Президент Російської Федерації Володимир Путін в рамках передвиборчої кампанії намагається показати себе миротворцем, саме в цьому контексті було зроблено заяву про повернення Україні військової техніки з території Криму.
Про це заявив екс-глава Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.
“Сьогодні Путін вже активно веде передвиборчу кампанію. Йому треба показати, що він – не якийсь там диктатор-агресор, а що він – миротворець, буквально голуб миру. З одного боку, він начебто йде на реалізацію Мінських угод, наприклад, є його ініціатива про обмін полоненими. Друга ініціатива, про яку ми чули раніше, стосувалася контингенту миротворців ООН, але в російській редакції. Третя ініціатива – це ніби як повернення кораблів, техніки, авіації, БТР, танків, боєприпасів, які перебували на території Криму весь час”, – відмітив він.
За словами Маломужа, таким чином Путін на міжнародному рівні демонструє, що робить конкретні кроки на виконання Мінських угод. У відповідь на це він хоче, щоб оцінка Росії була позитивною, і почалося зняття санкцій.
“Чи чуємо ми зворотну реакцію? Чуємо! Наприклад, віце-канцлер, міністр закордонних справ Німеччини [Зігмар] Габріель говорить: якщо Путін буде робити хоч маленькі кроки на виконання Мінських угод, то потрібно поетапно знімати санкції. Цьому вторить прем’єр-міністр Угорщини [Віктор] Орбан. Про це ж говорить ряд політиків в Італії (вони, до речі, скоро йдуть на вибори). Путін намагається впливати на світові процеси, виходячи з того, що немає рішучої позиції не те, що змусити його піти з Донбасу, а навіть поставити в критичні умови, коли він буде змушений це зробити”, – сказав він.
Маломуж додав, що в питанні повернення майна Україна повинна погоджуватися і на кораблі, і на іншу техніку, але в цьому ж ключі ставити питання повернення Криму, виходу росіян зі сходу, тобто всі актуальні сьогодні проблеми.
“Не можна погоджуватися тільки на повернення зброї. Крім Криму та Донбасу, у нас ще є питання контролю кордонів. Про все це треба говорити і в політичній, і в дипломатичній, і – найголовніше – в юридичній площинах. Тут ми стовідсотково виграємо, тому що Росія однозначно і очевидно – це я говорю як юрист-міжнародник – програє в цьому форматі, вона є відповідачем у цьому процесі”, – підсумував він.