Деякі люди, інфіковані вірусом імунодефіциту людини, можуть виробляти антитіла, перешкоджають розвитку більшості штамів ВІЛ. Вчені планують вивчити такі випадки більш детально, для того, щоб в майбутньому створити вакцину проти вірусу.
Швейцарські дослідники багато років перебували в пошуках умов, які сприяли б протистояння організму вірусу імунодефіциту людини. Такі умови були знайдені: це певний рівень навантаження ВІЛ, тривалість зараження і навіть етнічна приналежність.
Нові експерименти показали, що ще одним важливим фактором є геном самого вірусу. В рамках дослідження в 4500 віл-інфікованих людей взяли аналізи крові. Серед них були виявлені 303 пари пацієнтів, у яких виявили один і той же штам вірусу. Порівнявши штами, вчені прийшли до висновку, що рівень імунної відповіді залежить від генетичних особливостей вірусу.
Як виявилося, антитіла, які атакують ВІЛ, тісно пов'язані з білками, які знаходяться на його поверхні. Білкові оболонки різних штамів і підтипів дуже різноманітні і це впливає на реакцію імунітету. Вчені вважають, що універсальні антитіла, які утворюються у деяких пацієнтів, – відповідь на конкретний білок, характерний для ряду штамів.
Щоб приступити до розробки ефективної вакцини, необхідно виявити цей білок і визначити штами, які його виробляють. Так, вже знайдений один пацієнт з універсальним білком. Найближчим часом дослідники планують почати власні дослідження іммуногена на основі даних цього пацієнта.