19 травня в місті Сіань, що на північному заході Китаю, відбулася зустріч голови КНР Сі Цзіньпіна з лідерами Казахстану, Таджикистану, Киргизстану, Туркменістану та Узбекистану.
Deutsche Welle передає, що в рамках зустрічі, яку було названо «першим самітом групи С5», китайський лідер оголосив про готовність «забезпечити мир» у Центральній Азії та «зміцнити оборону» центральноазіатських держав.
У своєму виступі Сі закликав до розширення співробітництва в галузі безпеки проти «трьох проблем» у регіоні: сепаратизму, тероризму та екстремізму.
«Шість країн мають твердо протистояти іноземному втручанню у внутрішні справи», – заявив голова КНР.
Також на зустрічі обговорювалися питання розширення співробітництва між країнами у цивільній сфері – у тому числі у сфері торгівлі, інфраструктурних проектів, енергетики. За словами Сі, Пекін планує розширити транспортні маршрути між Китаєм і країнами Центральної Азії, а також виділить для них 26 млрд. юанів (3,4 млрд. євро) у вигляді «фінансової підтримки» та «безкоштовної допомоги». За офіційними даними, які наводить китайська сторона, обсяг торгівлі між КНР та центральноазіатськими державами у 2022 році досяг 70 млрд доларів США (64,7 млрд євро), збільшившись на 22% у річному обчисленні у першому кварталі 2023 року.
Як зазначає Financial Times, незважаючи на те, що традиційно в Центральній Азії домінує Росія, розв’язана нею війна в Україні дестабілізувала обстановку в регіоні, де раніше Москва виступала в ролі “миротворця”. Віра у її здатність підтримувати стабільність похитнулася, зокрема, після торішнього конфлікту на кордоні Киргизстану та Узбекистану.
У свою чергу, для Китаю Центральна Азія є найважливішою ланкою в глобальному інфраструктурному проекті «Один пояс – один шлях» (або «Новий Шовковий шлях»). З початком війни в Україні північна частина цього шляху, що проходить через Росію, почала розглядатися як ненадійна. Це призвело до зусиль Китаю щодо зміцнення альтернативних транспортних коридорів, які йдуть в обхід РФ, пише FT.
Експерти, опитані AFP, також вказують на те, що Пекін хоче скористатися можливістю утвердитися як важливий геополітичний партнер у стратегічно важливому для себе регіоні.