Стрічка новин
Сьогодні
21 Листопада 2024

Стало відомо, як працівники ЖКГ готують до опалювального сезону

28 Вересня 2022, 19:48
no image

Начальниця управління житлово-комунального господарства району розповіла, як столичні комунальники готуються до холодів.

У працівників ЖКГ зазвичай дві пори року: підготовка до опалювального сезону і сам опалювальний сезон. Щойно закінчується один опалювальний сезон, одразу починається підготовка до наступного. Чому: бо це складний процес перевірки всього обладнання, який ділиться на перевірку зовнішніх мереж, котелень та всього теплового господарства, а також до підготовки житлового фонду. Як столичні комунальники його готують у цій надскадній ситуації розглянемо на прикладі Дарницького району. На запитання «Вечірнього Києва» відповіла начальниця управління житлово-комунального господарства району Віра Радченко, інформують Економічні Новини.

ЧОМУ ТАК БАГАТО УВАГИ ДО ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ БУДИНКІВ В ЦЬОМУ СЕЗОНІ
— У який момент прийшло розуміння, що треба готувати електросистеми?
— Одразу ж після відключення опалення наприкінці березня. Тому, що у багатьох будинках люди почали включати електрообігрівачі. Ситуацію тоді врятувало те, що багато киян виїхали з міста та ще не повернулися, й не було внутрішньобудинкового перенавантаження. Ми говоримо про внутрішньобудинкові електромережі. Значна частина житлового фонду Дарницького району — стара забудова. Будинки зводилися з розрахунку на мінімальне споживання — лампочки, праска. Тоді не було мікрохвильових печей, електрочайників, пральних машин, кондиціонерів, бойлерів. Я не говорю, що вони споживають багато струму. Вони на старті, коли вмикаються, мають максимальне споживання.

У нашому плакаті, який ми роздали для нагадування у будинках, тому й написано, що подовжувач або розетка має максимальну потужність 3,5 кВт, а коли одночасно включається чайник та обігрівач, вже є ризик того, що замкне розетку. Якщо ж в неї включений подовжувач, а в ньому ще кілька потужних приладів, це серйозний ризик.

Ми пам’ятаємо, що в одну з районів була серйозна пожежа, де вигоріла проводка цілого під’їзду. Це сталося тому, що люди поставили пакетники, які дозволяли квартирам споживати потужність більшу, ніж закладено при будівництві. А згідно з нормами, це 5 кВт — для квартир у будинках без електроплит, 10 -12 кВт — для будинків з електроплитами.

Відновлення електропроводки у під’їзді коштує дуже дорого. Що б такого не сталося під час опалювального сезону, з урахуванням того, що сильно подорожчали всі матеріали, ми рекомендуємо перевірити електросистеми як у будинках, так і у своїх квартирах. Рекомендуємо зробити запас обладнання та матеріалів для ремонту. Особливо це стосується ОСББ та ЖБК. Якщо трапиться аварійна ситуація, то треба бути готовим. Рекомендуємо також мати обігрівачі для підвалів, щоб була можливість прогріти труби.

Ми розуміли, що опалювальний сезон буде складним у зв’язку з війною. Ми бачимо, що Європа економить газ і ми теж економитимемо його. Але люди все ж таки намагатимуться догрітися електрикою, включатмуть електроприлади. Як тільки відбувається спроба спожити більше струму — вимикається автомат, що подає його на щитову. Або відбувається пожежа.

МОЖЕ ТРАПИТИСЯ ТАКЕ, ЩО ДОВЕДЕТЬСЯ ЗЛИТИ ВОДУ З БАТАРЕЙ
— Про що зазвичай говорять на районних штабах з підготовки до зими?
— Для підготовки до особливого опалювального сезону цього року в райдержадміністрації ще навесні зібрали всі організації, розпорядженням створили комісію та організовується штаб. На штаб в район приходять всі: Керуюча компанія по утриманню житлового фонду району, керівники ЖЕКів, приватних ЖЕКів, комунальних служб, ОСББ та ЖБК. Їм пояснюють, що потрібно зробити, на що звернути увагу і дивляться, як вони це виконують.

Акцентували, що треба утеплити підвали, закрити всі щілини. І цієї зими слухові вікна у підвалах також доведеться закрити. В нинішніх умовах нам потрібно убезпечити обладнання, що знаходиться в підвалах від замерзання у разі, якщо буде необхідність злити воду із загальнобудинкових опалювальних систем. У всіх мають бути заготовлені щити для їх закриття, якщо раптом, не дай Бог, доведеться зливати теплоносій.

