Бензиново-дизельна лихоманка: ціни на паливо продовжують зростати

no image

Ціни на різні марки бензину і дизельного палива в Україні за останні дні впевнено стали рости. В умовах, коли знецінюється українська гривня, ця тенденція є зрозумілою. Однак які чинники ще роблять свій негативний вплив на ціни на автомобільне паливо? Що взагалі відбувається на ринку нафтопродуктозабезпечення? Економічні новини провели своє розслідування.

За даними аналітиків, в період з 27 липня по 28 серпня, наприклад, ціни на бензин А-95 зросли з 29,18 до 29,64 гривні за літр. Таким чином, за один місяць подорожчання склало майже 50 копійок на одному літрі палива. Відзначимо, що про можливе підвищення цін на бензини і дизельне паливо в Україні почали говорити ще в травні 2018 року. Хоча тоді вони перебували в більш-менш спокійному стані. Однак ціни на нафту на початку-середині травня продовжували свій впевнене зростання.

Саме тоді відомий фахівець нафтового ринку, один з керівників Науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев стверджував, що було б помилкою переносити нафтові котирування на вартість бензину і дизельного палива: «Біржі продають фінансові інструменти – деривативи або котирування вторинних фінансових інструментів. Було б помилкою переносити нафтові котирування на вартість бензину і дизельного палива. Адже, автомобілі заправляються не сирою нафтою, а нафтопродуктами і такої сильної залежності між одним і іншим, просто немає. Однак будь-які спекуляції, які розгораються на ринку нафти потім «перекладаються» в оптові бензовозні і цистернові партії бензину і дизпалива», – зазначав він.

rjabcev gennadij 1 1 Економічні новини - головні новини України та світу

Геннадій Рябцев: Основні проблеми підвищення цін на автопаливо – дешевшає гривня

І як бачимо, вже в липні, фігуранти ринку нафтопродуктозабезпечення вже не могли стримувати зростання цін. Додамо, що на відміну від нафтових бензинів, і в травні, і сьогодні, продовжує своє впевнене зростання газове паливо, яке використовують багато автолюбителів.

З ним солідарна і керівник департаменту корпоративних комунікацій мережі заправок «ОККО» концерну «Галнафтогаз» Ярослава Полякова, хоча у неї дещо інші розрахунки щодо «кожної гривні здешевлення курсу нацвалюти до американського долара»: «Зростання цін на паливо в серпні обумовлено в першу чергу зниженням курсу національної валюти щодо долара США. Протягом місяця він знизився більш ніж на 1 грн, а кожне зниження курсу на 10 копійок додає приблизно 9 копійок до ціни літра палива. І поки що гривня продовжує девальвувати».

graf1 2 Економічні новини - головні новини України та світу

На її думку, також, крім того, зараз спостерігається і тенденція зростання котирувань на нафту на світових ринках, що відповідно штовхає вгору і ціни на паливо.

Директор департаменту стратегічного маркетингу компанії БРСМ Нафта Олександр Мельничук називає й інші причини подорожчання бензинів та дизпалива в країні. Так, на його думку, держава досі «не хоче позбутися своєї хитрості» – наші чиновники продовжують нараховувати акцизи на ці товари не в гривнях, а в євро. Ясна річ, що подорожчання бензинів і дизельного палива в цьому випадку стає ще більшим.

aleksandr melnichuk 1 Економічні новини - головні новини України та світу

Олександр Мельничук: «Держава поводе себе хитро: стягує акцизи на паливо не в гривнях, а в євро»

80% автомобільного палива в Україні, як і нині, поставляється з-за кордону і держава нічого не робить, щоб вирішити питання зі збільшенням його виробництва на вітчизняних нафтопереробних заводах. Адже їх у нас не так-то й мало.

Так, сьогодні українські бензини, дизельне паливо і газ для автомобілів виробляють два підприємства – Кременчуцький нафтопереробний завод і Шебелинський газопереробний завод. Цікаво, що потужності першого з них здатні випустити до 5 мільйонів тонн різних бензинів і дизельного палива і цього б вистачило, як кажуть, «головою» для споживачів всієї України.

І, зрозуміло, ми з держави, яка активно і у великих обсягах імпортує бензини і дізтопіво, можливо, могли б стати і таким же гарним експортером. Проте, цього не робиться і зрозуміло, що тут присутній фактор картельної змови імпортерів, багато політики та інших вищих шкурних інтересів.

Експерти також прогнозують, що сьогодні в умовах подальшого зростання цін на бензини, дизельне і газове паливо, значно активізується «сірий» ринок: А його частка є досить вагомою – 34-35% всього ринку автомобільного палива. Вони, як відомо, «бодяжать» неякісні бензини і дизельне паливо і не платять ніяких грошей в державну казну.

graf2 1 Економічні новини - головні новини України та світу

Ясна річ, що таке паливо буде в півтора рази дешевше «легального». Ще в травні 2018 року експерти попереджали про те, що як тільки в Україні буде відзначатися зростання цін на бензини і дизельне паливо, цей ринок не просто активізується, а й значна частина автолюбителів, які заправляли свої машини «легальним» і якісним бензином або дизпаливом, перекочує саме в «сірий» ринок.

Така ситуація в корені невигідна трейдерам нафтопродуктозабезпечення, але думається, вони мало що можуть зробити для того, щоб «утримати» всіх споживачів палива «у себе».
Як поводитимуться всі ці вищеописані чинники у вересні-жовтні, сьогодні експертам прогнозувати складно. А поки зростання цін на автомобільне паливо триває …

Без сумнівів це позначиться на підвищенні тарифів на перевезення автомобільним транспортом і найближчим часом відгукнеться на збільшенні цін на продукти харчування і непродовольчі товари. Це, як запевняють експерти, буде трохи запізнілий у часі тренд (не більше 2 тижнів). Ціни на продукти харчування при подальшому зростанні цін на паливо (якщо вони збільшаться в ціні ще на 60 копійок-гривню) можуть зрости до 5-7%.


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті