Внаслідок вторгнення Росія розширила контроль над землями України, які вважаються одними з найбагатших на корисні копалини в Європі. Загальна вартість копалин, що знаходяться на зайнятій російськими військами території, оцінюється не менше ніж у 12,4 трильйона доларів, випливає з аналізу фірми з геополітичних ризиків SecDev, яку цитує The Washington Post.
«Левова частка» українського вугілля, а також інших цінних енергетичних та мінеральних родовищ знаходиться на окупованих Росією територіях, інформують Економічні новини.
Вугілля. Поклади вугілля переважно розташовуються саме на сході країни, частково захопленої Росією Донецької області та майже повністю захопленої Луганської області. За оцінками SecDev, вартість запасів, що містять близько 30 мільярдів тонн вугілля, становить 11,9 трильйона доларів. Це 63% українських вугільних родовищ.
Нафта і газ. Якщо захоплені території будуть анексовані Росією, то Україна також втратить доступ до частини запасів нафти, газу та рідкісноземельних металів. Російські окупанти зараз контролюють 11% родовищ нафти, 20% родовищ природного газу, 42% металів та 33% родовищ рідкісноземельних та інших мінералів, включаючи літій.
Частина ресурсів була захоплена ще при анексії Росією Криму у 2014 році та конфлікту, що тоді почався, на Донбасі. Після повномасштабного вторгнення в лютому цього року ці показники значно зросли: за даними SecDev, з 24 лютого Росія захопила 41 родовище вугілля, 27 родовищ природного газу, 14 пропана, дев’ять – нафти, шість – залізної руди, два – титанової руди. цирконієвої руди, а також по одному родовищу стронцію, літію, урану, золота та кар’єр з видобутку вапняку.
Забираючи в України запаси корисних копалин, Росія руйнує економіку країни та загрожує її майбутньому, кажуть експерти у розмові з WP.
Найгірший сценарій полягає в тому, що Україна втрачає землю і більше може не мати сильної товарної економіки, і стане більше схожою на одну з країн Балтії, яким складно підтримувати свою індустріальну економіку, вважає виконавчий директор українського економічного аналітичного центру GMK Станіслав Зінченко.
Але й Росії складно буде розвивати захоплені родовища. WP припускає, що Росія може спробувати відновити їхню роботу, як це вже було зроблено на одному із заводів у Маріуполі. Проте, ймовірно, колишні покупці тепер не захочуть працювати з Росією. Крім того, через санкції буде складно побудувати нові логістичні ланцюжки. Щось подібне спостерігалося після 2014 року, коли багато шахт на Донбасі було закрито або обмежили свою роботу, оскільки Київ відмовився від купівлі вугілля з окупованих територій.
Україна має у своєму розпорядженні один з найбільших у світі запасів титанової та залізної руди, родовища літію, а також великі запаси вугілля. Сукупна вартість корисних копалин оцінюється у десятки трильйонів доларів.