У понеділок Об'єднані Арабські Емірати заявили, що отримали ліцензію на реактор на своїй АЕС Барака, першій АЕС в арабському світі, назвавши цю подію «історичним моментом».
ОАЕ володіють значними запасами енергії, але, маючи 10-мільйонне населення, прагнуче енергії, вони вклали величезні кошти в розвиток альтернативних джерел енергії, включаючи сонячну.
Станція Барака, яка розташована на узбережжі Мексиканської затоки на захід від Абу-Дабі, повинна була з’явитися в кінці 2017 року, але зіткнулася з низкою затримок, які чиновники пояснювали вимогами безпеки і нормативними вимогами.
Але національний ядерний регулятор затвердив ліцензію на експлуатацію першого з чотирьох реакторів на станції, сказав Хамад аль-Каабі, представник ОАЕ в Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ).
«Це історичний момент для ОАЕ, завдяки якому вони стали першою арабською країною в регіоні, що експлуатує атомну електростанцію», – заявив Каабі на прес-конференції.
«Ця віха була досягнута завдяки баченню ОАЕ і його лідерства по створенню мирної ядерної енергетичної програми для задоволення майбутніх потреб в енергії в країні».
Станція є першою в регіоні – Саудівська Аравія, найбільший в світі експортер нафти, заявила, що планує побудувати до 16 ядерних реакторів, але проект ще не реалізований.
У січні влада Абу-Дабі заявили, що станція почне працювати через кілька місяців.
Станція будується консорціумом на чолі з Корейською електроенергетичною корпорацією, її вартість становитиме близько 24,4 мільярда доларів.
При повній готовності чотири реактора здатні виробляти 5600 мегават електроенергії, що становить близько 25 відсотків потреб країни. Решта три реактора практично готові до роботи.
АЕС Барака розташована на узбережжі Еміратів, відділеному від Ірану неспокійними водами затоки. Вона знаходиться всього в 50 кілометрах від кордону з Саудівською Аравією і ближче до столиці Катару Дохи, ніж до Абу-Дабі.
В умовах напруженої конфронтації між Іраном та Сполученими Штатами з приводу ядерної програми Тегерана ОАЕ заявили, що не будуть розробляти програму збагачення урану або технології ядерної переробки.
Але відносини між Іраном і ОАЕ, вірним союзником США, погіршилися, оскільки Вашингтон проводить політику «максимального тиску» проти Тегерана і звинувачує його в нападі на нафтові танкери в водах Перської затоки.
ОАЕ неодноразово заявляли, що його ядерні амбіції призначені для «мирних цілей», і намагалися розвіяти будь-які побоювання з приводу безпеки.
З 2010 року ОАЕ вітали понад 40 міжнародних місій і оглядів МАГАТЕ та Всесвітньої асоціації ядерних операторів (ВАО АЕС) в якості доказу своєї прихильності прозорості.
Мешканці, які проживають в радіусі 50 кілометрів від заводу, були проінструктовані про поведінку в надзвичайних ситуаціях в разі аварії.
Джерело: Ibtimes