У понеділок, 11 травня, в Україні почнеться перший етап ослаблення карантину, введеного майже 60 днів тому через епідемію коронавируса. Відповідну постанову затвердив Кабінет Міністрів.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль опублікував в Telegram інфографіку про обмеження, які будуть зняті з 11 травня, але уточнив, що робота закладів буде відновлена “за умови дотримання протиепідемічних заходів”, зокрема: соціальне дистанціювання, масковий / респіраторний режим, регулярна дезінфекція.
Що дозволено з 11 травня:
– відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопарків та прибережних зон;
– відвідування дитячих і спортивних майданчиків на вулиці;
– робота установ громадського харчування в режимі “на винос”, а також функціонування літніх майданчиків кафе і ресторанів;
– відкриття магазинів, які торгують непродовольчими товарами, в тому числі розташованих в ТРЦ;
– відновлення роботи стоматологічних кабінетів, салонів краси та перукарень, установ побутового обслуговування, нотаріальних та адвокатських контор, аудиторів і психологів;
– діяльність музеїв, в тому числі під відкритим небом, і історико-культурних заповідників, а також підприємств, що працюють в сфері ЗМІ;
– тренування спортсменів національних збірних;
– кіно- і відеозйомки, репетиції в театрах, цирках, концертних організаціях, мистецьких колективах, але не більше 50 осіб та без глядачів.
Що заборонено:
– робота фудкортів і зон розваг в ТРЦ, також закритими залишаться кінотеатри та театри;
– робота метрополітену, а також проїзд в громадському транспорті без спецперепусток. Крім того, як і раніше заборонені приміський, міжміський, внутрішньо обласний та міжобласний транспорт;
– авіа- і залізничне сполучення;
– робота університетів, шкіл, дитячих садів, спортзалів, фітнес-центрів;
– проведення масових заходів;
– переміщення групою осіб числом більше двох осіб. Винятки передбачені лише для випадків пересування по службовій необхідності і для супроводу дітей до 14 років. Дітям, яким не виповнилося 14 років, заборонено виходити на вулиці без супроводу дорослих;
– перебувати в громадських місцях без одягнутих засобів індивідуального захисту, а саме респіратора або захисної маски, в тому числі виготовлених самостійно;
– перебувати на вулицях без документів, що засвідчують особу, підтверджують громадянство або спеціальний статус;
– самовільно залишати місця обсервації (ізоляції).
Що стосується авіаперельотів, чотири авіакомпанії поновили продаж квитків на рейси з України. Czech Airlines, Wizz Air, Lufthansa і “Міжнародні авіалінії України” (МАУ) – пропонують квитки на рейси в Україну і з України на кінець травня – початок червня.
24 квітня Кабмін опублікував дорожню карту поступового зняття обмежувальних заходів, згідно з якою:
– другий етап буде запущений через 10 днів після першого, тобто з 21-22 травня, але за умови, що “відсоток виявлених випадків зараження серед всіх протестованих щодня знижується, а щоденне число тих що видужали незмінне або збільшується”.
На другому етапі передбачаються відновлення навчального процесу для випускників в школі і підготовка до проведення ЗНО; старт роботи готелів, спортивних залів і фітнес-центрів (без басейнів), а також спортивні змагання, в яких бере участь не більше 50 осіб, але без глядачів.
– третій етап, імовірно, настає через 10 днів після другого, тобто в кінці травня – початку червня. Настає за умови, що за цей час число видужали в два і більше разів вище числа нових випадків зараження. Плюс медичні установи заповнені пацієнтами з коронавирусной інфекцією COVID-19 менше ніж на 10%.
На третьому етапі передбачається запуск спортивних і дитячих майданчиків, навчальних закладів, метрополітену (але лише спеціальні перевезення), міжміських перевезень в межах області. Також повинні відновити роботу кінотеатри та театри, хостели, санаторії та бази відпочинку, заклади громадського харчування з відвідувачами.
Відзначимо, що 6 травня головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що “навчальні заклади вже відкриватися не будуть. Вони відкриються тільки з 1 вересня. Ми будемо відкривати деякі з них для проведення ЗНО”.
– четвертий етап можуть ввести через 10 днів після третього, якщо число нових не зв’язаних між собою випадків зараження щодня менше п’яти на область. Тоді відновлюють роботу метро і весь наземний громадський транспорт, розважальні заклади, спортивні зали та фітнес-центри, заклади громадського харчування, освітні установи, дозволено проведення планових медичних послуг.
– п’ятий етап передбачає зняття всіх обмежень за умови виявлення окремих випадків зараження, пов’язаних з “імпортуванням захворювання”.
Станом на 10 травня в Україні зафіксовано 15232 інфікованих коронавірусів. Всього за час епідемії від COVID-19 померли 391 осіб, а повністю одужали – 3060.