, тому що за півроку з моменту ухвалення закону про особливості права власності в багатоквартирному будинку Кабмін так і не розробив положення про те, хто може бути керуючою компанією і які вимоги – до кербудів. По-друге, у країні немає підготовлених кадрів, для експлуатації житлового фонду потрібна технічна освіта. Інакше все закінчиться створенням фірм-посередників, які стануть наймати для ремонту теплових, електричних та інших мереж ті самі ЖЕКи. А отже, тарифи на компослуги зростуть, а не впадуть. Доведеться платити зарплату ще й кербуду”.
НАРОД. Багатьох мешканців, особливо там, де ЖЕКи працюють нормально, усе влаштовує. “У нас аналог ЖЕКу – обслуговуюча компанія, зараз ми платимо їм за обслуговування будинку та прибудинкової території 3,7 грн за “квадрат” квартири, – розповіла нам киянка Тетяна Стріха. – З липня вони запропонували три пакети: “Класичний” – по 3,9 грн, “Комфортний” – 4,8 грн, куди, зокрема, входить цілодобовий виклик слюсаря, електрика, і “Преміум” за 8 грн – зі щоденним прибиранням, доставкою додому різних довідок тощо. Більшість вибрало “Комфортний”, і ніяке ОСББ нам не треба”.
Тарифи дорожчатимуть
Тарифи збираються переглядати раз на три місяці. Кабмін хоче щоквартально і самостійно, а не після рішення НКРЕКУ, змінювати тарифи на тепло для населення залежно від вартості природного газу на ринку, заявив учора віце-прем’єр Геннадій Зубко. “Сьогодні процедура триває два місяці, і теплокомуненерго зазнають збитків: газ уже подорожчав, а тепло ще ні”, – каже Зубко. Експерт енергоринку Дмитро Марунич уважає, що це ринкова вимога, однак вона вдарить по українцях: “Зараз газ, ціна якого залежить від вартості нафти, яка дорожчає, також буде коштувати з кожним кварталом дедалі більше і більше. До речі, коли нафта майже рік дешевшала, чомусь не ініціювали швидкий перегляд тарифів”.