Скорочення платоспроможності російських громадян і організацій, викликане падінням реальних доходів населення та інвестицій в основний капітал, привело до чергового падіння російської економіки.
Економіка РФ у вересні відновила падіння – ВВП скоротився на 0,2% по відношенню до серпня, а спад в річному вираженні прискорилося до 0,7%.Такі статистичні дані повідомило Мінекономрозвитку в оперативному моніторингу 31 жовтня.
За даними МЕР, видобуток нафти зріс на 1,9%, газу – на 6,5%; на тлі стабілізації цін на нафту експортні доходи повернулися на рівні минулого року, а витрати на імпорт зросли на 5,3%.
На тлі припливу куплених за кордоном товарів оборот роздрібу вперше з 2015 року показав символічне зростання – на 0,1%.
При цьому в більшості галузей реального сектора, не пов’язаних з продажем за кордон мінеральної сировини, рецесія погіршилася, повідомляє МЕР.
Переробна промисловість у вересні впала на 1,6%, ліквідувавши невеликі досягнення середини року; за 9 місяців спад досяг 0,9%.
Спад в будівництві прискорився до 0,9% в місячному вираженні, а рік до року досяг 4,4%. Виробництво будматеріалів впало на 10,9-22%.
“Зазначена динаміка в основному обумовлена скороченням платоспроможного попиту на продукцію з боку фізичних осіб і організацій, викликаного падінням реальних наявних доходів населення та інвестицій в основний капітал”, – констатує МЕР.
Навіть за відсутності нових сировинних шоків промисловість на кілька років застрягне у фазі стабільної стагнації, говорить директор Центру кон’юнктурних досліджень ВШЕ Георгій Остапкович.
За його словами, надзвичайний знос устаткування та інших основних фондів унеможливлює зростання продуктивності праці; дефіцитний бюджет не дозволяє уряду інвестувати, 70-процетний контроль держави над економікою випалює конкуренцію, не залишаючи шансів на інновації.