У неділю, на 36-й день протестів проти фальсифікації підсумків президентських виборів в Білорусі, в Мінську та інших містах проходить акція протесту, яку на цей раз назвали "Марш героїв".
Події в Мінську 13 вересня. Фото: Вадим Заміровський, TUT.BY
За повідомленнями з білоруської столиці, силовики почали затримувати протестувальників ще до початку маршу. Як повідомляють білоруські опозиційні видання tut.by і Belsat, силовики у готелі “Ренесанс” на проспекті Дзержинського в Мінську почали бити і затримувати протестувальників, які відносно невеликою колоною йшли до місця збору перед маршем.
Мінськ. Так виглядав розгін колони, яка йшла з Грушевки.
Перед самим початком маршу, вранці в неділю, опозиційні телеграм-канали закликали протестувальників піти колоною в Дрозди – це місце резиденції президента Лукашенка під Мінськом.
Напередодні в Мінську пройшов “жіночий марш”, який, як і недільна загальна маніфестація, вже став традиційним. Під час протесту були грубо затримані десятки учасниць маршу.
Як пишуть білоруські опозиційні видання, в цей раз на марш прийшло більше мінчанок, ніж минулої суботи – портал tut.by дає приблизну оцінку в 10 тисяч. Журналісти пов’язують це з арештом на цьому тижні лідера протестів Марії Колесникової. Колесникова була викрадена невідомими 7 вересня і знайшлася тільки в середу, 9-го вересня. З’ясувалося, що спецслужби вивезли її і двох її соратників на кордон з Україною.
В суботу адвокат Колесникової повідомив пресі, що її перевезли до слідчого ізолятора в місто Жодіно недалеко від Мінська.
З семи членів президії створеного в середині серпня Координаційної ради опозиції шестеро, в тому числі Колесникова, заарештовані білоруською владою. На волі – тільки нобелівський лауреат, письменниця Світлана Алексієвич. Після того, як на цьому тижні до неї прийшли з обшуком, у неї вдома, захищаючи від арешту, почали чергувати дипломати європейських країн.
Міністерство внутрішніх справ Білорусі оголосило, що на акціях в суботу були затримані 114 осіб.
В останні тижні білоруські силовики, як правило, не намагаються розганяти великі акції протесту з самого початку, а починають переслідувати, бити і затримувати протестувальників, коли вони невеликими групами розходяться після закінчення акції. При цьому в побитті і затриманнях беруть участь люди без розпізнавальних знаків і часто навіть без форми, але в балаклавах і з кийками. Протестувальники намагаються зривати маски і балаклави, щоб пізнати нападників.
Нагадаємо, 9 серпня в Білорусі пройшли вибори, на яких Олександр Лукашенко, за версією підконтрольного йому Центрвиборчкому, в шостий раз обрався президентом країни, зібравши близько 80% голосів. Однак відразу після оголошення попередніх підсумків виборів в країні спалахнули масові протести. Протестуючі, спираючись на численні свідоцтва і власний частковий підрахунок, кажуть, що результати грубо фальсифіковані.