Депресія - важка і виснажлива хвороба. Незважаючи на багаторічні дослідження, вчені ще не все про неї знають. Хоча незабаром це може змінитися. Американські вчені розробили пристрій під назвою «декодер настрою», завдяки якому можна зчитувати емоційний стан людей лише за спостереженнями активності мозку. Вчені сподіваються, що це допоможе краще зрозуміти хворобу.
Новий інструмент, розроблений дослідниками Медичного коледжу Бейлора в Х’юстоні, штат Техас, отримав назву «декодер настрою», може читати емоційний стан пацієнтів під час візуалізації мозку. Вчені сподіваються, що краще розуміючи, що відбувається в мозку людей з депресією, вони зможуть підвищити ефективність лікування. Більше того, команда вчених також знайшла спосіб стимулювати позитивний настрій у мозку пацієнтів. Про це пишуть Економічні Новини.
Як діагностувати депресію?
Найбільше за всю історію про функціонування людського мозку знає світ науки. З кожним роком це стає все більш незаперечним фактом. Однак навіть ці знання не дозволяють нам заглибитися в нього так, щоб зрозуміти, що саме в ньому відбувається, коли людина починає страждати від депресії. Якби, наприклад, існувала така візуалізація мозку або спосіб аналізу його діяльності, який одночасно надає таку інформацію, це був би справжній прорив. Але чи можливо щось подібне?
Дослідники медичного коледжу Бейлора в Х’юстоні розробили саме таку штуку. Свій метод вони назвали досить образно – «дешифратором настрою». А по суті, його суть полягає в тому, щоб судити про настрої людей за активністю мозку. Щоправда, наразі вдалося залучити до дослідження лише п’ятьох добровольців (із запланованих 12 людей, які страждають від депресії, яка важко піддається лікуванню), але спостереження на даний момент дозволяють зробити цікаві висновки.
«Дешифратор настрою»
Однак дослідникам вдалося піти ще далі, адже їм також вдалося знайти спосіб впливати на мозок пацієнтів таким чином, щоб покращити їхній настрій. Один із них прокоментував, що якщо депресія — це постійний тягар для духу, дослідники влучили в потрібне місце, і тягар просто зник. Але як їм це вдалося? За допомогою глибокої стимуляції мозку. До однієї з ділянок мозку пацієнта підключили електроди, що дозволило здійснювати його пряму стимуляцію за допомогою електричних імпульсів.
Варто відзначити, що використання цього методу вже довело ефективність при лікуванні захворювань, пов’язаних з активністю певних ділянок мозку, таких як хвороба Паркінсона або епілепсія. Однак можна сказати, що застосування цієї терапії для лікування депресії знаходиться в зародковому стані. Дослідники поки що не можуть застосувати метод таким чином, щоб він підходив кожному пацієнту, що страждає на депресію.
Проте прогрес, здається, можливий і в цій сфері. Записи мозкової активності з «декодера настрою» всього у трьох людей дозволили виділити в мозку певну ділянку – поясну звивину, яка є частиною лімбічної кори. Схоже, що ця частина мозку пов’язана як з поганим, так і з хорошим настроєм пацієнтів. Тим не менш, дослідники поки що охолодили свій ентузіазм, підкресливши, що пацієнтів лише три. Тому доведеться почекати загальних висновків – і більш сучасних методів лікування депресії.