Експерт припускає зниження тарифів на інкасацію та зберігання коштів.
Надання Національним банком права заощадження готівки регулятора (банкноти та монети) низці уповноважених державних і комерційних банків (у їхніх сховищах) може привести до посилення конкуренції, зміни цінової політики в сегменті інкасації та зберігання готівкових коштів, спрогнозував в інтерв’ю UBR.ua старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
“Якщо НБУ надасть таке право й нашим державним і комерційним банкам з іноземним капіталом, то на ринку з’явиться декілька різних варіантів у певній частині послуг, і конкуренція штовхне банки до пропозиції оптимальних умов для клієнтів за таким обслуговуванням”, – зазначив він.
Експерт уважає, що посилення конкуренції та зниження тарифів буде можливо лише за умови, що НБУ надасть право зберігання коштів не тільки державним банкам, а саме разом з комерційними.
“Надання такого права лише державним банкам – невдала ідея. Адже вони між собою не конкуруватимуть, бо в них один кінцевий власник. А ось якщо говорити не про держбанки, а про всі великі, наприклад топ-10, то цього має бути досить. А зниження тарифів залежатиме від того, які у них витрати. Однак загалом зниження можливе”, – констатував Жолудь.
Важливою умовою для можливого здешевлення вартості послуг інкасації та зберігання коштів має бути відкрита і прозора цінова політика, без умов і можливостей для змови (що є можливим через невелику кількість учасників).
Банки, яким НБУ надасть право на зберігання коштів, отримають і додаткові вигоди – нові можливості для перетягування на обслуговування клієнтів та їхніх рахунків.
Після появи інформації про нововведення Національного банку на ринку вже зазвучали звинувачення в нечесній конкуренції та привілейованому становищі уповноважених банків, які отримають “безкоштовну” ліквідність і комісійний дохід.
Але, як зазначив Олександр Жолудь, правила відбору уповноважених банків, як і право, наприклад, обслуговування пенсійних виплат, має віддаватися тільки перевіреним структурам.
“Претензії мають право бути, але вони не зовсім коректні. У нас же є ліцензії на певні банківські операції, які видають не всім банкам. Це ж не призводить до того, що ці операції є менш конкурентними”, – наголосив економіст.
Нагадаємо, НБУ визначив критерії відбору банків для зберігання готівки регулятора. Правила прописано в постанові №389, що набула чинності 5 жовтня 2016 р. Передбачається, що право зберігання грошей регулятора отримають банки, у яких держава володіє 75% акцій банку, або має контрольний пакет, що належить міжнародним банківським установам з міжнародним рейтингом інвестиційного класу від міжнародно визнаних рейтингових агентств.