Російські олігархи ховають свої статки через таємну мережу на острові Мен

25 Жовтня 2022, 22:33
im 650943 Економічні новини - головні новини України та світу

Мережа підставних компаній та посередників, якими керує сервісна компанія Bridgewaters, ускладнює відстеження активів та застосування західних санкцій проти російських олігархів.

Стартап з виробництва лазерів у Кремнієвій долині, який вийшов на біржу в лютому, отримав несподіваного інвестора – російського мільярдера. Про це пишуть Економічні новини з посиланням на WSJ.

Угода, проведена через низку офшорних компаній і венчурний фонд, дозволила олігарху Алішеру Усманову перевести більшу частину свого величезного багатства на Захід. Частка фонду на IPO була оцінена в 175 мільйонів доларів.

Через кілька днів Росія вторглася в Україну, і США запровадили санкції проти пана Усманова в рамках своїх зусиль з метою тиску на президента Росії Володимира Путіна.

Інвестиції в Quanergy Systems Inc. були здійснені через мережу підставних компаній і посередників, які використовувалися союзниками Путіна та іншими особами протягом багатьох років для виведення сотень мільйонів доларів з Росії, свідчать документи, включаючи електронні листи, інвестиційні пропозиції, державні та приватні корпоративні документи, реєстри акціонерів та подання до Комісії з цінних паперів та бірж США.

Про масштаби мережі раніше не повідомлялося. Її також використовували родичі Андрія Скоча, члена російського парламенту, Сергія Чемезова, колишнього співробітника КДБ пана Путіна, чиї компанії продають зброю російським військовим, і Дмитра Пєскова, прес-секретаря пана Путіна, а також підтримуваного Кремлем банку ВТБ, який часто бере участь у великих урядових угодах.

Всі вони, разом з багатьма іншими олігархами та компаніями, внесені до чорних списків США та Європейського Союзу.

Складні мережеві схеми ускладнюють для Заходу відстеження активів та забезпечення дотримання санкцій, які є ключовою економічною зброєю в зусиллях, спрямованих на припинення російської агресії в Україні. Безліч пакетів акцій часткової власності також ускладнює юридичне переслідування компаній.

Завдяки багаторівневому інвестуванню вдалося приховати причетність пана Усманова до літака Airbus A340 вартістю понад 350 мільйонів доларів, який летів з Мюнхена до Узбекистану невдовзі після того, як ЄС заборонив польоти літаків, що належать Росії, і через кілька годин після того, як ім’я олігарха було внесено до санкційних списків Євросоюзу.

Власником літака була офшорна компанія. “Належність літака пану Усманову на той момент не була зрозумілою”, – заявила прес-секретар німецької транспортної влади. Якби це було зрозуміло, “європейський повітряний простір був би закритий для літака, і літак не зміг би злетіти”, – сказала вона.

В основі російської фінансової мережі лежить фірма на острові Мен, самоврядному острові в Ірландському морі, під назвою Бріджуотерс (Bridgewaters).

width1260size1 960x639 4 1 Економічні новини - головні новини України та світу

Фірма допомогла структурувати корпоративну імперію для своїх клієнтів, яка включала інвестиції в американські технологічні компанії, такі як Meta Platforms Inc., Twitter і Airbnb Inc.; інвестиції в компанію, яка нібито продає обладнання для відеоспостереження російському уряду і нерухомість по всій Європі, згідно з документами, проаналізованими журналістами.

Щоб відстежити російські активи, журналісти проаналізували тисячі корпоративних документів, багато з яких були оприлюднені в останні роки в рамках великих витоків фінансових документів з офшорних компаній, включаючи Панамські, Пандорські та Райські папери.

Ці документи, які почали публікуватися у 2016 році і призвели до сотень статей у ЗМІ про міжнародні схеми ухилення від сплати податків та відмивання грошей, були надані журналу Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів та німецькою газетою Süddeutsche Zeitung.

Журнал також використовував корпоративну документацію та записи з близько 20 країн, щоб відстежити походження компаній мережі аж до Росії.

Проаналізовані документи не свідчать про виведення активів з Росії через мережу Bridgewaters після введення санкцій. Натомість вони показують, як пов’язані з Росією фірми змогли продовжувати інвестувати в західні компанії, незважаючи на глобальні санкції.

У документах SEC, поданих у жовтні, говориться, що близько 16% Quanergy, лазерного стартапу з лютневим IPO, належить венчурному фонду з Сан-Франциско під назвою Rising Tide V LLC, який підтримується фондом Bridgewaters, в який інвестує пан Усманов. Quanergy повідомила в документах SEC, що пан Усманов володіє значною часткою в Rising Tide V.

Складні рівні

Bridgewaters заявила, що діяла законно, а її новий керуючий директор Марк Віл, який обійняв посаду в листопаді, сказав, що компанія нещодавно пройшла повну реорганізацію і розірвала кілька відносин з клієнтами в минулому році. Він відмовився сказати, з якими саме, пославшись на конфіденційність, або розкрити будь-яку конкретну інформацію про клієнтів чи угоди.

“Я не можу повернутися назад і щось виправити – якщо в минулому були якісь помилки”, – сказав він. Але сьогодні, за його словами, фірма робить все за правилами.

“Ми не були причетні до ухилення від санкцій”, – сказав він. “З цього офісу нічого не відбувається з будь-ким, хто може потрапити під санкції, без всієї відповідної документації”.

Пан Віл сказав, що в компанії Bridgewaters у різні часи була “концентрація російської клієнтури”, і що розірвати стосунки з людьми, які зараз перебувають під санкціями, не так просто.

“Це не так просто, щоб просто припинити співпрацю”, – сказав він. “Одна і та ж група власників, одна частина може потрапити під санкції, а інша – ні, можуть бути обмеження на певні види діяльності, а на інші – ні”.

Прес-секретар пана Усманова сказав, що він є людиною, яка зробила себе сама, ніколи не намагався приховати свої активи і не пов’язаний з Кремлем. “Ми категорично відкидаємо твердження, що пан Усманов використовував” мережу підставних компаній і посередників для виведення капіталів з Росії”, – сказав він. “Нічого подібного ніколи не відбувалося”.

Згідно з публічними записами і документами, угоди Bridgewater управляються через складні схеми партнерств, товариств з обмеженою відповідальністю, позик і холдингових компаній в глобальних податкових гаванях, створених за допомогою транснаціональних юридичних фірм і елітних фінансових установ, включаючи Credit Suisse Group AG.

Представник Credit Suisse заявив, що не може коментувати відносини з потенційними клієнтами, і сказав, що банк вживає заходів проти рахунків, які використовуються для незаконної діяльності.

Міністерство фінансів США пропонує мільйонні винагороди за інформацію про статки росіян, що потрапили під санкції, в тому числі тих, хто знаходиться в мережі, і багатьох інших, які були внесені в чорний список з моменту вторгнення в Україну, а Міністерство юстиції запустило оперативну групу “KleptoCapture” для вилучення розкішної нерухомості, приватних літаків, яхт та інших активів.

Казначейство заявило, що “безумовно, відстежує” Бріджуотерса, але не надало додаткових деталей. За словами людини, знайомої з цим питанням, група департаменту з контролю за дотриманням санкцій, Управління з контролю за іноземними активами, не знала про частку пана Усманова в Quanergy.

width700size1 959x640 2 Економічні новини - головні новини України та світу

Quanergy і Rising Tide V не відповіли на запити про коментарі.

Величезні статки олігархів з’явилися в результаті розпаду Радянського Союзу, коли державні активи перейшли в руки людей, близьких до президента Бориса Єльцина, а пізніше до його наступника Володимира Путіна.

Багато російських олігархів структурували інвестиції через компанії на острові Мен через низькі податки, обмежену бюрократію та минулу політику, що дозволяла власникам компаній залишатися приватними. Хоча острів залежить від Великої Британії в питаннях оборони та зовнішньої політики, він встановлює власні закони.

Британські законодавці та експерти з фінансової прозорості кажуть, що фінансова система острова, як і Британських Віргінських або Кайманових островів, є офшорною гаванню, яка приваблює людей, що прагнуть приховати багатство та уникнути сплати податків, сприяючи корупції та допомагаючи приховувати нечесно отримані прибутки.

Представник уряду острова Мен заявив, що його санкції є дзеркальним відображенням санкцій у Великій Британії, і що він почав відстежувати власників компаній і надавати цю інформацію правоохоронним органам. Він повідомив, що заморозив близько 2 млн. фунтів стерлінгів російських активів і скасував реєстрацію 49 суден і 22 літаків, включаючи літак Airbus, пов’язаний з паном Усмановим.

