Росія платила членам Європейського парламенту, щоб розповсюджували кремлівську пропаганду, і намагалася провести більше союзників до законодавчого органу ЄС у ході намічених на червень виборів.
Факти втручання розкрила бельгійська розвідка та прокуратура розпочала розслідування, повідомив прем’єр-міністр країни Олександр де Кро.
Москва прагне підірвати підтримку України в Європі, заявив він:
“Бельгійські розвідувальні служби підтвердили існування проросійських мереж втручання, які діють у кількох європейських країнах, включаючи Бельгію. За даними нашої розвідки, мета Москви чітка. Вона полягає в тому, щоб допомогти обрати більше проросійських кандидатів до Європейського парламенту та посилити проросійський наратив у цьому інституті. Це зрозуміло”.
Дії Москви були розкриті в результаті операції чеських спецслужб, які виявили російський пропагандистський ресурс Voice of Europe, який діяв у Празі. Він був частиною операції щодо поширення російського впливу, яка проводилася у шести європейських країнах. Одним із керівників операції був колишній український політик Віктор Медведчук, кум Володимира Путіна. Його було заарештовано в Україні у квітні 2022 р. за звинуваченням у держзраді, потім передано Москві в обмін на військовополонених.
Згідно з інформацією Der Spiegel, Voice of Europe відігравала важливу роль у фінансуванні кандидатів на вибори до Європарламенту, насамперед від вкрай правих партій. Гроші політики з Німеччини, Франції, Польщі, Бельгії, Нідерландів та Угорщини отримували або під час зустрічей у Празі, або у криптовалюті.
«Як показало [чеське] розслідування, Москва зв’язувалася з членами Європейського парламенту і платила їм, щоб вони просували там її порядок денний, — повідомив де Кро. — Ослаблення європейської підтримки України є інтересами Росії на фронті. Це реальна мета діяльності, яка була розкрита останніми тижнями».
Видання Politico проаналізувало 50 роликів, розміщених на YouTube каналі Voice of Europe. З’ясувалося, що у передачах ресурсу брало участь 16 членів Європарламенту — все від правих чи вкрай правих партій, все з антиукраїнською та проросійською позицією. «Це війна цивілізацій, і, сподіваюся, цивілізація в Україні програє», — говорив ультраправий нідерландський політик Марсель де Грааф під час організованої Voice of Europe передачі у телестудії Європарламенту в жовтні 2023 р. Інший учасник розмови, вкрай правий політик із Німеччини Максим заявив: «Україна має стати демілітаризованою буферною зоною».
Про необхідність створення на українських теренах буферної зони говорив і Володимир Путін.
Тринадцять із 16 політиків, з якими вдалося зв’язатися Politico, заявили, що гроші не брали або їх не пропонували.
Існування мережі, яка намагалася вплинути на політиків, підтвердили спецслужби Німеччини. Німецька влада розпочала попереднє розслідування щодо члена ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» Петра Бістрона. Чеські ЗМІ назвали Бістрона, одного з головних кандидатів партії на майбутніх виборах до Європарламенту, серед тих, хто брав хабарі від Росії. До війни Москва активно підтримувала “Альтернативу для Німеччини”, з нею співпрацювала “Єдина Росія”.
У Польщі нещодавно було проведено два обшуки, в ході яких було вилучено 48 500 і 36 000 євро. Один із підозрюваних — людина, на яку могла бути зареєстрована Voice of Europe і яка підозрюється у поширенні антиукраїнської інформації. За повідомленнями польських ЗМІ, громадянина країни було звинувачено у підкупі європарламентаріїв та створенні російської «зони впливу в Європі».
Бельгія минулого тижня ухвалила закон, який криміналізує втручання зарубіжних країн у політичний процес. Хоча самі хабарі давалися не в Бельгії, втручання мало місце, тому судова влада країни підтвердила, що справа потрапляє під їхню юрисдикцію, пояснив де Кро.