За кілька днів до вибухів на трубопроводах «Північний потік» та «Північний потік-2» у вересні 2022 року на місці події, можливо, знаходилися російські військові судна.
Про це пишуть у спільному розслідуванні німецьке видання t-online та OSINT-аналітик Олівер Александер. Обладнання на цих судах було б достатньо, щоби закласти вибухівку, інформують Економічні Новини.
Журналісти видання дійшли такого висновку, провівши розслідування, в якому спиралися на інформацію, отриману від джерел у структурах безпеки, а також на відкриті дані. За їхньою інформацією, ці кораблі були оснащені обладнанням для встановлення вибухових пристроїв.
За даними t-online, на супутникових знімках видно, що в ніч на 21 вересня, тобто за п’ять днів то вибухів, щонайменше три підозрілі кораблі залишили російську військово-морську базу в Калінінграді. Видання вказує, що на судні SS-750 встановлена міні-субмарина із захватними важелями, а буксири SB-123 та «Олександр Фролов» оснащені вантажними кранами. Рухаючись на захід, ці два буксири у другій половині дня 21 вересня передали дані про своє місцезнаходження, йдеться у розслідуванні.
Три інші кораблі ВМФ Росії, можливо, супроводжували операцію та забезпечували військове прикриття: згідно з повідомленням Міноборони Росії від 22 вересня, корвет «Кмітливий» та сторожовий корабель «Ярослав Мудрий» брали участь у навчанні з прикриття морського конвою.
Крім того, пише t-online, супутникові знімки дозволяють припустити, що корабель-розвідник «Сизрань» теж залишив порт у Калінінграді 21 вересня, хоча зробити остаточне виведення неможливо через хмарність.
Журналісти вважають, що великі маневри російського Балтійського флоту, що почалися 19 вересня 2022 року, могли служити прикриттям для операції. Крім того, з Калінінграда було перекинуто спецпідрозділи, підготовлені для проведення підводних диверсійних операцій.
Основним судном можливої диверсійної операції на “Північних потоках” могло стати рятувальне судно СС-750. На його борту є міні-підводний човен АС-26, призначений для евакуації екіпажів підводних човнів у разі аварій. Такі субмарини могли б використовуватися для закладання вибухівки під трубопроводи, передбачали експерти із самого початку.
Ні рятувальне судно СС-750, ні буксири СБ-123 та «Олександр Фролов» не брали участь у навчаннях ВМФ. У море вони вийшли за 14 годин до відплиття кораблів, які брали участь у навчаннях, зазначає Александер.
Близько п’ятої години вечора курс буксирів мав перетнути американський вертоліт, який вилетів із Польщі. Невідомо, чи засік він невідомі кораблі і чи передав інформацію про них владі Данії. Однак близько 19:50 до району майбутніх диверсій попрямував датський патрульний катер Nymfen. Він досяг місця призначення вранці 22 вересня, цей же район почали патрулювати шведські ВМС та ВПС.
Корабель, схожий на «Ярослава Мудрого», можна розглянути на одному із супутникових знімків, зроблених 22 вересня біля берегів Польщі. Поруч із ним знаходиться корвет.
Корвет, фрегат «Ярослав Мудрий», що брали участь у навчаннях, і корабель-розвідник «Сизрань», який у них не брав участь, могли прикривати СС-750 та буксири від маневрів НАТО, що проходили в районі польського узбережжя.
Федеральна прокуратура Німеччини, а також данські та шведські слідчі у відповідях на запити t-online відмовилися коментувати дії ВМФ Росії.
26 вересня 2022 року на двох нитках «Північного потоку», а потім і на «Північному потоці-2» було виявлено загалом чотири витоки. До цього сейсмостанції у Швеції та Данії зафіксували у тому ж районі сильні підводні вибухи. Розслідування причин ушкодження проводиться у Німеччині, Данії та Швеції. Достовірних даних про причини вибухів поки що немає.