Фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки провели ряд прогнозних оцінок щодо розповсюдження потенційно забрудненої хмари із зони загоряння за вихідними даними, викладеними на офіційних сайтах ДАЗВ та ДСНС станом на 10:00 8 квітня 2020 року.
Для моделювання використовувалась система підтримки прийняття рішень RODOS.
За глобальними даними метеорологічного прогнозу GFS NOAA (США), впродовж дня 8 квітня напрям вітру по Київській області має мінливий характер.
За прогнозними розрахунками потенційної концентрації Cs-137 в приземному шарі атмосферного повітря північно-західної частини м. Києва максимальні значення можуть сягнути 1,0-2,0 мБк/м3 у період з 13:00 до 15:00 08.04.2020. При цьому Нормами радіаційної безпеки України НРБУ-97 допустима концентрація Cs-137 (PC inhal В ) встановлена на рівні 800 мБк/м3.
«Будь-які радіаційно-гігієнічні регламенти спрямовані на обмеження радіаційного впливу.
Допустима концентрація означає максимальне дозволене значення, при перевищенні якого є вірогідність перевищення основного дозового ліміту опромінення населення в 1 мЗв/рік (для порівняння: для працівників зони відчуження основний дозовий ліміт опромінення встановлено на рівні 20 мЗв/рік).
Таким чином, навіть у разі справдження прогнозу, концентрації цезію все одно будуть у 800 разів нижчі за допустимі. Такі концентрації не становлять загрози здоров’ю людини, тим більше, що вони є короткочасними”, – пояснила в коментарі журналістам “Економічних новин” начальник відділу аварійного реагування та радіаційного моніторингу ДНТЦ ЯРБ Юлія Балашевська.
Результати прогнозування в системі RODOS: потенційна миттєва концентрація Cs-137 у приземному шарі атмосферного повітря станом на 12:00 8 квітня 2020 року