Національна прокуратура Польщі направила до Окружного суду Кракова обвинувальний висновок щодо двох громадян Росії Андрія Г. та Олексія Т, які перебувають у ПВК «Вагнер». Їх звинувачують у роботі на іноземну розвідку, а також участь у міжнародному воєнізованому угрупуванні терористичного характеру.
Найманців було затримано у вересні 2023 року польським Агентством внутрішньої безпеки. За даними слідства, вони намагалися вербувати громадян у «Вагнер», розклеюючи рекламні листівки з логотипом ПВК у Кракові та Варшаві. QR-код на стікерах вів на сайт угруповання з номером колл-центру та вимогами для працевлаштування.
Загалом фігуранти встигли розмістити близько 300 оголошень. Вони фотографували результати своєї діяльності для звітування. За роботу вербувальники мали отримати 500 тисяч рублів. У прокуратурі розцінили дії затриманих як частину гібридної війни Росії проти ЄС та НАТО. Слідство встановило, що аналогічні заходи проводилися в інших країнах альянсу, включаючи Німеччину та Францію.
Обидва обвинувачені перебувають під арештом. Їм загрожує до 10 років позбавлення волі.
Після заколоту ПВК «Вагнер», організованого її засновником Євгеном Пригожиним, частину бійців угруповання було перекинуто до Білорусі за домовленістю з президентом Олександром Лукашенком. Найманці тренували місцевих військових.
Згодом “вагнерівців” залучили до навчань на кордоні, через що Польща вирішила посилити охорону своїх рубежів, розмістивши біля Білорусі 10 тисяч солдатів. Тоді ж Лукашенко заявив президенту РФ Володимиру Путіну, що ледве утримує найманців від походу на Варшаву та Жешув. Він також показав йому карту, звідки Польща нібито готує напад, перекидаючи свої війська до кордонів Союзної держави.
Пізніше Лукашенко назвав слова про прагнення “вагнерівців” проникнути до Польщі жартом. Проте у Варшаві поставилися до цієї загрози серйозно. Тодішній прем’єр-міністр Матеуш Моравецький вважає перекинутих російських найманців до кордону «кроком до подальшого гібридного нападу на польську територію».