У середу, 21 серпня, у Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону Російської Федерації почалися дебати у справі 24 українських військовополонених. Це захисники та захисниці “Азовсталі”, які у травні 2022 року здалися в полон. Прокуратура РФ вважає, що усі вони проходили службу в полку “Азов” і висловлювали “негативне ставлення до російськомовного населення”, а також дотримувалися “проукраїнських радикальних поглядів”. Про це пише “Медиазона”.
24 українці обвинувачують у насильницькому захопленні влади, вчиненому злочинною організацією (частина 4 статті 35, стаття 278 КК РФ), а також в організації діяльності терористичної організації (частина 1 статті 205.5 КК РФ). Одинадцятьом підсудним додатково висунули звинувачення у проходженні навчання для терористичної діяльності (стаття 205.3 КК РФ).
Прокуратура вимагає для українських полонених покарання від 16 до 24 років позбавлення волі, причому для всіх чоловіків — у колоніях суворого режиму.
Серед обвинувачених дев’ять жінок. Двоє українців вже були обміняні (Давид Касаткін і Дмитро Лабінський), тому їх судять заочно. Ще один підсудний, Олександр Іщенко, помер у СІЗО, тому справу проти нього закрили.
Вісім жінок, які опинилися на лаві підсудних у Ростові, працювали кухарками та готували їжу для військових. Дехто потрапив у полон у Маріуполі, інші були затримані під час “фільтрації”, коли намагалися виїхати з міста після його окупації Росією унаслідок боїв навесні 2022 року.
Прокури просять ув’язнити:
- Ніну Бондаренко (кухарка, мати двох неповнолітніх дітей) — до 17 років;
- Олега Міжгородського (колишній командир автомобільного взводу “Азова”, звільнився зі служби 2021 року у званні лейтенанта) — до 22 років;
- Ярослава Ждамарова (служив в “Азові” сапером і кінологом у 2015–2019 роках) — до 16 років;
- Олександра Мероченця (був командиром гранатометного взводу) — 23 роки;
- Микиту Тимоніна (стрілець-гранатометник) — 22 роки;
- Владиславу Майбороду (кухарка) — 16 років;
- Лілію Руденко (кухарка, має двох неповнолітніх дітей) — 19 років;
- Олександра Мухіна (служив в “Азові” у 2017-2018 роках до звільнення у званні старшого солдата) — 22 роки;
- Олексія Смикова (був снайпером, навідником мінометного розрахунку, кулеметником і радіотелефоністом-водолазом в “Азові”) — 23 роки;
- Наталію Гольфінер (була начальницею продовольчого складу в “Азові” до січня 2022 року) — 16 років;
- Олега Жаркова (в “Азові” він був вільнонайманим різноробочим) — 19,5 років;
- Артема Гребешкова (колишній контрактник, має неповнолітню доньку) — 23 роки;
- Марину Текіну (кухарка, має неповнолітню доньку) — 16,5 років;
- Олену Аврамову (кухарка) — 17 років;
- Олега Тишкула (лейтенант, колишній інструктор “Азова”, у полку служив до 2021 року), — 24 роки;
- Артура Грецького (солдат, навідник БТР, який вступив на службу в “Азов” за два роки до повномасштабного вторгнення) — 23 роки;
- Лілію Павріанідіс (кухарка) — 17 років;
- Ірину Могитич (кухарка, звільнилася 12 лютого 2022 року) — 16 років;
- Анатолія Грицика — до 22 років;
- Олександра Ірха — до 21 року;
- Альону Бондарчук — до 17 років.
Уже обміняних полоненихДавида Касаткіна і Дмитра Лабинського судять заочно і просять 24 і 23 роки позбавлення волі відповідно.