Стрічка новин
Сьогодні
17 Грудня 2024

Як заощадити споживання електроенергії: корисні поради

енергоефективнісь

Зростання тарифів на електроенергію ставить українців перед новими викликами. У цій статті ми розглянемо корисні поради, які допоможуть заощадати кошти та зменшити навантаження на енергосистему України.

В Україні продовжують зростати тарифи на електроенергію. Через війну електромережі та енергообладнання потребують коштовного ремонту або заміни, що спричинює зростання вартості енергії. Українці змушені більше платити за світло та користування електроприладами. Однак знання заходів із економії енергії та їх використання допоможуть заощадати кошти та зменшити навантаження на енергосистему України. “Економічні новини” підготували поради, які заходи із енергозбереження можуть впроваджувати українці, аби скоротити витрати, подовжити використання електротехініки, зберегти довкілля і зміцнити енергосистему країни.

Важливо підкреслити, що енергозбереження не передбачає відмову від електротехніки та приладів, що полегшують нам життя. Мова йде, в першу чергу, про їх раціональне використання. Зокрема, як розповідають у Державній інспекції енергетичного нагляду України, неповне завантаження пральної чи посудомийної машини призводить до перевитрат електроенергії на 10-15 %, придбання побутової техніки класу «А» або «А+» надає можливість зменшити споживання електроенергії на 30-50%, а правильна експлуатація електроплити дозволяє заощадити 5-10% електроенергії.

У Держінспекції енергетичного нагляду також радять застосовувати наступні заходи з енергоефективності:

  • Освітлення: встановивши у своєму помешканні енергозберігаючі лампи, ви зменшите споживання електричної енергії. Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні електроенергії в 10 разів менше; встановивши світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають та вимикають освітлення при появі людини, зменшиться споживання електричної енергії; для загального освітлення можна використовувати нейтральні білі лампи з колірною температурою 3000-4000К.
лампа

Для місцевого освітлення слід підбирати лампи виходячи з функціональності: якщо це атмосферний освітлення, то для створення затишку використовують лампи теплого світла (2500-3000К). Для освітлення робочої зони кухні рекомендується використовувати лампи нейтрального білого світла (3500-4500К);

  • Експлуатація холодильника: не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів; не встановлюйте холодильник там, де є пряме сонячне проміння; не ставьте в холодильник гарячу їжу;
holodilnik Економічні новини - головні новини України та світу

дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів (у приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії);

  • Використання кондиціонеру: вмикайте кондиціонер лише при закритих вікнах і дверях;
  • Експлуатація електрочайника: кип’ятіть стільки води, скільки необхідно на даний момент; своєчасно видаляйте накип. Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло;
  • Використання електричного бойлера: вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтесь;
bojler Економічні новини - головні новини України та світу

бойлер у режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води; правильно розрахуйте, скільки гарячої води вам необхідно для власних потреб, і в залежності від цього, вибирайте об’єм та потужність електричного бойлера;

  • Обладнання помешкання освітлювальними приладами: використовуйте в «робочих зонах» помешкання точкові світильники, замість підвісних та настінних; точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього приміщення одночасно з центрального світильника.

У Держінспекції енергетичного нагляду нагадують, що закриваючи на ніч вікна шторами, можна зменшити втрати тепла через вікна, а зниження рівня споживання гарячої води на 50 літрів за добу веде до щорічної економії 100 літрів мазуту.

Експерти видання Forbes також закликають заощаджувати електроенергію і економно використовувати електроприлади. Зокрема, вони радять обов’язково виключати енергетичних “вампірів”, під якими фахівці мають на увазі електротехніку, яка постійно не використовується, наприклад, телевізори, комп’ютери, ігрові консолі тощо.

розетка

Крім того, експерти Forbes рекомендують користуватися деякими електроприладами, такими як пральні машини або, наприклад, посудомийні машини, в непікові часи, оскільки в деяких країнах у нічні, ранкові та вечірні часи діють спеціальні тарифи на електроенергію. Нагадаємо, у українців є можливість встановити багатозонні лічильники, використання яких допоможе споживачу заощадити на електроенергії, зменшити свій рахунок, а для енергосистеми країни – зменшити навантаження по годинах протягом доби та зменшити вартість електроенергії для країни у майбутньому.

лічильник

Як розповіли у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ідея двозонних і тризонних лічильників не нова, проте раніше вона мала ефект лише для промислових споживачів. НКРЕКП розробило зміни до Правил користування електричною енергією для населення, за якими населення може самостійно обирати та придбавати багатозонний лічильник. У Yasno повідомляють, що при встановленому двозонному лічильнику споживачі будуть сплачувати вдвічі менше за електроенергію, використану у нічний час: 0,5 тарифу з 23:00 до 7:00, повний тариф у інші години доби, а при тризонному лічильнику – “1,5 тарифу – з 8:00 до 11:00; з 20:00 до 22:00, повний тариф – з 7:00 до 8:00; з 11:00 до 20:00; з 22:00 до 23:00, 0,4 тарифу – з 23:00 до 7:00”. 

Експерти Forbes також радять перевірити двері, вікна та вентиляційні отвори на наявність щілин та витоків повітря. Витоки повітря можуть призвести до того, що електронагрівачі будуть працювати довше і інтенсивніше, що призведе до збільшення споживання електроенергії і витрачання зайвих коштів. Фахівці рекомендують здійснювати герметизацію, яка є простим і малобюджетним рішенням.

Нагадаємо, кияни можуть приймати участь у програмі “Капремонти“, за якою виділяється фінансова компенсація на певні види робіт. Крім того, у столиці діють Конкурс енергоефективних проєктів «70/30%» і програма часткового відшкодування незалежних джерел енергії. Зокрема, у Києві вже запрацювала перша в Україні «житлова електростанція». Як розповіли у Київській міській державній адміністрації (КМДА), багатоквартирний житловий будинок Києва отримав статус «активного споживача» електроенергії. ОСББ, що встановило обладнання для сонячної генерації і виробляє за його допомогою електроенергію, тепер зможе постачати надлишок у загальну енергомережу країни.

сонячна

Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв повідомив, що “будинок  є активним учасником київських муніципальних програм – Конкурсу енергоефективних проєктів «70/30%», програми часткового відшкодування незалежних джерел енергії. Як результат, 16-поверхівка оснащена сонячною станцією на даху, трьохфазними інверторами, потужною акумуляторною батареєю та іншим супутнім обладнанням, що дозволяє генерувати електроенергію, зокрема завдяки сонячній енергії”.

В умовах знеструмлення в будинку все одно працюють насоси для підкачки води, ліфт, освітлення в коридорах, є інтернет. А з 1 жовтня ОСББ працює як «активний споживач», уклавши відповідну угоду з електропостачальником, та продає електричну енергію за цінами «Ринку доби наперед, – розповів Петро Пантелеєв.

У КМДА також нагадують, що у Києві діють наступні програми для будинкових громад:

– Порядок часткового відшкодування вартості незалежних джерел енергії: бензинових, дизельних, газових генераторів, сонячних зарядних станцій, інверторів тощо. Програма запрацювала після початку повномасштабного вторгнення і стала своєрідним порятунком для сотень житлових будинків після того, як ворог почав масовано обстрілювати енергооб’єкти, і дефіцит виробництва електроенергії ставав все відчутнішим. На початок цього року в житлових будівлях Києва встановили понад 670 одиниць різного обладнання. Як скористатися програмою – за посиланням: http://e.surl.li/aeqmav.

Конкурс енергоефективних проєктів «70/30%»: взяти участь в ньому можуть лише ОСББ та ЖБК. Місто оплачує 70% вартості встановлення, наприклад, індивідуальних теплових пунктів, будинкових лічильників, утеплення фасаду чи покрівлі, заміну вікон і дверей у коридорах та інших місцях загального користування, реконструкцію інженерних мереж та багато чого іншого, що зекономить тепло, електрику і гроші мешканців. Спільно з міською владою жителі реалізували понад 700 проєктів – це сотні мільйонів гривень економії.

programa Економічні новини - головні новини України та світу

Капремонти: скористатися програмою можуть усі, зокрема й будинки без ОСББ чи ЖБК. Також тут ще більший перелік робіт, на які можна отримати компенсацію, та встановлені різні варіанти фінансового співвідношення. Програма Капремонти також включає енергоефективні роботи, де співвідношення не змінилось і складає 70/30%.

– Револьверний фонд (Комунальне підприємство «Фонд модернізації та розвитку житлового фонду міста Києва»): Фонд є спеціальною організацією, що створена для підтримки ініціатив співвласників багатоквартирних будинків Києва та їх об’єднань, пов’язаних з енергоефективністю, капітальними ремонтами, модернізацією житлових будинків та їх елементів на прийнятних для мешканців умовах. Крім того, діяльність револьверного фонду передбачає і встановлення незалежних енергоджерел – генераторів, сонячних батарей, інверторів тощо. Разом з чинними програмами співфінансування є ефективним інструментом і допомогою для будинкових громад.

Важливо зазначити, що в Україні через війну прискорився розвиток відновлювальної енергетики. Як розповів засновник Харківського енергетичного кластера Станіслав Ігнатьєв в коментарі Укрінформу, внаслідок кризи традиційної генерації, пов’язаної з війною, бізнес активізував розвиток відновлюваних джерел енергії.

вітропарк

“У першу чергу добудовуються ті проєкти, що були розпочаті до повномасштабного вторгнення. Прикладом є проєкт вітропарку VR Energy на Дністровському лимані та ЕкоОптіми “Сколівська ВЕС”, – сказав експерт. Щодо доцільності застосування відновлювальних джерел енергії приватними домогосподарствами, то, як зазначив у коментарі Економічним Новинам Виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов, ці технології варто розглядати як альтернативу традиційним джерелам енергії.

Розвиток альтернативних джерел енергії є світовим трендом, а для України може стати порятунком. Більше того, це реальний крок до децентралізації джерел енергії, що є можливістю уникнути масштабних втрат генерації електрики під час ракетних атак, – розповів Олександр Леонов.

Окрім вищенаведених програм, Кабінет Міністрів України сформував Фонд підтримки енергетики, куди роблять внески держави й організації-партнери. Як повідомляє Hromadske, Уряд також пропонує і декілька роздрібних інструментів:

  • Пільгова програма кредитування «5–7–9%» для малого та середнього бізнесу, яка передбачає кредити обсягом до 150 мільйонів гривень терміном до 10 років. Фокус програми на газовій електрогенерації, для прифронтових територій — окремі пільгові умови кредитування.
  • Кредити для ОСББ та ЖБК розміром до 5 мільйонів гривень на придбання сонячних панелей і теплових насосів, які потрібні для гарячого водопостачання за відсутності електрики в мережі. Через державний Фонд енергоефективності уряд може компенсувати до 70% вартості проєкту.
  • Безвідсоткові кредити для громадян на суму не більше 480 тисяч гривень і не довше ніж на 10 років. Тут приціл дещо ширший: не лише сонячні установки та вітряки, але й накопичувачі енергії. Досвід показує, що сонячна установка без накопичувача не є ефективною.
  • Кредити для великого бізнесу під ринкові ставки: 14–16% річних, заставою за якими виступатиме саме придбане за ці кошти енергетичне обладнання.

У той же час Михайло Гончар із центру «Стратегія XXI» у коментарі Hromadske зазначив, що «урядові програми з енергоефективності покращать ситуацію з доступом до електрики, та швидкого ефекту не буде».

Важливо зазначити, що використання будь-яких програм передбачає чітке планування доходів і витрат, а тому перед використанням будь-якої програми з енергоефективності варто звернутись до фахівців і прорахувати усі ефекти від застосування програми. Окрім того, як зазначалось вище, раціональне використання енергії і дотримання простих порад у експлуатації електроприладів дозволять не тільки заощадити власні кошти, а й розвантажити енергосистему країни.


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті