Незважаючи на те, що нещасні випадки і травми трапляються рідко, існує кілька потенційних ризиків для здоров'я, про які слід знати, коли ви летите на літаку.
Застуда
Найбільш поширений ризик для здоров’я від польоту: застуда, грип та інші вірусні інфекції.
Літаки збирають купу людей в маленькому замкненому просторі. Якщо хтось сидить поруч з вами з застудою, є велика ймовірність того, що ви також піддастеся цьому. Особливо, якщо людина кашляє і чхає.
Існує також той факт, що літаки не повністю стерилізуються між рейсами, тому мікроби від попереднього пасажира можуть все ще знаходитися на поверхнях, таких як підлокітники або столи на тацях.
Посилює проблему: стрес, виснаження і зневоднення, які супроводжують подорожі. Це може зробити вас більш сприйнятливими до застуди.
Лікарі пропонують мандрівникам, хто боїться застудитися, приносити дезінфікуючий засіб для рук або вологі серветки з собою на борт.
Також можна надіти маску для обличчя
Венозні тромби
Менш поширений, але більш серйозний ризик: тромбоз глибоких вен або ТГВ.
ТГВ – це стан, який виникає, коли в великих венах глибоко в ногах утворюються тромби. Хоча це може статися практично з кожним, нерухомість, особливо в вертикальному положенні, може значно збільшити ризик.
ТГВ не тільки розвивається на рейсах: він також може розвиватися в тривалих поїздках на автомобілі, поїздках на поїзді і в будь-якому іншому місці, де ви сидите протягом тривалих періодів часу, не встаючи.
Симптоми ТГВ можуть включати в себе ниючі болі, набряклість і сором у нозі, особливо в області гомілки.
У деяких випадках згусток крові може «розсипатися, як галька в потоці, і потрапити в легені». Це називається тромбоемболія легеневої артерії, і це небезпечно для життя. З мільйона американців, у яких щорічно діагностується ТГВ або ТЕ, близько 100 000 вмирають.
Іншими факторами, що підвищують ризик розвитку ТГВ, є зневоднення – звичайне явище в літаку. Причиною цього може бути куріння, генетичні фактори, ожиріння, травми ніг в минулому, вік і деякі види раку. Ще один фактор ризику: прийом гормональної контрацепції.
Є кілька речей, які можна зробити, щоб знизити ризик – деякі авіакомпанії навіть надають поради.
Можна періодично залишати своє місце, щоб розім’яти ноги. Навіть вправи на місці можуть допомогти – наприклад, витягати ноги, згинати щиколотки і стискати ікри.
Може допомогти носіння компресійних панчіх по коліно, а також збереження гідратації – в цьому може допомогти покупка великої пляшки води в аеропорту.
Якщо ви стурбовані, поговоріть з лікарем перед польотом. Він може запропонувати прийняти аспірин перед польотом.
Якщо після польоту ви відчуваєте біль в ногах або набряк гомілки, можливо, у вас розвинулася ТГВ.
Якщо у вас з’являться задишка, біль у грудях або раптовий гострий біль, у вас може бути легенева емболія. Це небезпечне для життя стан, тому викличте швидку допомогу або зверніться до найближчого відділення невідкладної допомоги.
Розлад добового біоритму у зв’язку з далеким перельотом
Якщо ваш політ виявився на далеку відстань, ви можете зіткнутися зі зміною часових поясів.
Реактивна затримка виникає в результаті переривання циркадного ритму організму. Це найчастіше викликає проблеми зі сном і втома, але може також викликати незначні проблеми зі шлунком, занепокоєння і дратівливість, головні болі, нудоту і багато іншого.
Кращий спосіб справитися зі зміною часових поясів – спробувати пристосуватися до нового часового поясу, перш ніж відправитися в подорож.
Як можна більше відпочивайте і уникайте вживання нездорової їжі.
Стрес – і його вплив на ваше тіло
Є ще одна проблема, яку потрібно мати на увазі.
Повітряні подорожі за своєю природою стресові, як для психіки, так і фізичного стану. Хаос в аеропорту, посадка; гучний шум від двигунів і системи клімат-контролю кабіни; зміна тиску в міру того, як літак піднімається і опускається; продукти з високим вмістом натрію; і зневоднення, в поєднанні з сухим повітрям в кабіні, може завдати шкоди.
Ті, у кого є існуючі або невиявлені захворювання, посилені стресом, повинні бути обережні. Теоретично можливо, що зміни тиску від зльоту і посадки можуть також посилити певні захворювання серця або легенів.
Якщо у вас є які-небудь проблеми, порадьтеся з лікарем перед польотом.
Крім того, пам’ятайте, що якщо у вас немає особливих проблем зі здоров’ям, розвиток будь-яких серйозних проблем зі здоров’ям під час польоту вкрай рідкісні. Турбота про себе є найкращим способом залишатися в безпеці і бути здоровим.