Стрічка новин
Сьогодні
26 Листопада 2024

Через передчасні смерті та інвалідизацію Україна втрачає 220 млрд. грн. на рік – нардеп

22 Листопада 2018, 19:19
no image

Запровадження обов’язкового медичного страхування буде найбільш ефективними способом збільшення фінансування медичної галузі до прийнятних обсягів. Це буде вигідно і для працівників, і для роботодавців, і для економіки країни.

Адже через відсутність такого страхування сьогодні, через передчасну смертність та великий рівень інвалідизації у продуктивному віці Україна втрачає до 220 млрд. грн. ВВП на рік. Про це пише в своєму  блозі на сайті «Киеввласть» народний депутат, член фракції «Батьківщина», член Комітету ВР з питань бюджету Валерій Дубіль.

«Аналізуючи досвід різних країн, дійшов до висновку: мінімально нам потрібно 6-7% від ВВП фінансування з консолідованих джерел (бюджету або обов’язкового медстрахування). В Україні з держбюджету на неї виділяється небагато більше 3% від ВВП. Якщо ж врахувати частку тіньової економіки, то обсяг фінансування має бути збільшений мінімум втричі», – відзначив В, Дубіль.

За його словами, частково це можна вирішити, перезавантаживши економіку. Він також відзначив, що команда «Батьківщини» має відповідний план і нещодавно запропонувала 5 перших кроків до розбудови економіки. «З ростом економіки з’явиться більше грошей на медицину. Та досвід Польщі показав – одними бюджетними видатками всі проблеми галузі не вирішиш», – додав він.

«У нас дуже висока передчасна смертність і інвалідизація у продуктивному віці. І через це Україна недоотримує в рік понад 220 млрд грн ВВП – на неї ярмом лягають додаткові соціальні видатки на забезпечення життєдіяльності непрацездатної частини населення. На допомогу державі має прийти бізнес», – переконаний депутат.

Він навів чотири способи фінансування підприємцями системи охорони здоров’я: бюджетне фінансування, обов’язкове медичне страхування, підвищення доходів працівників і пряма оплата ними медичних послуг.

«Якщо ми збільшимо податкове навантаження і відрахування податків до загального фонду бюджету, то гроші просто розмиються іншими статтями бюджетних витрат. Окрім того, … щоб на медицину йшло, наприклад, як у Великобританії – 16,5% ВВП, потрібно збільшити податковий тиск на бізнес у 1,5-2 разу», – відзначає експерт.

Завдяки ж адресності та цільовій спрямованості механізму обов’язкового медичного страхування, додаткове навантаження на бізнес складе тільки 6-8% від ЄСВ. Крім того, адресна оплата страховки зміцнює соціальний зв’язок між роботодавцем та працівником і підвищує лояльність останнього через механізми додаткової корпоративної добровільної медичної страховки.

Перекладати фінансування системи охорони здоров’я на самого працівника також не вигідно через відсутність контролю якості, а також через непрозорі стосунки із лікарями, вважає В. Дубіль. Крім того, домогосподарство не може оплатити критичні медичні витрати без зміни способу життя – отже, продуктивність праці робітника знижується.
Бізнес не може самостійно створити локальну ефективно функціонуючу систему надання медичних послуг для своїх працівників. Це теж невигідно, адже ємність ринку такого добровільного медичного страхування не перевищує 10-15%, і це аж ніяк не забезпечить необхідний обсяг фінансування всієї медичної мережі.
«Залишається останній, найвигідніший і збалансований шлях – обов’язкове медичне страхування. Цей механізм – найбільш економічно ефективний, соціально виправданий і зручний. Система загальнообов’язкового медичного страхування поліпшить якість і об’єм медичних послуг – і у результаті інвалідизація і передчасна смертність у нашій країні знизиться. Виграє не тільки народ, а й економіка нашої країни», – підсумував В. Дубіль.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті