Стрічка новин
Сьогодні
27 Січня 2025

За кордоном тепер не сховатися: в МЗС пояснили резонансне рішення для чоловіків-біженців

c625f4dd 6708745b64a9d629c9a6803 Економічні новини - головні новини України та світу

У Міністерстві закордонних справ України тимчасово обмежили надання консульських послуг для чоловіків 18-60 років, які перебувають за кордоном. Розпорядження вже з’явилося на сайті Посольства України в КНР, а також Посольства України в Х’юстоні (США).

Нові правила діятимуть, поки чиновники не отримають додаткових роз’яснень щодо порядку застосування положень нового закону про мобілізацію.

“З урахуванням пунктів 6 та 16 частини першої статті 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, у зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією РФ проти України, з метою врегулювання питання воєнного обліку з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та наявності військово-облікових документів, за дорученням Міністерства закордонних справ України, починаючи з 23 квітня 2024 року тимчасово призупиняється вчинення консульських дій за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, крім дій, що пов’язані із

Напередодні видання “Дзеркало тижня” опублікувало копію наказу, підписаного першим заступником міністра закордонних справ Андрієм Сибігою. Там зазначалося, що керівникам усіх дипломатичних установ України наказано призупинити всі консульські дії щодо громадян призовного віку.

Також відомо, що видачу документів призупинили в закордонних підрозділах ДП “Документ”.

“На жаль, з технічних причин призупинено видачу готових документів у закордонних підрозділах ДП Документ. Подача заяв-анкет на оформлення паспортних документів здійснюється у звичайному режимі”, — повідомили у Facebook Центру обслуговування громадян “Паспортний сервіс”.

При цьому видача паспортів можлива для дітей молодше 12 років, у зв’язку з відсутністю необхідності біометричної верифікації.

Нагадаємо, за новим законом, який набуде чинності в середині травня, військовозобов’язані зможуть поміняти закордонний паспорт або оформити довіреність за кордоном тільки за умови надання військово-облікових документів. У зв’язку з чим у деяких країнах ЄС вишикувалися кілометрові черги чоловіків, охочих оформити закордонні паспорти та інші документи, перш ніж нові правила почнуть діяти.

Справедливість від МЗС

У МЗС із посиланням на коментар очільника відомства Дмитра Кулеби повідомили, що хоча їхнім пріоритетом залишається захист прав та інтересів громадян України за кордоном, в умовах повномасштабної російської агресії набагато важливішим є захист Батьківщини. А тому чоловіки, які виїхали за кордон і не оновили дані, не повинні мати права користуватися консульськими послугами.

“Чоловік призовного віку виїхав за кордон, показав своїй державі, що питання його виживання його не обходить, а потім приходить і хоче отримати від цієї держави послуги. Так не працює. У нас у країні війна. Крім того, обов’язок оновлювати свої документи в ТЦК існував і до ухвалення нового закону про мобілізацію. Якщо ці люди вважають, що хтось там, далеко на фронті, воює і віддає свої життя за цю державу, а хтось посидить за кордоном, але водночас отримуватиме послуги від цієї держави, то це не працює”, — зазначив Кулеба.

Глава МЗС додав, що перебування за кордоном не звільняє громадянина від обов’язків перед Україною. Саме тому він доручив вжити заходів щодо відновлення “дійсного ставлення до чоловіків мобілізаційного віку в Україні та за кордоном”.

Порушення закону

За словами юриста Євгена Зурнаджи, доручення МЗС України не має законних підстав, оскільки документ про мобілізацію поки що не набув чинності.

“Закон про мобілізацію спочатку має набути чинності і тільки потім МЗС може видавати розпорядження, щодо положень закону. Поки цього не сталося, обмеження в наданні консульських послуг — це порушення прав людини. Тим паче “тимчасове обмеження” без зазначення конкретних термінів із позначкою “до надання роз’яснень” це означає, що можуть і рік, і два не видавати документи. Можна теоретично оскаржити це рішення, але все закінчиться роками в судах. А потім, звісно, скажуть, що людина молодець, і мала рацію”, — каже Фокусу Зурнаджи.

Адвокат Олег Леонтьєв погоджується, що МЗС діє протизаконно. За словами експерта, ініціатива обмежити права військовозобов’язаних до набрання чинності законом призведе до того, що чоловіки припинять звертатися до консульств і відмовляться від громадянства.

“Виходить, опосередковано вони порушують міжнародну конвенцію щодо запобігання виникненню людей без громадянства. Треба дивитися, до чого призведе ця ініціатива. Ті, хто розумніші, ще місяць тому звернулися за новими документами. У результаті чоловіки припинять звертатися до консульств, стануть апатридами, втратять українське громадянство і приймуть інше. Україна просто втратить своїх громадян”, — міркує експерт.

Нагадаємо, раніше нардеп Федір Веніславський заявив, що військовозобов’язаним за кордоном не потрібно повертатися в Україну, щоб оновити дані для ТЦК та СП. Це можна зробити дистанційно.

“Обов’язків, які наставали б для цих громадян після актуалізації або отримання військово-облікових документів по поверненню в Україну, цим законом не встановлено, і механізми такі в принципі дуже складно уявити”, — повідомив нардеп.


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті