Стрічка новин
24 Листопада 2024
23 Листопада 2024

Новини України: Київляни оскаржують комунальні тарифи в судах

31 Серпня 2017, 10:00
no image

Юристи стверджують, що при грамотному підході виграти справу нескладно.

У Києві громадські активісти намагаються через суд скасувати рішення Київської міської держадміністрації про підвищення квартплати вдвічі з 1 липня 2017 роки (розпорядження КМДА №668 від 6 червня 2017 року).

Так, ще в кінці липня екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко написав на своїй сторінці в Facebook, що подав до суду на міську владу, яка хоча, за його підрахунками, зібрати з киян додатково 1,5 млрд грн.

71f6278d140af599e06ad9bf1ba03cb0 Економічні новини - головні новини України та світу

Про намір судитися заявив і голова правління Центру захисту прав громади Голосієво Арсеній Пушкаренко. За його словами, і до підвищення тарифу якість послуг з утримання будинків і прибудинкових територій тільки погіршувалась, а самі послуги надавалися не в повному обсязі.

З’ясували у юристів, які перспективи подібних позовів і як правильно судитися з приводу підвищення тарифів.

За словами юристів, будь-який споживач комунальних послуг може оскаржити рішення КМДА про встановлення нових тарифів. Для цього необхідно сплатити судовий збір. Наприклад, при наявності позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення, розмір судового збору становитиме 640 грн. І звернутися з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.

«Кодекс адміністративного судочинства України дає право кожному громадянину звернутися до адміністративного суду, якщо громадянин вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені його права, свободи чи інтереси (ч.1 ст.6 КАС України)», – розповів молодший юрист , Eterna Law Антон Соколов.

Крім цього, Конституцією України прямо передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень органів місцевого самоврядування (ст. 55).

Згідно ч. 2 ст. 171 КАС України, право оскаржити нормативно-правовий акт мають як особи, щодо яких його застосовано. Іншими словами, споживач повинен користуватися послугою, тарифи на яку встановлені нормативним актом НКРЕКУ або органами місцевої влади. Як доказ цього факту можна прикласти квитанцію про оплату цих послуг.

Як зазначає адвокат Адвокатського об’єднання «Бауман Кондратюк» Андрій Потопу в позові потрібно обов’язково обґрунтувати в чому незаконність нормативно-правового акта, яким затверджено тарифи і яким чином відповідний акт зачіпає інтереси споживача.

За словами юриста ЮФ ILF Михайла Баннова, українці часто роблять помилки, неправильно вибираючи суд або відповідача. Невірно формулюють позовні вимоги, пропускають 6-місячний термін на оскарження рішень, і не клопочуть про проведення економічної експертизи.

«Наприклад, належним відповідачем у справі про оскарження тарифу на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій може бути лише орган місцевого самоврядування, а не комунальне підприємство, яке надає ці послуги. У справі про оскарження тарифу на електроенергію для населення належним відповідачем буде НКРЕКУ, а не обленерго», – розповів Михайло Баннов.

За словами Андрія Потопи, умовно справи даної категорії можна поділити на три групи. Перше – адміністративні суперечки за актами, якими встановлено тарифи для всіх споживачів. Друге – оспорювання нормативно-правових актів (повністю або частково), якими встановлені тарифи на послуги, пов’язані з утриманням житлових будинків. Наприклад, прибирання сходових майданчиків та ін. Нарешті, є суперечки, коли при наданні комунальних послуг конкретному споживачеві не були враховані індивідуальні пільги (учасники АТО, чорнобильці та інші пільгові категорії).

Як зазначає Антон Соколов, суд може визнати нормативно-правовий акт незаконним чи не відповідає вимогам документа вищої юридичної сили (наприклад, невідповідність розпорядження вимогам закону).

«Оскільки розпорядженням КМДА №668 встановлено окремі тарифи для кожного комунального підприємства і по кожному будинку окремо, суд може визнати незаконним розпорядження як цілком, так і в частині конкретного будинку», – пояснює Антон Соколов.

За словами Михайла Баннова, доводити правомірність свого рішення буде сама КМДА. Але споживач повинен підготуватися і прикласти до судового позову свої докази: розрахунки з економічним обґрунтуванням витрат на послуги, документи від місцевих друкованих ЗМІ, КМДА і обслуговуючих організацій. Які підтверджують, що був порушений порядок повідомлення споживачів про перегляд тарифів. Також можна підготувати заяву про проведення спеціальної економічної експеризи.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті