Стрічка новин
Сьогодні

Новини України: Експерти обіцяють дорогі овочі цієї осені

17 Липня 2017, 20:30
no image

Цього літа продавці не сильно балують українців дешевими овочами. Традиційне зниження розцінок за рахунок масової пропозиції продукції нового врожаю в нинішньому сезоні відстрочили через погоду: ранні овочі з'явилися на прилавках не в травні-червні, як зазвичай, а ближче до початку липня.

За даними Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), в червні вартість овочів росла. Найбільше подорожчала капуста (+ 54%) і цибуля (+ 43%). Картопля виросла ціною на 19%, морква – на 18%, буряк – на 38%. І тільки починаючи з третьої декади минулого місяця ціни почали знижуватися. Як прогнозують в УКАБ, в липні вартість овочів буде нижче в середньому на 25-30%.

33 main Економічні новини - головні новини України та світу

«Пік зниження цін на картоплю – кінець-серпня-початок вересня. Капуста, морква, буряк і цибуля, навпаки, з вересня-жовтня починає поступово дорожчати. Тому до осені можна очікувати ще додаткового зниження цін на 15-20% », – розповів експерт аграрних ринків асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Євген Дворник.

Зараз на оптових ринках за кіло молодої картоплі просять 8-10 грн., капусту продають по 12-13 грн. кг, моркву – по 10-12 грн. кг, цибулю – по 9-11 грн. кг, буряк – по 5-7 грн. кг.

Ще в середині червня вартість цих овочів в столичному роздробі наближалася до 20 грн. кг. Особливо вразили ціни на капусту, яка рік тому коштувала близько 3-4 грн. кг, тобто, за неї довелося переплачувати уп’ятеро.

За даними аналітиків проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», молода картопля за рік зросла в ціні на 23%, тобто, до 8-9 грн. кг в опті і до 16-19 грн.кг у роздробі.

На думку аналітика Української аграрної конфедерації (УАК) Дмитра Дейн, додатковим фактором подорожчання ранніх овочів стала морозна весна, через яку грунтовий урожай запізнився.

За попередніми прогнозами, до початку жовтня картопля продаватимуть по 4-6 грн. кг, капусту і моркву – по 6-8 грн., а буряк – 5-7 грн., цибулю – по 5-8 грн.

«Все залежить від врожаю. Важливо якою буде погода під час збирання, це впливає на якість продукції і терміни її зберігання. Якщо плоди виявляться з вадою, то пік просідання цін на етапі збору врожаю незабаром зміниться подорожчанням у міру вичерпання запасів овочів», – розповів Євген Дворник.

Керівник аналітичного департаменту консалтингового агентства «ААА» Марія Колесник відзначає, що перші овочі нового врожаю завжди порівняно дорогі. Але прогнози на осінь, за її словами, поки робити рано: погода може помітно підкоригувати обсяги врожаю.

Хоча про конкретні цифри майбутнього врожаю овочів поки можна тільки гадати, експерти впевнені – рекордів в цьому році чекати точно не варто.

Глава Асоціації фермерів і приватних землевласників Іван Томич припустив, що урожай буде як мінімум на 20-30 % нижче торішнього. За його словами, капризи погоди цієї весни сильно вплинули на теплолюбні овочі – томати, перець, баклажани. А овочів борщового набору буде менше через скорочення посівних площ на третину.

«В цілому, врожаю вистачить для забезпечення внутрішніх потреб країни та експорту», ​​- вважає Юрій Лупенко.

За словами Євгена Дворника, офіційної інформації про посівні площі овочів поки немає, так як основна маса продукції вирощується в господарствах населення.

Однак експерт припускає, що нинішні посівні площі будуть не дуже відрізнятися від торішніх. Ключовим фактором стануть показники врожайності культур.

Овочі борщового набору ростуть два-три місяці, тому на них погода впливає не сильно. Урожай може бути нижчим за торішній на 10-15 %, якщо зберегтися нинішня посуха в центральних районах країни, вважає він.

Теоретично на ціни можуть вплинути також переробники та експортери, якщо вони раптом почнуть масово скуповувати овочі.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті