Якщо нафта не подорожчає, скарбницю Росії чекає колапс.
Доходи федерального бюджету Росії щодо ВВП й надалі швидко скорочуватимуться всі три найближчих роки, і 2019 р. знизяться до 20-річного мінімуму – 13,3% ВВП, менше було тільки 1999 р. (12,8% ВВП).
Це випливає з прогнозу структури доходів бюджету, повідомило напередодні пізно ввечері російське видання “Ведомости”.
Нафтогазові доходи й далі скорочуватимуться і в номінальному вираженні, і щодо ВВП. Ненафтогазові збільшуються в номінальному вираженні, однак темп їхнього зростання також відстає від темпу номінального ВВП.
Частка доходів, що перерозподіляються через федеральний бюджет, за попередні 10 років становила в середньому 20% ВВП; у найближчі три роки вона знизиться майже на третину, до 13,7% ВВП, через скорочувані нафтогазові доходи. Якщо 2006 р. вони приносили бюджету понад 10% ВВП доходів, то у 2016 р. буде менше ніж 6%, а у 2018-2019 рр. – менше ніж 5%. Ненафтогазові доходи не компенсують це падіння.
Розрахунки на 2017-2019 рр. зроблено з огляду на базовий варіант оновленого прогнозу Мінекономрозвитку, у якому ціна нафти залишається на рівні $40/бар. усі три найближчих роки. Спираючись саме на $40, уряд формуватиме бюджет на 2017-2019 рр., заявив міністр економічного розвитку РФ Улюкаєв.
Уже 2016 р. доходи російського бюджету будуть на 1,2 трлн руб. меншими, ніж планувалося законом про бюджет, який спирався на ціну нафти $50/бар.: нова оцінка – $41/бар.
Директор Центру розвитку Вищої школи економіки (ВШЕ) Наталія Акіндінова вважає, що за таких низьких доходів, на рівні 13% ВВП, бюджет РФ не зможе профінансувати витрати, необхідні для виконання державою своїх функцій, підвищення податків стає неминучим.
Отож, як кажуть, д..а наближається…
Нагадаю, минулого тижня це ж російське видання з посиланням на джерела в російських відомствах повідомило, що російський бюджет на 2017 рік за середньої ціни нафти в $40 за барель стане катастрофою для РФ.
ВШЕ місяць тому попередила, що російський резервний фонд вичерпається вже 2016 року.
А ще раніше всесвітньо відомий фінансист Джордж Сорос передрік Росії банкрутство у 2017 році, коли настане термін виплати значної частини іноземних позик.
Водночас майже весь минулий тиждень ціна на нафту падала, опустившись минулого четверга нижче планки $46 за барель (Brent).
У п’ятницю, щоправда, стався невеликий відскік угору, і наразі (5 серпня, 8.10 за Києвом) ціна становить $46,6 за барель. Однак дуже ймовірно, що вже найближчим часом падіння відновиться.