Ще одне завдання: продумати, яким чином обігріватимуться підвали, щоб не замерзли внутрішньобудинкові системи, головним чином каналізація. Тому що система водопостачання не замерзне, якщо десь пустити цівку води. З каналізацією складніше — у багатьох будинках стоїть ще чавунна, і якщо буде мороз — її розірве. Вона у зоні ризику.

Крім того, ми проговорили з головами ОСББ та ЖБК, що якщо є можливість, слід закупити генератори, щоб у будинках була електрика. Районна ж Керуюча компанія певну кількість генераторів вже має на випадок критичної ситуації. Нині, розуміючи ситуацію, сподіваємось на краще, але готуємось до гіршого.

Зараз обов’язково говоримо з ОСББ та ЖБК, щоби вони не затягували з отриманням Актів готовності будинку до опалювального сезону. Тому, що тепло до будинку подається тільки, коли є в наявності підписаний тепловиками-монополістами (в нашому випадку це Дарницька ТЕЦ та Київтеплоенерго) Акт готовності.

— Для чого потрібен Акт готовності і чому ОСББ потрібно підганяти?
— Теплова організація має перевірити надійність обладнання. І якщо вона видала форму «Е8» (Акт готовності), вона несе відповідальність за те, що вона все ретельно перевірила, що обладнання в робочому стані. Але напружені відносини зазвичай виникають у влади з ОСББ і ЖБК, оскільки вони не поспішають отримувати Акти готовності І, зазвичай, вмикають тепло, подаючи тепловикам гарантійні листи і пояснюючи це тим, що обладнання в будинку — їхня власність та їх відповідальність. Тому вони не вважають критичним підписати вчасно форму «Е8»».

— Чи вдалося провести роботи з якихось капремонтів?
— Почну з того, що кожен будинок індивідуальний. Відповідальність за його стан, згідно із законом, покладена на власниках. Міські програми з енергоефективності розблоковані у серпні, у зв’язку з тим, що постанова Кабміну №590 не дозволяла фінансування заходів, які не спрямовані на захист країни. Тому міські програми капітальних ремонтів не фінансувалися. Наразі розблоковано фінансування лише програм енергоефективності — по теплопунктах та заміні вікон. Це виконуватимемо. Але у зв’язку з обмеженими термінами та процедурами тендерів, укладання договорів із підрядниками, програма лише на початку реалізації.

— Кадри у ЖЕКах: чи вистачає в районі електриків?

— У двох жеках не вистачає — люди пішли на фронт, а нових фахівців взяти не можуть. Ті, хто залишився працювати, поки що справляються.

Ми проінспектували багато будинків. У нас у Керуючої компанії на обслуговуванні 550 будинків, то ми обстежили 10 відсотків. Всі інші Керуюча компанія обстежила сама. Особливу увагу приділяли старому житловому фонду. У новобудови, які обслуговуються Керуючою компанією, ми не ходили, розуміючи, що там справи досить добрі.

Ми оглянули й будинок 1947 року. Там дуже цікава щитова, яка для її віку у гарному стані. Були у будинках 1980-х років, у хрущовках-панельках. Обстежували ті будинки, які, на нашу думку, мають ризик. Хоча повоєнні будинки начебто мали будуватися з розрахунку на одні електролампочки, проте проводка і щитова там витримують сучасні навантаження.

І в будинках 80-х років проводка також виявилася гарною. Все, що ми могли, щоб убезпечити мешканців у опалювальний сезон, ми постаралися зробити.

ПІДГОТОВКИ ДО ЗИМИ ТА БОРГИ КИЯН
— Ваші теплопостачальники готові надавати послугу, зокрема, Дарницька ТЕЦ?
— Готова. Вони беруть участь у штабі, ми у постійному контакті і кажуть, що мають все необхідне для старту опалювального сезону. Істотною проблемою для них, як і для тих самих будинків з даховими котельнями, є борги споживачів. І перед Дарницькою ТЕЦ, і перед КТЕ. Тому що люди виїхали, коли опалювальний сезон не закінчився, багато хто ще не повернувся. Вони не вважають за потрібне платити за минулий опалювальний сезон. А хтось втратив роботу і не може заплатити, й субсидії у них не було передбачено. Тому борги з минулого року не погашено. Для закупівлі всього необхідного тепловикам потрібні кошти. Ось це суттєва для них проблема.

А так усі готові до опалювального сезону. Просто в тій ситуації, в якій ми всі знаходимося, сказати як він пройде складно. Хочу подякувати тим мешканцям, хто вчасно сплачує комірне. Це дозволяє комунальникам підготуватися до опалювального сезону. На даний момент всі наші організації закуповують посипальні матеріали, у тому числі це роблять й приватні ЖЕКи. Готують пісок, якщо не можуть купити сіль, купують якісь додаткові ремонтні матеріали.

— Чи надавалися районом якісь поради, як утеплити будинки?
— У Дарницькому районі реалізовано спільний проект з Асоціацією енергоаудиторів України та міською мережею енергоефективності. Обстежили кілька будинків — новобудови і старі будинки ЖБК. Обстежили теплові пункти та рекомендували, як можна заощадити тепло не витрачаючи грошей. Фахівці провели аудити — розрахунки та обстеження. Десь треба відрегулювати систему, десь датчик температури встановили неправильно, десь треба утеплити труби, що дає від 10 відсотків економії тепла, за ізолювати засувки та теплообмінники. Домовилися, що фахівці підготують інформаційні матеріали та ролики, де будуть фото та коментарі з оптимізації та правильного утеплення.

— Як взаємодієте з приватними ЖЕКами?
— На засіданнях штабу вони присутні обов’язково і знають усі вимоги до підготовки до сезону. Відносини з ними різні. Ми можемо лише рекомендувати приватникам, що робити. Хтось намагається конструктивно взаємодіяти з районною владою. Але скарги на приватні ЖЕКи, які надходять на кол-центр 15-51, зазвичай направляють до нас. І райадміністрація має відповідати.

Все, що стосується обслуговування мешканців ОСББ, ЖБК та приватних ЖЕКів розглядаємо ми. Там, де можемо вплинути, — впливаємо. Там, де не можемо — письмово пояснюємо людині, що у вашої обслуговуючої організації договірні відносини, наприклад, з ліфтовиками, то ми пересилаємо ваше звернення, щоб вони врегулювали цю проблему.

Є приватні ЖЕКи, кількість скарг на які збільшується. Ухвалено рішення, що проведемо зустріч мешканців-заявників та організації, на яку скаржаться. Ми виступимо модераторами. Якщо є постійні скарги, треба зрозуміти: це погане обслуговування чи невдоволення людей, які не хочуть зібратися та обрати іншу обслуговуючу організацію, якщо ця їх не влаштовує. Потрібно не розкидатись листами, а діяти. Коли людям письмово пояснюєш норми діючого законодавства та їх права, вони зазвичай не розуміють про що йдеться.

— З якими питаннями по комунальних послугах найчастіше звертаються нині?
— Зараз у людей безліч питань щодо платежів за обслуговування мереж, які прописані у платіжках. Люди не розуміють, що якщо все літо не були вдома, то чому їм надходить плата за абонентське обслуговування та внутрішньобудинкові мережі. Ми усвідомлюємо, що це не наше завдання роз’яснювати діюче законодавство, але людям треба пояснити, чому, не споживаючи воду, вони повинні здійснити платежі, які тепер стали постійними і не залежать від того, чи користувалася людина водою чи ні. Тепер даватимемо роз’яснення, щоб люди не спрямовували свій гнів на адміністрації. Адже згідно із законом роз’яснення має давати той орган, який це законодавство ініціював. Ми ж не маємо повноважень роз’яснювати законодавство.

ОСОБЛИВОСТІ РАЙОНУ: БАГАТО ОСББ ТА ДАХОВІ КОТЕЛЬНІ
— Які особливості району та його житлового фонду?
— Особливістю нашого району, мабуть, є величезні новобудови. Ми піднімалися на 27 — 32 поверхи, там у під’їздах працюють по 4 ліфти. Але якщо зникне струм буде проблема. Крім того, у районі дуже багато ОСББ (202) та ЖБК (87) — найбільша кількість у місті. Вони є і у великих нових будинках й у старому житлофонді. Маємо паритет будинків, що обслуговують жеки, приватні жеки, ОСББ та ЖБК. Усього 1040 будинків у районі. Нам пощастило, що маємо всього дві дахові котельні по зоні обслуговування Керуючої компанії. Вчора були у будинках, які лише вводяться в експлуатацію. І там ще є 4 дахові котельні.

Нині важливо для них укласти договори на газ, бо ціна на нього кусається. Добре, коли дахових котелень не багато, оскільки люди забувають, що за їх обслуговування, експлуатацію та ремонт після вичерпання гарантійного терміну, треба сплачувати гроші. У деяких ситуаціях ці котельні стають серйозним тягарем для власників.

Тут слід проводити роз’яснення, щодо оплати послуг за ремонт. З’явився і будинок із опаленням пелетами. Там не було інших варіантів. Дивно те, що цей варіант виявився анітрохи не дешевшим. Ціна на гігакалорію там така сама як при централізованому опаленні. Це ще один доказ того, що потрібно зберігати централізоване опалення в місті.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті