Стрічка новин
Сьогодні

Розробника російських гіперзвукових ракет засудили в Москві до 15 років колонії суворого режиму

3 Вересня 2024, 15:15
oleksandr shipljuk giperzvukovi raketi Економічні новини - головні новини України та світу

Російські силовики продовжують «зачистку» вчених-фізиків, які займалися розробками та дослідженнями у галузі гіперзвукових технологій.

Четвертого розробника гіперзвукових технологій Путіна відправили до колонії за держзраду.

У вівторок Мосміськсуд засудили до 15 років колонії суворого режиму директора Інституту теоретичної та прикладної механіки Сибірського відділення РАН Олександра Шиплюка.

Як повідомляє «Інтерфакс», 57-річного Шиплюка, доктора фізико-математичних наук, який понад 10 років займався дизайном гіперзвукових ракет, визнали винним у двох епізодах держзради (стаття 275 КК РФ).

За даними Reuters, силовики звинувачували вченого у тому, що він передав секретні дані Китаю на науковій конференції у 2017 році. Син вченого Михайло Шиплюк повідомив BBC, що його батько не визнав провини. “Вони з адвокатом билися до останнього”, – розповів він. Звинувачення просило суд засудити фізика до 20 років позбавлення волі.

Шиплюк став четвертим російським ученим, пов’язаним із гіперзвуковими розробками, який був засуджений до колонії за держзраду.

У травні Санкт-Петербурзький міський суд дав 14 років строго режиму Анатолію Маслову – колезі Шиплюка, минулого головного наукового співробітника ІТПМ Сибірського відділення РАН. Водночас Маслов та Шиплюк ще у 2012 році представили на науковому семінарі у Франції експериментальний дизайн гіперзвукових ракет, а через чотири роки опублікували відповідну роботу.

27 жовтня минулого року суд засудив до 12 років колонії суворого режиму фізика Анатолія Губанова, який працював начальником відділу ЦАГІ (Центральний аерогідродинамічний інститут імені професора Жуковського). За версією слідства, він передав одній з європейських держав секретні відомості про гіперзвуковий цивільний літак HEXAFLY-INT, у розробці якого, крім Росії, брали участь Бельгія, Великобританія, Німеччина, Італія та Нідерланди. Полагоджений Губанова, професор МФТІ та доктор технічних наук Валерій Голубкін, отримав аналогічний термін за тим самим звинуваченням.

Загалом 12 російських учених, залучених до гіперзвукових досліджень, було заарештовано у справах про держзраду за останні два роки, пише BBC.

Двоє з них померли, не доживши до суду: провідний спеціаліст ЦНДІМаш фізик Володимир Кудрявцев та завлабораторія квантових оптичних технологій в Інституті лазерної фізики Сибірського відділення РАН Дмитро Колкер, якого відвезли до СІЗО прямо з лікарні на 4-й стадії раку.

Крім того, фігурантом справи про держзраду став Валерій Звегінцев — засновник лабораторії аерогазодинаміки великих швидкостей ІТПМ. Справи на Звегінцева, а також його колишнього колегу доцента Томського політехнічного університету Владислава Галкіна завели у зв’язку з публікаціями в іранському науковому журналі. Галкін був заарештований у грудні 2022 року.

У приватних розмовах співробітники ФСБ зізнавалися, що арешти за звинуваченнями у продажу секретної інформації про російську гіперзвукову зброю відбуваються «за високим бажанням», розповів адвокат Євген Смирнов, який захищав у судах фігурантів справ про держзраду, зокрема вчених. За його словами, слідчі прямо говорили, що доповідають Путіну про кожну таку справу стосовно вчених.

Мета роботи ФСБ РФ продемонструвати, що за таємницями про російські ракети полюють шпигуни, уточнив Смирнов: «Потішити его, показати, що нібито російські ракети — найкращі і їх намагаються вкрасти».

Він зазначив, що майже всі справи про держзраду проти вчених розвивалися однаково: співробітники ФСБ приходили до інститутів і шукали серед їхніх міжнародних проектів за 10–15 років те, що їм «максимально підходить». “Завдання було не знайти винних, а в кожному інституті посадити по кілька людей”, – підкреслив Смирнов.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті