16 липня закінчується термін, до якого військовозобов’язані повинні будуть оновити свої дані. Що буде після цього, зустрічаються різні думки.
Наприклад, кажуть, що ТЦК відразу розішлють усім, хто не оновив дані, повістки за їхньою останньою зареєстрованою адресою.
Однак, як розповіли виданню “Страна” самі воєнкоми, алгоритм дій у них буде іншим: передусім повістки надішлють тим, хто дані оновив, але право на відстрочку і бронювання не мають.
“Ті, хто оновив дані і не мають броні або відстрочки, вже або отримали повістки, або отримають їх після 16 липня обов’язково. Вони підуть у першу чергу. Є чітка установка по максимуму пропустити їх через ВВК і потім, якщо підходять, мобілізувати. Щоправда, більшість тих, хто оновлює зараз дані, за моїми спостереженнями, – це ті, хто право на відстрочку і бронь мають. Крім того, невідомо, який відсоток тих, хто під час оновлення вніс неправильні дані. Але в будь-якому разі ті, хто оновив дані, – це головний мобілізаційний резерв. Що стосується військовозобов’язаних, які не оновили дані, стоїть завдання розсилати їм повістки за останніми відомими місцями реєстрації. Наскільки тотально це буде робитися, ніхто поки що не знає. Є установка по максимуму. Але це великий фронт робіт із мінімальним вихлопом з точки зору мобілізації. Більшість тих, хто не оновив дані, добровільно за повісткою йти не збираються, де вони зараз перебувають, ніхто точно не знає. А накладати штрафи, позбавляти прав, заарештовувати рахунки і майно – це довгий процес. Тим паче, що значна частина таких ухильників уже за кордоном або лягли на дно в Україні, переписавши майно на рідню й обнуливши рахунки. Тож головний наголос робитимемо на роботу з тими, хто вже оновив дані”, – сказав представник одного з ТЦК.
Також, за його словами, протягом липня-серпня буде проведено аналіз ефекту від оновлення даних з точки зору збільшення кількості мобілізованих. Якщо результат буде оцінено як незадовільний, то, як прогнозує джерело, може бути порушено питання про скорочення кількості категорій, які мають право на відстрочку. Наприклад, за рахунок зниження нижньої вікової планки мобілізації.
Окрема проблема, за словами воєнкомів, – стан здоров’я тих, кого зараз мобілізують.
“Збільшення кількості новобранців намагаються часто досягти за рахунок чисто формального проходження ВЛК. У підсумку дуже багато відмов у навчальних частинах від тих, кого їм надіслали, – через здоров’я. Бувають випадки, що до половини з них або серйозно хворі на хронічні захворювання, або наркомани, або алкоголіки, або люди з психічними проблемами. Це потенційні сочники (СВЧ – самовільне залишення частини – Ред.) і зальотчики. Навіть у бойових частинах незадоволені тим контингентом, який зараз їм привозять. І це вже після попереднього відсіву в учебках”, – зазначило джерело.