Іранська зброя поступово перетягує Ізраїль на сторону України

5 Листопада 2022, 9:12
Ізраїльська система протиракетної оборони "Залізний купол"

Кілька місяців Ізраїль відмовляв у військовій допомозі Україні. Але зростаюча підтримка Іраном російської війни проти України змушує по-новому оцінювати ризики, оскільки зростає побоювання, що Іран може удосконалювати свої військові можливості для нанесення удару по Ізраїлю. А це вже пряма загроза безпеці Ізраїлю.

Після тривалих зволікань Ізраїль поступово пом’якшує свою позицію щодо надання військової допомоги Україні, оскільки все більша підтримка Іраном російського вторгнення перетворюється на загрозу ізраїльській безпеці. Про це пишуть Економічні новини з посиланням на Bloomberg.

Поворотний момент настав наприкінці минулого місяця, коли міністр оборони Ізраїлю Бенні Ганц відгукнувся на довгоочікуваний дзвінок свого українського колеги Олексія Резнікова. Ізраїль взяв на себе зобов’язання допомогти Україні розробити систему раннього попередження, подібну до тієї, яка попереджає ізраїльтян про обстріли з сектора Газа. 

Ганц також погодився оцінити потреби України в засобах протиповітряної оборони, незважаючи на те, що Ізраїль відмовляється надавати Україні засоби для збиття безпілотників і ракет. 

“Це зброя, якій ми повинні бути готові протистояти – ми єдина країна в світі, яка знає, як це зробити”, – сказав Йосі Купервассер, колишній високопоставлений співробітник ізраїльської військової розвідки. “Україна може стати полігоном для випробування наших контрзаходів”.

Хоча колишній прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху готовий повернутися до влади після перемоги на виборах 1 листопада, ізраїльський уряд на чолі з ним не матиме суттєвих відмінностей у пріоритетах безпеки від нинішньої адміністрації, сказав Купервассер.

Ще однією новою подією стало те, що Ізраїль почав ділитися своїми розвідувальними даними, заявив 26 жовтня президент України Володимир Зеленський, вітаючи те, що він назвав “позитивною” тенденцією. “Я задоволений останніми кількома днями, ми почали працювати”, – сказав він журналістам, посилаючись на інформацію, якою поділився Ізраїль, і яка, за його словами, підтвердила інформацію української розвідки.

“Співпраця Ірану з Росією стала для нас великим поворотом”, – заявив минулого тижня посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук в посольстві України в Тель-Авіві. “Ми сподівалися, що Ізраїль, як демократична країна, обере правильну сторону війни. Та врешті-решт це сталося тому, що у нас один і той же ворог – Іран”.

Юрій Сак, радник міністра оборони України, заявив, що Україна потребує якнайшвидшої допомоги для протидії іранській зброї. Він сказав, що Резніков запросив підтримку протиповітряної оборони під час телефонної розмови з Ганцем.

Випробування боєм

За останні кілька тижнів Росія посилила свої атаки на Україну після того, як зазнала низки невдач на полі бою, спрямовану на те, щоб вивести з ладу українську електроенергетику, опалення та іншу інфраструктуру напередодні зимових місяців. Українські офіційні особи заявляють, що 40% енергосистеми вже пошкоджено. 

Все більше покладаючись на іранські безпілотники, атаки Росії спрямовані на створення важких умов для населення, щоб змусити Київ піти на перемир’я, кажуть українські чиновники.

Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї висловився однозначно, визнавши у своїй промові минулого місяця, що Іран продає безпілотники і хвастався тим, що вони вважаються “небезпечними”, і що світ стурбований цим.

Уламки іранських безпілотників, які Росія перейменувала на “Геран-2”, були знайдені після того, як вони були збиті над Україною.

Ізраїль неохоче втручається в ситуацію через побоювання, що протистояння з Москвою може мати прямі наслідки для безпеки на Близькому Сході і для російських євреїв. Ізраїль регулярно завдає ударів по Сирії в районах, де Росія має контроль над повітряним простором, щоб зупинити Іран від постачання туди своїх бойовиків. 

За різними оцінками, в Росії проживає близько мільйона євреїв, безпека яких також викликає занепокоєння, особливо в умовах найгірших за останні роки російсько-ізраїльських відносин. У липні російська влада занепокоїла Ізраїль, звернувшись до московського суду з проханням ліквідувати місцеві представництва Єврейського агентства, яке допомагає євреям емігрувати, за нібито порушення російського законодавства.

Але масові удари по українських цілях за допомогою іранської зброї і очікуване постачання іранських балістичних ракет до Росії змінили розрахунки Ізраїлю, і зростає занепокоєння, що український досвід може дозволити Ірану відточити свій потенціал для нападу на ізраїльські міста.

Досі Ізраїль надавав Україні лише гуманітарну допомогу та оборонне обладнання, таке як каски та захисні жилети. За словами колишніх і нинішніх ізраїльських посадовців, для системи раннього попередження, заснованої на ізраїльських розробках, необхідно було б використати його радарні технології та програмне забезпечення. Продаж таких технологій вимагає дозволу на експорт, що є складним процесом, до якого залучено низку міністерств, в тому числі міністерство оборони.

Ризик відплати

Росія поінформувала Ізраїль, що вдасться до заходів у відповідь, якщо ізраїльські ракети протиповітряної оборони або інші комплекси перехоплення потраплять в Україну, безпосередньо або через треті країни, за словами двох осіб, обізнаних з російською політикою. Колишній президент Росії Дмитро Медведєв, минулого місяця застеріг Ізраїль від надання зброї Україні, заявивши, що такий крок буде “безрозсудним” і “зруйнує” відносини між Росією та Ізраїлем. 

“Справжнє питання полягає в тому, як зробити це так, щоб це не спровокувало росіян”, – сказав в інтерв’ю в Тель-Авіві Марк Дубовіц, генеральний директор вашингтонського Фонду захисту демократій, який лобіює посилення заходів з протидії Ірану. 

Ізраїль міг би постачати протипілотне і протиракетне обладнання іншим країнам, які надають допомогу Україні, що, в свою чергу, дозволило б цим третім країнам надати Києву більше зброї зі своїх арсеналів, сказав Амір Авіві, колишній бригадний генерал ізраїльської армії.

“Наприклад, якщо ви продаєте це Німеччині, а потім Німеччина постачає інший комплект зброї, це вже не ізраїльська зброя, немає проблем”, – сказав він.

Рої безпілотників

Іран в основному постачає Росії так звані “безпілотники-смертники” Shahed-136 одноразового використання, які важко виявити, оскільки вони відносно невеликі і виконують польоти на низькій висоті. Після нещодавньої модернизації за допомогою комерційних систем GPS вони можуть годинами перебувати в повітрі перед тим, як навестись на ціль. За даними США, у серпні Іран поставив 1000 таких безпілотників і планує поставити всего до 2400, повідомила Україна.

За даними США та їхніх союзників, безпілотники на основі іранських технологій також використовувалися в атаках на нафтові об’єкти Саудівської Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратів, а також у розвідувальній місії, яку ліванська воєнізована організація “Хезболла” намагалася здійснити над газовою вишкою в Середземному морі в липні. Ізраїль збив всі три безпілотники, що наближалися до вишки.

Україна перехоплює 70% і більше безпілотників, але коли вони використовуються в роях, збивати їх стає все важче. За оцінками західних оборонних експертів, ракети ППО, які використовуються для їх перехоплення, коштують по 20 000 доларів за штуку, а часто коштують у кілька разів дорожче. 17 жовтня іранський безпілотник врізався в чотириповерховий житловий будинок у Києві, в результаті чого загинуло п’ятеро людей.

Для Ізраїлю, навіть незважаючи на те, що його так звана система “Залізний купол” має хороший послужний список відбиття ракетних атак палестинських бойовиків і союзної Ірану “Хезболли”, нова тактика масового використання безпілотників, яку застосовує Іран, є безпрецедентним викликом, сказав Авіві, колишній генерал, який зараз очолює Ізраїльський форум оборони і безпеки, асоціацію колишніх і резервних членів сил безпеки.

“Уявіть собі 100 безпілотників-смертників, які перетинають ізраїльський кордон в напрямку порту Хайфи. Якою б хорошою не була наша протиповітряна оборона, вона зможе збити 90 зі 100, але 10 все одно влучать. Це велика загроза”, – сказав він.

Прихована війна

Перетворення війни в Україні на проксі-змагання між іранським та ізраїльським військовими потенціалами розширює масштаб конфлікту, в якому обидві країни ведуть боротьбу вже багато років.

“Іранська зброя ефективна на землі, тому що вона завдає шкоди, і це також зручний спосіб для Ірану показати, що він працює з Росією і не є ізольованим”, – сказала Діна Есфандіарі, аналітик Міжнародної кризової групи в Брюсселі.

Тегеран також погодився відправити до Росії ракети класу “земля-земля”, і вже в листопаді ракети “Фатех-110” і “Золфагар”, які здатні вражати цілі на відстані від 300 до 700 кілометрів, можуть бути застосовані, заявив начальник української військової розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю виданню “Зона бойових дій”, опублікованому 28 жовтня.

Зростаюча залежність Росії від військового потенціалу Ірану в Україні також посилює побоювання Ізраїлю, що Тегеран у відповідь може звернутися до Росії за допомогою в реалізації своєї ядерної програми. Ізраїль відкидає твердження Ірану про те, що ядерна програма має мирні цілі, і заявляє, що вживатиме всіх необхідних заходів, щоб не допустити створення Іраном ядерної бомби.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті