І навіть після всього, що сталося, росіянин мріє про «новий дух російської весни»
Екс-співробітник спецзагону швидкого реагування з Владивостока Олексій Філіппов вирішив узяти участь у війні в Україні. Він вступив до лав «Правого сектора», щоб шпигувати на користь «ДНР». Півтора року Філіппов провів в Україні, передаючи відомості з Києва та з лінії фронту, заповнивши контактну форму. Щоб не викликати підозр у «Правого сектора», він постив у «ВКонтакте» записи, які в Росії суд вважає екстремістськими. Удома після повернення на Філіппова чекав суд.
Вирішивши підтримати бойовиків на Донбасі, росіянин знайшов у соцмережі якогось Жучковського, який допомагав приєднатися до прихильників «ДНР». Раніше він мав досвід роботи на ФСБ, проте повідомляти про свої наміри потрапити до «Правого сектора» не став, вважаючи, що їм байдуже до України. В’їхавши до України, Філіппов заявив прикордонникам, що хоче брати участь в АТО.
Його затримали і відвезли до СБУ в Київ. Після проходження всіх перевірок росіянин вступив до добровольчого загону «Правий сектор». Попросив відправити його туди, де гарячіше. «Розраховував, чим ближче до кордону буду, тим більше зможу повідомляти. Та й перейти на бік «ДНР», думав я, буде в разі чого простіше», – розповів Філіппов. Після навчання в навчальному центрі його відправили на лінію фронту біля села Верхньоторецького в Донецькій області. Він зв’язався зі своїм координатором Жучковським, отримав український номер і регулярно надсилав sms розвіддані. Наступні півроку, працюючи воїном командира одного з батальйонів, Філіппов передавав дані просто з позицій «Правого сектора».
Проблема виникла лише одного разу, коли після передавання інформації сів телефон і не було можливості повідомити про позапланову затримку на позиції, координати якої здав. «П’ятий батальйон людей 30 цієї ночі втратив. А я в підвал забився, відбувся двома контузіями тільки – відтоді у вусі дзвенить», – розповів Філіппов.
З осені 2015 року добровольців переорієнтували на допомогу військовим. Росіянина це не влаштовувало, йому вдалося вступити до «Азова», де він продовжив передавати інформацію: усе, що міг дістати, навіть анкети командирів, штатний розклад, одного разу вдалося скопіювати файли із штабного комп’ютера. Весь цей час Філіппов активно вів сторінку у «ВК», роблячи репости з критикою Путіна, закликами повалити його. Він припускав, що ФСБ знає про його співпрацю з «ДНР». Згодом з’ясувалося, що ФСБ стежить справді, але не так, як уявляв собі Філіппов.
Навесні 2016 р. він вирішив повернутися до Владивостока, попередньо видаливши всі сторінки в соцмережах. Його затримали співробітники ФСБ, проти нього порушили кримінальну справу про екстремізм на основі скриншотів сторінок у «ВК». Щоб довго не сидіти в тюрмі, вирішив визнати провину, не чекаючи, поки перевірять всю інформацію щодо роботи на бойовиків. У підсумку його засудили до трьох років позбавлення волі, а не до штрафу, як він розраховував.
Після інсценування вбивства журналіста Аркадія Бабченка Філіппов написав лист до Генпрокуратури України, щоб вона «розслідувала цей злочин». Він розповів історію про крадіжку зброї з розташування ЗСУ. Відповіді він не отримав, а їхати до Києва не хоче, побоюючись кримінального переслідування за тероризм. Зараз росіянин працює таксистом і мріє про «новий дух російської весни».