Під час їзди на автомобілі в зимовий час багато водіїв відчувають стрес. Це пов’язано з поганими погодними умовами та складною дорожньою обстановкою. Їзда в снігопад, слизькими дорогами не дозволяє розслабитися. Але не менший стрес взимку зазнає і сама машина.
Головна проблема – корозія, яка у холодну та сиру погоду швидко ушкоджує метал. До вологи та бруду додаються ще й реагенти, якими рясно посипають/поливають зимові дороги, особливо у великих містах, пишуть Економічні Новини з посиланням на mashyna.com.ua
У яких прихованих місцях може виникнути іржа?
1. Колісні арки та стики нижніх кромок дверей
Отже, спочатку варто перевірити колісні арки. Туди волога, бруд та реагенти потрапляють насамперед. Також огляньте стики нижніх кромок дверей, які теж піддаються корозії після закінчення зимового сезону. Особливо часто іржа з’являється у цих місцях на японських автомобілях. Незважаючи на те, що японські виробники, хизуються зносостійкістю своїх машин, від корозії внаслідок умов зими вони не застраховані.
2. Пороги та дверні ручки
Зверніть увагу на пороги. Якщо взимку ви мили машину, але не висушували ці елементи, то, напевно, виявите на них іржу. Також огляньте тильні сторони дверних ручок. Можливо, вони теж вкрилися корозією, якщо на них спочатку з’явилися мікроскопічні подряпини, куди згодом потрапила волога.
3. Приховані від очей тріщини
Ризику проржавіти схильні і закриті ділянки кузова машини. Вогнища корозії утворюються в мікротріщинах, які виникають внаслідок механічного впливу та температурних перепадів. Це “хвороба” автомобілів віком понад 10 років.
Якщо ж осередки корозії утворилися в отворах між кузовом і петлями дверей, точках кріплення крил, бамперів і світлових приладах, видалити їх не вдасться ніякими перетворювачами іржі. Корозія на цих ділянках з’являється через те, що в результаті вібрацій та тертя розтріскується лакофарбовий шар. У тріщини, що утворилися, проникає волога.
Найчастіше від цього страждають позашляховики. Для них іржаві петлі на зовнішній стороні кузова досить частое явище.
4. Місця кріплення елементів кузова
А взагалі потенційною зоною ризику для появи корозії можна назвати будь-яку ділянку кріплення елементів кузова. У передній частині машини, особливо там, де кріпиться бампер, сильніше коливання, вібрації та удари. Все це веде до розтріскування покриття і, як наслідок – утворення іржі.
5. Дренажні канали
Зверніть увагу на дренажні канали, розташовані під лобовим склом. Регулярно видаляйте їх грязьові відкладення, а також обробляйте, використовуючи спеціальні засоби автохімії. Іржа може утворюватися й у місцях болтових з’єднань. Слідкуйте за станом цих деталей і вчасно вживайте заходів щодо запобігання появі корозії та її видаленню.
6. Килимки в салоні
Волога постійно накопичується під килимками в салоні. Виявити її там досить складно. Щоб запобігти проржавінню цих ділянок, висушуйте внутрішній простір автомобіля. Для цього періодично вмикайте систему кондиціювання на повну потужність.
Корозія у прихованих місцях автомобіля – це той випадок, коли легше попередити, аніж потім боротися. Тому приділяйте особливу увагу вашому транспортному засобу в холодну пору року. Періодично перевіряйте важкодоступні місця щодо проникнення вологи і скупчення грязьових відкладень упереміш з реагентами.
Краще робити це після кожної поїздки і, звичайно, відразу видаляти. Не лінуйтеся обробляти перелічені вище ділянки спеціальними засобами. Автохімія вам на допомогу!