Кошти Газпрому

Bridgewaters, заснована в 1996 році, є однією з багатьох компаній на острові Мен, що виконують допоміжні функції для міжнародного бізнесу. (Вона не пов’язана з американською хедж-фондовою компанією Bridgewater Associates.) Протягом багатьох років вона виступає в якості постачальника корпоративних послуг і трастового бізнесу, проводячи комплексну юридичну перевірку, реєструючи компанії, надаючи місцевих директорів, керуючи трастами і допомагаючи структурувати міжнародні інвестиційні стратегії.

В останні роки значна частина її бізнесу, схоже, надходила від людей, тісно пов’язаних з Кремлем, та їхніх соратників, як показав аналіз журналістів більш ніж 300 компаній і трастів, якими керує фірма. Деякі з пов’язаних з Росією компаній, створених або керованих Bridgewater, більше не пов’язані з фірмою.

Документи, розглянуті журналістами, показують, що російські зв’язки сягають щонайменше середини 2000-х років.

width700size1 959x640 1 1 Економічні новини - головні новини України та світу

В одній з ранніх угод банкір з острова Мен описав, як пан Усманов, який на той час був головним виконавчим директором інвестиційного підрозділу “Газпрому”, державного енергетичного гіганта, який зараз перебуває під санкціями, і його партнер фінансували свій металургійний бізнес за рахунок грошей “Газпрому”.

“Минулого тижня я їздив до Бріджуотерса, щоб укласти угоду з росіянами”, – писав банкір у повідомленні від січня 2007 року, доданому до документів, маючи на увазі план партнерів відкрити банківський рахунок для однієї з їхніх компаній.

Нариси планів банкіра щодо запланованого фінансування показують, що “Газпром” і його інвестиційний підрозділ вказують на сталеливарний і гірничодобувний конгломерат під назвою “Металоінвест”, а також мережу холдингових, дистриб’юторських і торгових компаній, розкиданих по всьому світу. Платежі за прокат надходитимуть на рахунки в швейцарському інвестиційному банку Credit Suisse на ім’я компанії, якою керує Bridgewaters.

“Зверніть увагу, – писав банкір, який працював у дочірньому підрозділі ірландського банку, – гроші в кінцевому підсумку надходять від Gazprom Investment Holdings”.

Через місяць після зустрічі компанія, вказана на схемі банкіра, фірма з Британських Віргінських островів під назвою Kanton Services Ltd., уклала кредитну угоду на суму 350 мільйонів доларів США з дочірньою компанією інвестиційного підрозділу “Газпрому”, згідно з документами.

До 2009 року міжнародні торгові операції “Металоінвесту” приносили до 3 мільярдів доларів на рік, свідчать документи компанії.

Власник компанії “Кантон”, зареєстрований на біржі, Леон Семененко, сказав, що компанія в основному використовувалася для торгівлі акціями, і що пан Усманов був “фактичним контролером компанії”. Він сказав, що “Кантон” отримував кредити від інвестиційного підрозділу “Газпрому”. Він сказав, що не пригадує, щоб ці гроші використовувалися для фінансування “Металоінвесту”, і що такий крок виходив би за рамки звичайної діяльності “Кантона”.

Прес-секретар пана Усманова Григорій Левченко заявив, що олігарх побудував свій бізнес, включаючи “Металоінвест”, з нуля або на активах, придбаних за справедливими ринковими цінами. “Ми категорично відкидаємо будь-які голослівні заяви про те, що “Металоінвест” міг бути профінансований за рахунок коштів “Газпром інвестхолдингу”, – сказав він. За його словами, олігарх ніколи не користувався кредитами Кремля або будь-якою іншою підтримкою російської влади у своєму бізнесі, а також не контролював і не був афілійованим з компанією “Кантон”.

Інвестиційний підрозділ “Газпром Інвестхолдингу” не відповів на запити про коментарі щодо будь-яких своїх угод.

Електронний лист від 2011 року, включений до документів, свідчить про те, що пан Усманов став власником Bridgewaters того ж року.

Британський бухгалтер в розмові про бізнес пана Усманова повідомив адвокату, що його російський клієнт “тепер купив трастову компанію на острові Мен (під назвою Bridgewaters)”, згідно з електронним листом, про який вперше повідомила BBC.

Пан Віл, керуючий директор Bridgewaters, сказав, що бухгалтер Річард Проссер помилився. Він сказав, що двома покупцями фірми в тому році були фірма з надання корпоративних послуг на Кіпрі і компанія на острові Мен, що належить швейцарському банкіру Маттіасу Дітеру Боллігеру, і що вони не діяли за вказівкою пана Усманова.

Пан Усманов через свого прес-секретаря заперечив, що він коли-небудь володів або контролював компанію Bridgewaters.

“Я не можу нічого сказати про це”, – сказав пан Проссер, коли його запитали про електронний лист, в якому йшлося про те, що пан Усманов купив компанію Bridgewaters. “Я не кажу так, і я не кажу ні”.

Як Gainfield Holdings Ltd., кіпрська фірма з надання корпоративних послуг, так і пан Боллігер були пов’язані з паном Усмановим, згідно з документами компанії та записами в Інтернеті.

Пан Боллігер, який раніше працював над угодою з олігархом щодо виробництва сталі, писав до Bridgewaters з електронних адрес, що належать кільком компаніям олігарха, згідно з документами. Тим часом веб-сайт кіпрської компанії використовував кілька IP-адрес, зареєстрованих на керуючу фірму пана Усманова, як показав аналіз інтернет-записів, проведений журналістами журналу.

Джордж Сергідес, зареєстрований власник Gainfield, заявив, що він не діяв “від імені або за дорученням будь-якої третьої сторони”.

Пан Боллігер не відповів на прохання про коментар. Адвокати пана Боллігера в минулому заявляли, що він ніколи не контролював Bridgewaters від імені будь-якої іншої особи.

width1260size1 960x639 5 1 Економічні новини - головні новини України та світу

Про роль пана Боллігера в організації пана Усманова, пан Левченко сказав: “Людина може працювати на корпорацію, бути найнятою на посаду радника, консультанта або директора, а також мати власний бізнес”.

Пан Віл повідомив, що пан Боллігер викупив частку пана Сергідеса у 2019 році. За його словами, пан Боллігер все ще володіє компанією Bridgewaters, але більше не контролює її, після того, як у листопаді фінансовий регулятор острова Мен заборонив йому це робити.

Регулятор також оштрафував Bridgewaters за те, що компанія не відстежувала ризики, пов’язані з її клієнтами, і заборонив деяким співробітникам, в тому числі керівнику відділу комплаєнсу і співробітнику, відповідальному за повідомлення про відмивання грошей, працювати в компанії.

Регулятор відмовився обговорювати деталі справи Bridgewaters, посилаючись на угоди про конфіденційність та регуляторні правила розкриття інформації.

Відповідно до законодавства острова Мен, такі компанії, як Bridgewaters, несуть відповідальність за проведення належної перевірки клієнтів та розкриття інформації про будь-які політичні та юридичні ризики.

За словами Девіда Цвайгафта, колишнього слідчого Міністерства юстиції, який зараз працює в Нью-Йорку судовим бухгалтером, який проаналізував структуру компанії Bridgewaters для видання, угода про власність з паном Усмановим була б конфліктом інтересів для Bridgewaters. “У вас є лисиця, яка охороняє курник”, – сказав він.

Інвестиції в Силіконову долину

Одним з напрямків вкладення російських коштів у 2011 році була венчурна фірма DST Global, співзасновником якої був ізраїльський інвестор російського походження Юрій Мільнер, який володів частками в технологічних компаніях, включаючи Facebook.

Значна частина грошей надходила через компанію “Кантон”, названу банкіром в угоді з “Металоінвестом”. Ця фірма, яка продовжувала отримувати кредити від інвестиційного підрозділу “Газпрому”, була спонсором фонду DST Global DST Global II у 2011 році.

За словами власника компанії “Кантон” пана Семененка, що котирується на біржі, було два основних джерела фінансування: пан Усманов та інвестиційний підрозділ “Газпрому”, кредити якого, за його словами, були забезпечені акціями, що належали пану Усманову. Він сказав, що не може сказати, яка частина грошей “Газпрому” опинилася в інвестиціях DST Global Кантона. “Гроші взаємозамінні”, – сказав він. “Я не диференціював, звідки вони прийшли”.

Інші гроші надійшли від підконтрольного Кремлю банку ВТБ, який використовував спеціально створені компанії Bridgewaters для інвестування близько 300 мільйонів доларів через DST Global в Twitter і китайського рітейлера JD.com, згідно з публічними документами на острові Мен, поданням SEC і словами людей, знайомих з цим питанням.

ВТБ не відповів на запити про коментарі. Банк раніше заявляв, що його інвестиції в DST Global були одними з декількох високотехнологічних угод, в яких він брав участь в той час.

У звіті за 2018 рік, підготовленому на замовлення однієї з дочірніх компаній “Газпром Інвестхолдингу”, говориться, що жоден з його кредитів не використовувався для фінансування інвестицій в Facebook.

У 2015 році Bridgewaters створив приватний фонд, який володів частками в різних технологічних компаніях. За мінімальну інвестицію в 100 000 доларів фонд надавав інвесторам доступ до DST Global II, який включав частку в Airbnb, свідчать документи. Частина активів Кантона була переведена в цей фонд, сказав пан Семененко.

Саме через цей спеціальний фонд, який називався Global Technology Investments, гроші пана Усманова пізніше були інвестовані в лазерний стартап Quanergy, повідомив прес-секретар олігарха пан Левченко.

Представник DST Global заявив, що фірма не працювала з російськими інвесторами з 2011 року і не знає про жодні кредити від “Газпрому” або інвесторів у GTI. У 2017 році фірма публічно заявила, що “відносини між США і Росією були набагато кращими” на момент укладення попередніх угод. Цього місяця пан Мілнер повідомив у Твіттері, що він і його сім’я відмовилися від російського громадянства цього літа.

Будівельний проект

Згідно з документами, російськими судовими протоколами та повідомленнями російських ЗМІ, мережа Bridgewaters була використана у 2013 році для отримання кредиту на суму 130 мільйонів доларів США за участю пана Усманова та родичів пана Скоча, російського парламентаря-мільярдера, і пана Чемезова, колишнього агента КДБ і керівника найбільшого в Росії виробника військової техніки. Доларова угода стосувалася будівельного проекту в Росії та компаній на Британських Віргінських островах.

Пан Чемезов був внесений до чорного списку Казначейства США у 2014 році, а пан Скоч – у 2018 році.

У 2017 році, після того, як дані про кредитора були оприлюднені в “Панамських документах”, борг був переведений на іншу компанію і, згідно з рішеннями російських судів, не був повернутий.

Bridgewaters також керувала інвестиційною компанією на Британських Віргінських островах, співвласником якої був оборонний конгломерат “Ростех” пана Чемезова, який також перебуває під санкціями. Згідно з документами, опублікованими WikiLeaks у 2017 році, серед активів цієї фірми була російська телекомунікаційна компанія, яка продавала послуги спостереження російському уряду.

width700size1 959x640 2 1 Економічні новини - головні новини України та світу

Bridgewaters мала зв’язок із прес-секретарем Путіна Пєсковим. У 2014 році фірма замовила створення компанії для зберігання коштів на суму понад 1 мільйон доларів на ім’я його дівчини, Тетяни Навки, чемпіонки Росії з фігурного катання на льоду, свідчать документи. Пара одружилася наступного року.

Пані Навка і пан Пєсков не відповіли на прохання про коментар. Пані Навка, яка також перебуває під санкціями, в минулому заперечувала будь-які зв’язки з компанією.

Згідно з інформацією, опублікованою міжнародною мережею журналістів-розслідувачів Organized Crime and Corruption Reporting Project, кілька компаній Bridgewaters володіють особняками поблизу німецького приозерного містечка Тегернзее, приблизно за годину їзди на південь від Мюнхена. За словами пана Левченка та місцевого політика, пан Усманов відвідує місто для лікування проблем з очима і проживає в цьому будинку.

Політик Томас Томашек, який організував антивоєнну демонстрацію, спрямовану, за його словами, проти олігарха після вторгнення в Україну, сказав, що пан Усманов відвідує невелике приозерне містечко три-чотири рази на рік разом з охоронцями.

У вересні німецькі ЗМІ повідомили, що одна з вілл була серед двох десятків будинків і офісів, на які німецька поліція провела обшуки у зв’язку з розслідуванням ймовірних порушень санкцій.

Пан Левченко заявив, що олігарх не володіє жодним з цих будинків, а лише платить за їх оренду. Він додав, що супутниками Усманова у Тегернзее були не охоронці, а гості та помічники, які допомагали Усманову впоратися з великим навантаженням, яке включало благодійність та його роботу на посаді президента Міжнародної федерації фехтування.

Пан Левченко також заявив, що літак, який злітав з Мюнхена, “не належить пану Усманову і не перебуває під його контролем”, і що санкції проти пана Усманова не завадили б йому вилетіти з німецького аеропорту.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті