Стрічка новин
Сьогодні
24 Листопада 2024

Що буде з НАТО за президента Трампа, – DW

18 Серпня 2016, 12:20
no image

Уперше з початку виборчої кампанії кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп серйозно зіграв на невдоволенні американців недостатньою фінансовою участю країн Європи в НАТО.

Дональд Трамп НАТО
Зокрема, він заявив, що Північноатлантичний альянс “уже віджив своє і надто дорого коштує американцям”, тому його треба “упорядкувати”, пише DW.

Трамп пообіцяв, якщо він стане президентом, участь США в операції НАТО залежатиме від того, в яких відносинах з Вашингтоном перебуває той союзник, який потребує захисту, і “чи виконав він свої зобов’язання” перед Сполученими Штатами. Водночас, виходячи із заяв мільярдера про те, що “вони не платять нам те, що мають платити”, а він “хоче, щоб вони платили”, неясно, чи вважає Трамп, що інші члени альянсу мають безпосередньо Сполученим Штатам давати гроші за військову підтримку з боку НАТО.

Колишній постпред США при НАТО Курт Волкер, відомий експерт республіканців у галузі зовнішньої політики, погодився з тим, що різниця у витратах на оборону США та європейських союзників – це болюча тема, яку треба обговорювати. Водночас він наголосив, що загрози підірвати основи НАТО – погана тактика ведення переговорів, “бо це неправильний сигнал таким людям, як Путін, який захопив території своїх сусідів, загрожує країнам альянсу та посилає свої літаки впритул до наших військових кораблів”.

Волкер зазначив, що в США потужна система стримувань і противаг, яка спрацює, якщо Трамп стане президентом, проте невідомо, скільки загроз, що він використовує як гасла в передвиборчих перегонах, він справді спробує втілити в політиці.

Навіть найвідданіші прихильники республіканців настільки занепокоєні позицією Трампа, що залишають його табір і публічно підтримують його опонента, кандидата від Демократичної партії Хіларі Клінтон. Серед таких людей – відомий неоконсерватор, колишній співробітник ЦРУ Руел Марк Герехт, який написав відкритого листа Трампу, висловивши стурбованість його зовнішньополітичними поглядами.

“Ще 18 місяців тому я уявити не міг, що захочу голосувати за Клінтон, – повідомив Герехт, який тепер відкрито підтримує кандидата в президенти від демократів. – Але ж Трамп верзе нісенітниці”. Екс-співробітник ЦРУ визнає, що не згоден з позицією Клінтон за багатьма пунктами, та принаймні її погляди є “у межах нормального”.

Щодо того, чи хотів би або міг Трамп вивести США зі складу НАТО, то, припустив Герехт, прихід Трампа в Білий дім може означати, що НАТО в принципі припинить існувати. “Якщо ті заяви, які Трамп робить як кандидат, він повторить як президент, зокрема, знову виявить неповагу до статті 5-ї Північноатлантичного договору, то НАТО фактично померла”, – вважає республіканець.

Навіть якщо кандидат від республіканців не переможе на виборах і не скоротить фінансування Північноатлантичного альянсу, збиток йому вже завдано, вважає німецький політолог, старший науковий співробітник Брукінгського інституту Констанце Штельценмюллер.

“У політиці навіть говорити про такі речі, будучи кандидатом, якого поки не вибрали, – уже саме по собі це впливає на очікування людей і на міжнародні відносини, – зазначає вона. – Такі міркування зараз згубно позначаються на трансатлантичних відносинах, заснованих на довірі та припущенні, що в нас широкий спектр спільних інтересів і цінностей. Адже європейці розуміють, що Трамп – не єдиний у своєму роді феномен, а симптом більш широких суспільних настроїв”.

Під загрозою може опинитися не тільки Північноатлантичний альянс, а й інші міжнародні ініціативи, такі як планована угода про вільну торгівлю між Європейським союзом і США (TTIP). Якщо переговори про її укладення хоч якось просуваються за адміністрації Обами, що підтримує договір, то за Трампа угода приречена, вважає шведський учений з Маккейнівського інституту міжнародного лідерства у Вашингтоні Ерік Браттберг. І це, за його словами, ще не головний привід для занепокоєння, оскільки постане питання про те, що таке взагалі Захід і які цінності він символізує.

Тепер уже неясно, елементами світогляду США є “лібералізм, відкритість і глобалізація” чи “націоналізм, протекціонізм і релігія”, говорить швед. “Це ті фундаментальні питання, які постануть як перед американцями, так і перед європейцями. А майбутні вибори по обидва боки Атлантики визначать наші на них відповіді”, – додав Браттберг.

Щораз більше республіканців заявляють про своє небажання входити в команду Трампа, водночас розуміючи, що її членами мають стати найкомпетентніші політики. Декілька днів тому 50 колишніх чиновників публічно виступили з “безпрецедентним” листом, у якому обґрунтували, чому необхідно зупинити Трампа. Серед його авторів члени Республіканської партії, які “обіймали найвищі посади в структурах, що відповідають за національну безпеку та зовнішню політику, в адміністраціях президентів-республіканців від Річарда Ніксона до Джорджа Буша-молодшого”.

Вони стверджують, що Трампу “бракує розуміння основних національних інтересів Америки, всієї складності поставлених перед нею дипломатичних завдань, незамінних для неї альянсів і тих демократичних цінностей, на яких має базуватися зовнішня політика США”.

Водночас, зазначають відставні чиновники-республіканці, Трамп “наполегливо хвалить наших опонентів, при цьому погрожуючи нашим союзникам і друзям”. “На відміну від попередніх президентів з обмеженим досвідом зовнішньополітичної діяльності, містер Трамп не виявив жодної зацікавленості до самоосвіти”, – поскаржились автори листа, назвавши Дональда Трампа потенційно “найнерозсудливішим президентом в американській історії”.

Передвиборчий штаб кандидата від республіканців відповів на цей демарш висловленням подяки. Прочитавши список тих, хто підписався під листом Трампу, США нарешті дізналися, “хто винен у тому, що світ став таким небезпечним місцем”, пояснили в штабі.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті