Стрічка новин
Сьогодні
23 Листопада 2024

Україна відчуває дефіцит солдатів, але деякі чоловіки відчайдушно не хочуть воювати, — NBC News

29 Травня 2024, 0:15
f6520401 9cc9d818beac048b23fcdd6 Економічні новини - головні новини України та світу

Україні потрібні нові солдати, але деякі з військовозобов’язаних громадян, занепокоєні жорстокими боями на фронті та посиленням призову на військову службу, відчайдушно намагаються уникнути призову. Про це пише NBC News.

“Коли бачиш людей у формі, починаєш панікувати. Починаєш думати, що хтось зараз мобілізує тебе проти твоєї волі”, — поділився переживаннями 25-річний київський юрист, який побажав залишитися анонімним.

За його словами, він любить свою країну, жертвує гроші на потреби української армії, але не готовий воювати на передовій,

“Напевно, морально я не готовий когось убивати, навіть якщо це хтось російський”, — зізнався адвокат.

Україна, яка третій рік поспіль зазнає атак з боку свого східного сусіда, відчуває брак чоловіків. Хоча на початку війни добровольці шикувалися в ряди, щоб битися, запал вщух, і нестача рук на фронті тепер є проблемою, яка може вирішити долю України, навіть за підтримки Заходу.

Тому, як пише NBC News, влада країни зробила низку кроків, зокрема ухваливши новий закон про мобілізацію, збільшивши штрафи за ухилення від призову та відмовляючи в консульських послугах українським чоловікам за кордоном, у яких немає актуальних військових документів.

Новий закон про мобілізацію набув чинності, щоб поповнити виснажені лави Збройних сил України, але він змушує деяких чоловіків нервувати, побоювання яких поглиблюються відеороликами в соціальних мережах, на яких, як зазначає NBC, показано сварки між цивільним населенням і представниками “військкоматів” по всій країні. Вони підживлюють страхи чоловіків, які мають право на призов до армії та які бояться виходити в громадські місця і намагаються уникати будь-яких контактів із владою і військовими.

Дехто навіть шукає способи нелегально втекти за кордон, оскільки чоловікам у віці від 18 до 60 років заборонено виїзд із країни.

Представник прикордонної служби України Андрій Демченко заявив, що від початку повномасштабного вторгнення загинуло багато людей, які намагалися перетнути західні кордони України, перетинаючи небезпечні річки, як-от Тиса, яка розділяє Румунію та Україну, і гори.

Ці спроби часто організовуються недобросовісними людьми, яким платять тисячі доларів за перехід, йдеться в інших заявах прикордонної служби.

Демченко окремо повідомив NBC News, що ухилянти також намагаються незаконно перетнути кордон на звичайних контрольно-пропускних пунктах, використовуючи підроблені документи, намагаючись дати хабар прикордонникам або навіть ховаючись усередині транспортних засобів як безквиткові пасажири.

“У багатьох спостерігається “когнітивний дисонанс”: люди хочуть перемоги своєї країни, але так, щоб їх або їхніх близьких не призивали до війська”, — каже український політолог Володимир Фесенко, зазначаючи, що хтось намагається втекти за кордон, хтось ховається, проте уряд не має вибору з огляду на ситуацію на лінії фронту.

Україна проводить регулярну мобілізацію для поповнення лав ЗСУ після російського вторгнення в лютому 2022 року. Але новий закон про мобілізацію означає, що всі чоловіки призовного віку повинні з’явитися до ТЦК протягом 60 днів для оновлення даних. Основна мета цього полягає в тому, щоб дати українському уряду повнішу картину того, кого можна призвати. Чоловікам також доведеться постійно носити з собою документи військового обліку. На тих, хто не дотримується вимог, чекають штрафні санкції, зокрема обмеження на водіння автомобіля.

Закон зазнав безліч поправок, зазначає NBC, оскільки законодавці місяцями зволікали, намагаючись ухвалити непопулярний захід. Крім того, раніше цього місяця президент Володимир Зеленський підписав закон, що збільшує штрафи за порушення правил мобілізації, а інший тепер дозволяє деяким ув’язненим підписувати добровільні контракти з армією.

Однак український уряд намагається вистежити не тільки тих, хто має право на призов до армії, пише NBC, наводячи як приклад історію з 39-річним Антоном, який до початку війни працював у Німеччині водієм вантажівки та повернувся на схід України в грудні 2021 року, щоб побачити свою сім’ю. Після повномасштабного вторгнення він опинився на окупованій Росією території, але зумів втекти назад до Європи. Наразі він перебуває в Ірландії та каже, що не планує повертатися в Україну ні зараз, ні після закінчення війни, оскільки відчуває відповідальність тільки за благополуччя своєї сім’ї.

35-річний розробник програмного забезпечення з Києва розповів NBC News, що навесні цього року виїхав з України до Португалії, ще до ухвалення нового закону про мобілізацію. Чоловік не став говорити, чи легально він покинув Україну. Він сказав, що поїхав, бо боявся бути мобілізованим, особливо після того, як чув історії про те, як інших чоловіків ловили “вербувальники”.

З розмов із друзями в армії він знає, що потреба в додаткових людях гостра, але, не маючи військового досвіду, він висловив упевненість, що принесе більше користі Україні, жертвуючи тисячі доларів щомісяця на армію і підтримуючи економіку країни податками, які він платить з-за кордону, а не сидить в окопі.

“Якщо я побачу, що я, як людина, яка багато працює і має високий дохід, зможу отримати легальне звільнення і продовжити донатити, я негайно повернуся в Україну”, — сказав він.

Баланс між управлінням країною і мобілізацією достатньої кількості людей для фронту також нещодавно був піднятий мером Дніпра Борисом Філатовим. Міський голова розкритикував процес мобілізації, заявивши, що в нього не вистачає працівників муніципального та громадського транспорту.

У Міноборони України повідомили NBC News, що інформація про те, скільки чоловіків зараз служать в армії і скільки ще потрібно мобілізувати, є державною таємницею. У грудні минулого року Володимир Зеленський заявив, що військові попросили призвати ще 500 тисяч осіб.

Водночас Україна зіткнулася з противником, який може задіяти набагато глибші резерви: восени 2022 року Росія мобілізувала 300 000 осіб на додачу до своїх регулярних збройних сил і проводить вербування контрактників, унаслідок чого, за даними міністерства оборони Росії, тільки цього року було підписано ще понад 100 000 осіб.

Це делікатна тема, як зазначає NBC News, і для солдатів на передовій.

“Війна триває, і країна повинна битися. Людям потрібно йти в армію. Іншого шляху немає”, — сказав рядовий Олександр, який став добровольцем на початку війни.

Протягом кількох місяців українські солдати скаржилися NBC News на втому і невпевненість у тому, коли вони зможуть повернутися додому. Новий закон про мобілізацію не містить положень про демобілізацію, що також налякало потенційних призовників.

Офіцер військової розвідки Олексій сказав, що його товариші знаходять “сумним і кумедним”, що деякі українські чоловіки тікають від бойових дій тільки для того, щоб померти, потонувши при спробі втекти за кордон. Водночас, особисто він розуміє, що не кожен може бути воїном. Однак зараз в армії є потреба в небойових професіях, наприклад, механіках.

“Нам потрібно багато рук”, — сказав він.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті