Західні санкції мали, зокрема, позбавити Росію доходів від продажу енергоресурсів, але в результаті Москва може заробити навіть більше, ніж у 2021 році.
Економіка Росії частково постраждала внаслідок антиросійських санкцій, однак санкції не завадять РФ заробити під час війни з Україною ще більше ніж у 2021 році.
Про це свідчить прогноз Міністерства економічного розвитку Росії, який є у розпорядженні Reuters, передають Економічні новини.
Згідно з документом, збільшення обсягів експорту нафти та зростання цін на газ допоможуть Росії заробити на постачаннях енергоресурсів 337,5 мільярда доларів цього року та 255,8 мільярда наступного року. Для порівняння, 2021 року Москва заробила 244,2 мільярда доларів.
Однією з найприбутковіших статей, згідно з прогнозами відомства, має стати експорт газу. Міністерство економічного розвитку вважає, що середня експортна ціна на газ більш ніж подвоїться цього року і становитиме 730 доларів за тисячу кубометрів. Торік тисяча кубометрів обходилася в середньому 304,6 долара.
При цьому обсяг експорту трубопровідного газу, за оцінками, впаде до 170,4 мільярда кубометрів, хоча у травні відомство очікувало, що показник буде на рівні 185 мільярдів кубометрів. 2021 року обсяг експорту російського газу становив 205,6 мільярда.
Відомство також зазначає, що Росія почала збільшувати видобуток нафти після введених санкцій, оскільки збільшився обсяг замовлень від азійських покупців. У зв’язку з цим Росія підвищила свої прогнози щодо видобутку та експорту нафти до кінця 2025 року.
Прогнози Мінекономрозвитку свідчать, що російська економіка справляється з наслідками санкцій краще, ніж очікувалося, а річне скорочення ВВП буде менш різким, пише Reuters. За оновленими оцінками міністерства, російська економіка впаде за підсумками року на 4,2%. Раніше відомство очікувало на зниження в 7,8%.
Експорт газу з Росії цього року скоротився після відключення низки покупців через відмову платити в рублях, а також після суттєвого зниження поставок трубопроводом «Північний потік-1». Через дефіцит пропозиції на ринку ціни на газ різко зросли.
Після початку війни в Україні США ввели ембарго на купівлю російської нафти. ЄС запровадить часткове нафтове ембарго наприкінці року. Росія у відповідь переорієнтувалася на азійський ринки, де продає енергоносії зі знижкою.