Зазнавши фіаско у газовій війні з Європою і не дочекавшись нового контракту на постачання газу до Китаю, «Газпром» вирішив зайнятися виробництвом побутової техніки для росіян.
Як повідомляє МТ, “дочка” російської газової монополії – АТ “Газпром побутові системи” – стала керуючою організацією ТОВ “БСХ побутові прилади”, дочірньої структури німецького концерну Bosch.
Під контроль «Газпрому» перейшов збудований у середині 2000-х завод побутової техніки під Санкт-Петербургом, де до війни випускалися холодильники та пральні машини. Власник – Bosch – оголосив про вихід з російського ринку після початку війни і планував продати підприємство зі щорічною виручкою, що сягала 50 млрд рублів.
Але наприкінці квітня 2024 року російський диктатор Володимир Путін де-факто конфіскував завод і підписав указ про його передачу до «тимчасового управління» «Газпрому». Одночасно газова держкорпорація отримала завод італійського виробника побутової техніки Ariston, розташований у Ленінградській області.
Заводи побутової техніки будуть інтегровані до дочірньої структури «Газпрому», яка займається виробництвом газових плит. Минулого року АТ «Газпром побутові системи» отримало 6 млрд рублів виручки та 246 млн рублів прибутку.
Основний бізнес «Газпрому» при цьому виявився збитковим: компанія втратила на видобутку та продажу газу 1,2 трлн рублів. За підсумками 2023 року вперше за 25 років “Газпром” отримав чистий збиток за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ), а його розмір – 629 млрд рублів (близько 6,9 мільярда доларів) – став рекордним за всю історію компанії.
Відключивши газ більшості європейських країн, Газпром був змушений зупиняти свердловини і за два роки втратив чверть видобутку. Експорт компанії минулого року став найнижчим з 1985 року (69 млрд кубометрів), а порівняно з довоєнними рівнями зіткнувся втричі.
Кремль сподівався на Китай, пропонуючи тому вп’ятеро збільшити закупівлі газу та побудувати новий трубопровід — «Сила Сибіру-2» на додаток до першої гілки, яка запрацювала у 2019 році. Але Пекін зволікає, очікуючи від Росії нових знижок на газ, який уже коштує китайським покупцям на 46% дешевше, ніж європейським країнам і Туреччині.
Однак, за підсумками державного візиту Путіна до Пекіна, що відбувся в травні, зрушити проект з мертвої точки не вдалося. Голова КНР Сі Цзіньпін жодного разу не згадав російський газ в офіційних заявах.