Стрічка новин
Сьогодні
25 Листопада 2024

Ще одна європейська країна вирішила відмовитися від атомної енергетики

26 Листопада 2018, 13:26
no image

Іспанія вирішила обійтися без атомної енергетики

energetika e1543231447529 Економічні новини - головні новини України та світу

Іспанський уряд ухвалив план закриття всіх АЕС країни до 2028 року. Експерти вітають це починання, але сумніваються в реалістичності термінів. Чому – з’ясовувала DW.План іспанської влади передбачає поетапне закриття в період з 2023 по 2028 роки всіх нині діючих в країні п’яти атомних електростанцій (АЕС). Ще раніше – в 2020 році – відповідно до рекомендацій Євросоюзу повинні бути закриті сім з 15 електростанцій, що працюють на вугіллі. Вважається, що і ті, і інші повинні поступитися місцем відновлюваної енергетики, головним чином вітряної та сонячної. Природні ресурси для будівництва гідроелектростанцій в Іспанії обмежені. Тим часом за рахунок поновлюваних джерел енергії (ВДЕ) іспанці сьогодні дають лише 38,5% необхідного країні електрики. А тому деякі експерти вважають, що заміна атомних і теплових електростанцій, на які зараз припадає відповідно 22% і 39,5% вироблюваної електроенергії, не зможе здійснитися в намічені терміни. При цьому вони вважають, що в найближчі роки Іспанії знадобитися більше електрики: наприклад, для розвитку енергоємних виробництв або швидко входять в моду електромобілів.

Іспанські побоювання через Чорнобиль

Остання АЕС в Іспанії була побудована в 1988 році в провінції Гвад

алахара, нагадав у розмові з DW представник міністерства екологічних перетворень Іспанії Хосе Мігель Монкада. Тоді ж, за його словами, уряд прийняв рішення більше не зводити подібних об’єктів і з часом повністю відмовитися від атомної енергетики.

Приводом для такого рішення послужила аварія на Чорнобильській АЕС. Крім техногенної катастрофи іспанці побоювалися нападу на атомні станції з боку баскських і міжнародних терористів. Правда, в той час конкретні терміни закриття місцевих АЕС визначені не були.

Нинішнє рішення було прийнято незважаючи на те, що в Іспанії з моменту введення в експлуатацію першої атомної електростанції “Суріта” в 1969 році не було жодної серйозної аварії, пояснив представник міністерства. Найбільшим ПП вважається пожежа на АЕС “Вандельос I” в 1989 році. На щастя, інцидент обійшовся без людських жертв і без викидів радіації. До речі, “Суріта”, як і ще дві старі АЕС, на даний момент вже закриті, оскільки виробили свій ресурс.

Бум альтернативної енергетики в Іспанії

Конкретна альтернатива АЕС – використання вітру і сонця для отримання електроенергії – з’явилася в Іспанії в 90-х роках, продовжив співрозмовник DW. А бум будівництва вітряків і встановлення сонячних батарей припав на середину минулого десятиліття. Він підтримувався дотаціями іспанської влади і Євросоюзу. Розмір допомоги становив від 25-70% вартості установок. Субсидувалася і експлуатація нових об’єктів, враховуючи, що виробляється на них електрику в 7-8 разів дорожче, виробленого на атомних і теплових електростанціях. Виправданням субсидій, пояснює Хосе Мігель Монкада, служила боротьба зі зміною клімату, оскільки відновлювальна енергетика вважається чистою і не веде до викиду в атмосферу вуглекислого газу. Однак будівництво нових об’єктів “зеленої” енергетики різко скоротилося з початком економічної кризи в 2008 році. Певний застій спостерігається в цій сфері досі. Причина – брак фінансування. Доводи скептиків: на ВДЕ треба переходити поступово Дорожнеча альтернативної енергетики (і будівництва, і експлуатації) – основний аргумент експертів, скептично сприйняли новину про закриття АЕС до 2028 року. В їх їх числі, наприклад, радник найбільшої енергокомпанії Endesa Хосе Богас, губернатор Астурії Хав’єр Фернандес і вчений-енергетик Ігнасіо Аралусе.

Співробітник дослідного Центру альтернативної енергетики Даріо Кампос повідомив DW, що компенсувати роботу атомних і частини теплових електростанцій Іспанія зможе лише в тому випадку, якщо потроїть за 10 років число вже наявних сонячних і вітроелектростанцій. Велика кількість установок, що розміщуються в різних регіонах країни, необхідно в зв’язку з тим, що їх робота нестійка – залежить від примх погоди. Тим часом подача електроенергії споживачам повинна бути стабільною, зазначив дослідник.
За його словами, вартість електрики при швидкому і повному переході на ВДЕ може стати недоступною для багатьох іспанців. Вона і зараз не низька – в середньому 95 євро в місяць на сім’ю. При цьому енергетичні компанії постійно вимагають від уряду підвищити тарифи, заявляючи, що їх виробничі потужності, які використовують відновлювану енергію, збиткові. До того ж поки незрозуміло, що робити з величезною кількістю ядерних відходів з підлягають закриттю атомних станцій. З трьох АЕС, після закінчення їхнього терміну, вони відправлені на тимчасове зберігання в Великобританію і Францію, за що з Іспанії стягується солідна плата. Реальний термін відмови Іспанії від АЕС – 2050 рік? Скептично налаштовані експерти хоча і не вірять в терміни, намічені урядом, все ж згодні з необхідністю позбутися атомних і теплових електростанцій. Тим більше що ця необхідність вписується в загальноєвропейський тренд. Однак, за їхніми оцінками, процес відмови від АЕС і вугільних електростанцій, щоб він пройшов безболісно для населення і економіки, повинен займати більше часу – розтягнутися, як мінімум, до 2050 року. Саме за цей час, зазначив Даріо Кампос, реально побудувати власні сховища ядерних відходів і знизити вартість “зеленої” електроенергії. Останнє цілком реально, оскільки ціна відповідного обладнання має тенденцію до зниження. А діючі АЕС і вугільні електростанції слід закривати не поспішаючи, у міру їх надійного заміщення новими, які працюють на альтернативних джерелах – щоб не порушити безперебійне енергопостачання країни, уклав Кампос.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті