Стрічка новин
Сьогодні
26 Листопада 2024

Київрада присвоїла ім’я засновника Української духовної республіки Олеся Бердника новій вулиці в Києві

1 Серпня 2020, 17:28
630 360 1543652077 712 1 Економічні новини - головні новини України та світу

Найменування вулиці на честь видатного українського письменника та громадського діяча Олеся Бердника підтримали 96% осіб, які взяли участь у голосуванні.

Про це повідомляється на сайті Київради.

Олесь Бердник – визначний письменник-фантаст, автор понад 20 романів і повістей, футуролог. Член-засновник Української Гельсінської групи (УГГ), політв’язень радянських таборів. Провідник гуманістичного об’єднання “Українська духовна республіка”.

Дитиною письменник пережив голодомор 33-го. Школярем – фашистську окупацію. В 1944-му добровольцем пішов на фронт, був демобілізований через поранення. Навчався в театральній студії київського театру ім. Івана Франка.

В 1949 році Олеся Бердника було заарештовано за сумнозвісною 58 статтею (антирадянська пропаганда і агітація). Достатньо було молодому актору висловити незгоду з партійною політикою, виступити на зборах і звинувачення в антидержавній діяльності не змусило себе чекати. З 1949 по 1955 рік – Бердник відбував покарання в сталінских таборах суворого режиму, звідки двічі намагався втекти.

Після повернення з ув’язнення Олесь Бердник став членом Спілки письменників України, вів активну правозахисну діяльність. Однак за спротив радянській системі та участь у дисидентському русі 1976 року Бердника було виключено зі складу Спілки письменників. В березні 1979 року знову заарештований органами КДБ за антирадяньску пропаганду, засуджений на 6 років позбавлення волі та 3 роки заслання. Покарання відбував у Пермських таборах особливого режиму.

Основоположні теоретичні принципи “Української духовної республіки” Олесь Бердник втілив у поетично-філософській праці «Свята Україна» (1974). Прихильники Української духовної республіки виходять з того, що нація — не випадкове поєднання родичів і сімей, а могутній колективний дух, який має в еволюції Всесвіту своє унікальне призначення. У першому конгресі УДР в Коломії у 1990 році прийняли участь понад 300 тисяч людей.

Рік потому відбувся Другий Собор у селі Витачів Київської області. Збудовано й освячено дерев’яну церкву за малюнком Тараса Шевченка, а також встановлені пам’ятні камені у Витачеві, на півострові Трахтемирів та на острові Хортиця.

Всього відбулося 7 Соборів УДР. На 6-му Соборі у Витачеві, котрий носив назву Вогняного, встановили знак, де було замуровано “Послання у вічність”. Його слід “відкрити у день, коли буде подолано Час і Смерть. Ми знаємо – це буде”, – написано на камені, що стоїть у Витачеві над схилами Дніпра.

Наукова фантастика Олеся Бердника – це яскравий приклад нового мислення, що відкриває шлях до самопізнання, усвідомлення себе частиною великої духовної нації. Бердника недарма називають “українським Реріхом”. Лейтмотив творчості письменника – людина, але не природна істота, а космічна. В своїй творчості він звертається до концепціїї всепланетної ноосфери, в якій зберігаються інтелектуальні та духовні надбання віків. Дух людини сформований Космосом, вважав Бердник – зорями, небом, вітром, піснями, легендою, що передається з віків. Глибинна енергетична і ритмічна структура Всесвіту і дух людини – тотожні та нескінченні, стверджував письменник. Знаменитий роман “Зоряний Корсар” Олеся Бердника перекладено на 26 мов світу.

Герої Олеся Бердника живуть в різних вимірах, але головна площина, на якій розвертаються події його творів – рідна земля України. Наші предки ніколи не схилялися ні перед насильством, ні перед неволею. Свобода і людська гідність – ось що вело їх по лабиринтах часу, створювало козацький дух.

Герої Олеся Бердника – сміливі, волелюбні люди, яких об’єднує велике бажання перетворити світ, повний болю і суперечностей, в світ свободи, краси, радості, любові і духовності.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті