Все більше українських біженців мають проблеми зі статусом захисту у Польщі - вони втрачають його, не знаючи про це.
Польський омбудсмен з прав людини Марцін Вячек розповів, що останнім часом до нього надходить багато скарг на несподівані втрати статусів UKR, передає Ukrayina.pl.
Йому вдалося з’ясувати, в чому може бути проблема. Захисник має на увазі випадки, коли громадяни України втрачають статус України автоматично, одразу після прикордонного контролю на виїзді з Польщі. Охорона реєструє дату виїзду, але не дату повернення. Тоді біженцям важко довести, що вони перебували за межами Польщі менше 30 днів. Ніхто не просить біженців показати електронний документ diia.pl, який захищає їх від втрати статусу. У паспортах біженців є лише один штамп – той, що повідомляє про виїзд з Польщі.
Є “щасливчики”, у яких в паспорті стоять обидва штампи – один про виїзд, інший – про повернення. Але другу печатку прикордонники перестали ставити, коли в додатку mObywatel з’явився електронний паспорт для українця.
В офіційному поясненні біженці можуть прочитати, що при перетині кордону необхідно показати паспорт і відкрити додаток. Але це, за повідомленнями біженців, не вирішує справи. “Деякі жінки кажуть, що є прикордонні пункти, які реагують миттєво, але є й такі, що навіть після восьми звернень не змінюють статус у реєстрі”, – розповіла мама 4 дітей Вікторія.
Омбудсмен звернув увагу на тривалі зволікання з внесенням змін до реєстру громадян України з боку Прикордонної служби. Саме через них біженці отримують гроші, не знаючи, що більше не мають на це права, а потім отримують повідомлення про необхідність повернення коштів.