Керівник Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко у себе на сторінці у Facebook заявив, що після закінчення війни потрібно щонайменше на три роки заборонити виїжджати чоловікам із країни - "інакше ми просто не збережемося як нація".
“Іноді я думаю, а що б я хотів зробити після війни і чесно, найбільше хочу пройти так званою дорогою святого Вінсента. Але є одне “але”. Я впевнений, що навіть після війни потрібно продовжити заборону виїзду чоловікам за кордон ще як мінімум на 3 роки. Інакше ми просто не збережемося як нація. Одним махом відкрити кордони, як це було до 24.02.22 – це означає втратити плюс мільйон. Зараз за кордоном близько 7 млн. осіб, повернеться половина. Усі ті, хто пише про комплексні заходи щодо повернення – лукавлять. Жодних реальних комплексних заходів немає і не буде. На жаль”, – пише Денисенко.
Така заява викликала бурхливе обговорення в мережі.
Користувачі Facebook пишуть, що багато українців болісно переживають усі обмеження, пов’язані з війною: централізацію телебачення, наявність воєнної цензури, обмеження на висловлення критичних думок, ті самі обмеження в переміщенні та інші речі, які вимушено доводиться терпіти.
“Тому що зараз менше зло. Але потрібно розуміти, що цей ресурс терпіння не вічний. Виграти війну й отримати нові обмеження на таке навряд чи хтось погодиться. І суспільний договір буде розірвано в односторонньому порядку з боку суспільства. Замість цього необхідно створювати умови для комфортного життя для тих, хто хоче тут жити”, – пише Юрій Чевордов.
Також коментатори вважають, що замість заборон, які тільки погіршать ситуацію, потрібно мотивувати людей не виїжджати з країни.
“Потрібно не забороняти, виїжджати, а мотивувати залишатися. У першому випадку чоловіки все одно знайдуть можливість втекти. У другому – до нас почнуть повертатися”, – пише Віктор Таран.
У коментарі під самим постом багато хто також розкритикував пропозицію Денисенка.
“Краще і жінкам теж заборонити. І назавжди. Як у СРСР”, – пише економіст Гліб Вишлінський.
Раніше 21% опитаних “Українським інститутом майбутнього” українців заявили, що у них є знайомі чоловіки, які незаконно виїхали після початку повномасштабного вторгнення РФ. Серед способів виїзду найчастіше респонденти називали волонтерську діяльність (23%) і хабар під час перетину кордону (23%). 16% називали оформлення інвалідності, 15% – необхідністю догляду за інвалідом.