Щоденні відключення електроенергії, які наразі здійснюють в Україні, вже спричинили чимало дискомфорту та невдоволення громадян. Однак це може бути лише “репетицією” тривалого блекауту. За словами експертів, якщо атаки РФ на українську енергосистему триватимуть, то може так статися, що теперішні вимкнення світла здадуться українцям манною небесною.
Нутриціологиня Наталя Краснопольська порадила, якими продуктами потрібно запастися на випадок тривалого блекауту. Їжа, яку слід запасати, повинна відповідати трьом критеріям: вона має бути поживною, бажано не шкідливою і, найголовніше, вона не потребує приготування на вогні.
Потрібно врахувати ще такий момент: якщо це буде в холодну пору року, то деякі продукти можна зберігати замість холодильника на балконі або навіть по-старому в авосьці за кватиркою. Якщо ж блекаут трапиться, коли надворі ще плюсова температура, то краще приготовані продути не зберігати, а одразу їх з’їдати.
Та оскільки готувати просто не буде на чому (адже у багатьох будинках встановлені електроплити), то є сенс заздалегідь прикупити невелику портативну плиту з газовим балончиком. Зварити на ній ви зможете не багато страв, але закип’ятити воду, щоб зробити чай або каву чи залити крупу, цілком можна.
Варто також купити термос – краще великий, на всю сім’ю, щоб мати запас гарячої кави або чаю хоча б на півдня. Каву для заварювання краще одразу купити мелену або розчинну, чай краще в пакетиках.
Таким чином, обов’язково знадобляться в такій ситуації:
- невелика газова плита;
- термос;
- необхідний посуд (бажано, щоб до цього набору входили металеві кухлі, не електричний чайник, миски з металу).
Продукти, якими слід запастися:
- Вівсяні або інші пластівці, які не потребують варіння.
- Щось із вермішелі швидкого приготування на кшталт “мівіни”. Так, це не корисно для організму, але все ж це краще, ніж сидіти голодними. До того ж, від одного-двох тижнів вживання такої їжі ще ніхто не помер.
- Гречка, а також дрібна кукурудзяна крупа. Їх можна на ніч запарити, бажано у щільно закритому посуді. При цьому гречку можна навіть залити холодною перевареною водою. На ранок крупи розбухнуть, і у вас буде готова їжа.
- М’ясні, рибні та овочеві консерви.
- Галети та хлібці.
- Горіхи та насіння.
- Солодощі: чорний шоколад, сухофрукти, фруктові чіпси (без цукру).
- Запас дитячого харчування – для немовлят, а також дитячі каші швидкого приготування, консервовані фруктові та овочеві пюре для дітей старшого віку.
- Запас питної води. Знадобиться мінімум по 3 літри на добу на кожну людину. Причому краще зробити хоча би п’ятиденний запас. Наприклад, на сім’ю з трьох осіб потрібно запасти близько 50 літрів води.