Керівники великих компаній не люблять ризикувати, бо це загрожує багатомільярдними збитками. Але часом ризики приносять і неймовірний смак перемоги.
У світі сучасного бізнесу, що постійно розвивається, ризик часто розглядають як двосічний меч.
Тоді як одні ризики призвели до драматичних провалів і втрат, інші принесли плоди інновацій, зростання і видатних успіхів.
У цій статті ми розглянемо десять найвідоміших ризикованих бізнес-рішень у новітній історії, що ілюструють концепцію розумного ризику як потужного інструменту сучасної комерції.
10 ризикованих бізнес-рішень, які багаторазово окупилися
За кожним успішним ризиком у бізнесі часто стоїть далекоглядний керівник, який ухвалює або відстоює доленосні рішення.
Apple випускає перший iPhone (2007)
У світі, де домінують мобільні пристрої Nokia, BlackBerry і Microsoft, рішення Apple відмовитися від своїх основних сегментів комп’ютерів і музичних плеєрів і вийти на ринок телефонів було сприйнято скептично. Успіх iPhone змінив індустрію смартфонів і призвів до появи компанії з трильйонним оборотом.
Покійний Стів Джобс, співзасновник, а потім генеральний директор компанії Apple, був рушійною силою створення iPhone. Його далекоглядний підхід і прагнення до досконалості привели до створення пристрою, який здійснив революцію в технологічній галузі.
Перехід Netflix на потокове мовлення (2007)
Рішення компанії Netflix перейти до потокового мовлення в режимі онлайн, яке ухвалили в той час, вважалося зухвалим. Однак ця зміна дала змогу використати еволюцію споживчої поведінки та технологій, перетворивши Netflix на гіганта потокового мовлення, яким компанія є сьогодні.
Рід Гастінгс, співзасновник і генеральний директор Netflix, передбачив потенціал потокового мовлення як майбутнього споживання розваг і відповідним чином провів трансформацію компанії. Ризикове, але правильне рішення.
Інвестиції Ілона Маска в компанію Tesla (2004)
Хоча Ілон Маск не заснував компанію Tesla, його ранні інвестиції та подальше керівництво були ризикованими ставками на електромобілі — ринкову нішу того часу.
Сьогоднішнє домінування компанії Tesla на ринку електромобілів і зростання її впливу на автомобільну промисловість загалом підкреслює потенціал ставок на технології, орієнтовані на майбутнє.
Придбання компанією Disney компанії Marvel (2009)
Купівля компанії Marvel Entertainment за $4 млрд викликала подив, оскільки фільми за коміксами вважалися чим завгодно, але тільки не гарантованими хітами.
Однак наступні фільми «всесвіту Marvel» принесли мільярдні прибутки, зробивши це придбання одним із найвигідніших в історії індустрії розваг.
Значною мірою на цей крок вплинув Боб Ігер, який обіймав на той час посаду генерального директора компанії Disney. Стратегія Ігера з придбання компаній значно розширила портфель розваг і вплив Disney.
Диверсифікація LEGO (2000-і)
Зіткнувшись з економічним спадом на початку 2000-х років, компанія LEGO пішла на ризик і почала займатися відеоіграми, кіно і тематичними парками. Ці рішення не тільки врятували компанію, але й перетворили її на глобальний центр розваг.
Йорген Віг Кнудсторп, генеральний директор LEGO Group у період її трансформації, відіграв важливу роль у реалізації стратегії диверсифікації компанії та її поверненні до прибутковості.
Купівля компанією Microsoft компанії Mojang (2014)
Багато хто сумнівався в доцільності купівлі невеликого шведського розробника Minecraft за 2,5 млрд дол. Однак постійний успіх і культурний вплив гри, а також її освітній потенціал і можливості доповненої реальності довели, що скептики помилялися.
Сатья Наделла, генеральний директор Microsoft, усвідомив культурну значущість і потенціал Minecraft. Під його керівництвом Microsoft розширила сферу застосування гри.
Ставка Spotify на подкасти (2010-ті)
Компанія Spotify, яка вже була гігантом у сфері потокового мовлення музики, почала активно розвиватися в напрямі подкастів, купуючи такі платформи, як Anchor і Gimlet Media, диверсифікуючи свій контент і підвищуючи залученість користувачів, що ще більше зміцнило її позиції в галузі потокового аудіо.
Деніел Ек очолив стратегічне рішення Spotify активно занурюватися у світ подкастингу, ще більше диверсифікуючи свою платформу.
Рішення Twitter дотримуватися мікроблогів (2000-ті)
Хоча критики вважали, що обмеження в 140 символів є «ахіллесовою п’ятою» Twitter, прихильність компанії до мікроконтенту дала їй можливість посісти унікальну нішу і стати платформою для новин і культурних коментарів у режимі реального часу.
Співзасновник і генеральний директор (у різні періоди) Джек Дорсі був прихильником мікроблогів Twitter, наголошуючи на їхній ролі у спілкуванні в режимі реального часу та поширенні новин.
Тактика Airbnb в умовах фінансової кризи 2008 року
Створення компанії, орієнтованої на здавання людьми свого житла в оренду в період економічного спаду, здавалося нелогічним.
Але унікальна ціннісна пропозиція Airbnb привабила тих, хто шукав додатковий заробіток і доступне житло для подорожей, і перетворила компанію на глобальний феномен.
Співзасновники компанії Браян Ческі, Натан Блечарчик і Джо Геббіа керували Airbnb на початковому етапі її розвитку, використовуючи унікальну бізнес-модель у непрості економічні часи.
Запуск компанією Google сервісу Google Maps (2005)
Вихід на вже заповнений ринок цифрових мап був ризикованим. Однак прагнення Google до інновацій та інтеграції у свою екосистему перетворило Google Maps на необхідний застосунок для мільярдів людей.
Хоча компанія Google працює на основі більше колективного підходу до керівництва, її засновники Ларрі Пейдж і Сергій Брін, а також тодішній генеральний директор Ерік Шмідт відіграли важливу роль у просуванні таких інноваційних проєктів, як Google Maps.
Наостанок
Наведені вище десять прикладів розкривають суть розумного ризику в бізнесі. Чи то вихід на нові ринки, чи то диверсифікація продуктової лінійки, чи то великі інвестиції, ці компанії демонструють, що за умови далекоглядного керівництва, ретельних досліджень і сміливості обачливий ризик може привести до колосальних результатів.